PËRRALLA E LAUTERBACH-ut PËR “VIRUSIN VRASËS”!

PËRRALLA E LAUTERBACH-ut PËR “VIRUSIN VRASËS”!

Në qindra postime në Twitter, ministri i shëndetësisë Lauterbach u akuzua për frikësim. Shumë prej tyre kërkojnë dorëheqjen e tij.

Lauterbach po vjen ”Varianti vrasës”: Ekspertët kritikojnë paralajmërimin e tij 

Më 27 Prill 2022

Ministri Federal i Shëndetësisë Karl Lauterbach (SPD) dëshiron të luftojë kërcënimin e valëve të koronës në vjeshtë me porosi për vaksina në një shkallë të gjerë. “Ne po marrim një vaksinë që mbron nga variantet omicron. Ne e presim atë në shtator,” tha Lauterbach për “Bild am Sonntag”. “Ne tashmë kemi një vaksinë kundër varianteve Delta. Qëllimi ynë është që të kemi një vaksinë të mjaftueshme për çdo qytetar, pavarësisht se cili variant vjen.”

Në të njëjtën kohë, Lauterbach paralajmëroi për një “variant vrasës” të mundshëm këtë vit: “Aktualisht po zhvillohen nënvariante të ndryshme omikron, të cilat janë shkak për shqetësim për mua. Intervalet në të cilat variantet e reja zëvendësojnë ato të vjetrat po bëhen gjithnjë e më të shkurtra. Kjo do të thotë se ne jemi gjithnjë e më pak në gjendje të përgatitemi për mutacionet”, tha ai për gazetën. “Është shumë e mundur që ne të marrim një variant omikron shumë ngjitës që është po aq vdekjeprurës sa Delta. Ky do të ishte një variant vrasës absolut.”

“Situata do të ndryshojë sërish në vjeshtë”

Lauterbach mbrojti ndryshimet në Aktin e Mbrojtjes nga Infeksioni sa më shpejt të jetë e mundur, në mënyrë që të jetë në gjendje të zbatojë një kërkesë për maskë në ambiente të mbyllura përsëri në vjeshtë. “Situata do të ndryshojë përsëri në vjeshtë, më pas do të shtohen rastet, pastaj ndoshta do të ketë mutacione të reja ose do të rritet ndjeshëm numri i rasteve me infeksione omikron. Prandaj duhet të rishikojmë Aktin për Mbrojtjen nga Infeksioni deri atëherë.”

Më pas mund “të jetë absolutisht e nevojshme dhe përsëri e arritshme ligjërisht që ne ta bëjmë përsëri të detyrueshëm mbajtjen e maskave në ambiente të mbyllura”. Sipas Lauterbach, për një zhvillim të tillë është përgjegjës edhe refuzimi i vaksinimit të detyrueshëm: “Dështimi i vaksinimit të detyrueshëm ishte një zhgënjim i hidhur”, theksoi ministri. “Pas një vere të mirë, hendeku i madh i vaksinimit mund të na japë një vjeshtë të vështirë. Shumë shkencëtarë presin më pas valët e ardhshme.”

——–

Burimi:

Lauterbach warnt vor “Killervariante” noch in diesem Jahr

17.04.2022, 10:26 Uhr | AFP

https://www.t-online.de/nachrichten/deutschland/id_92028042/karl-lauterbach-warnt-vor-hochansteckender-killervariante-in-diesem-jahr.html

***

LAUTERBACH PANIKU!

Lauterbach paralajmëroi një variant të ri omikron shumë ngjitës po aq vdekjeprurës sa Delta. Deklarata e ministrit gjerman të Shëndetësisë ka hasur në kritika.

Në një intervistë për BILD, Lauterbach shprehu shqetësimin për një “variant të mundshëm vrasës të koronës” që mund të përhapet në vjeshtë. Sipas Lauterbach, kjo mund të jetë po aq ngjitëse sa omicron dhe po aq vdekjeprurëse sa delta. Intervalet në të cilat variantet e reja zëvendësojnë të vjetrat po bëhen gjithnjë e më të shkurtra, thotë ai dhe ky është “shkak për shqetësim”. Lauterbach nuk përmendi asnjë provë apo studim që sugjeron këtë shqetësim!

Kritika ndaj deklaratës së Leuterbach

Virologu Jonas Schmidt-Chanasit të dielën shkroi në Twitter: “Cilat janë këto variante vrasëse?” Deri më tani, ai nuk e ka gjetur këtë përshkrim për variantet e koronavirusit nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, autoriteti shëndetësor i BE-së ECDC ose CDC Amerikane.

Politikani shëndetësor i CDU, Erwin Rüddel, në Twitter shkroi duke iu referuar deklaratave të kaluara të Lauterbach: “Ai duhet të kishte mësuar në të vërtetë nga gabimet dhe gjykimet e tij të gabuara”.

Në qindra postime të tjera në Twitter, ministri i shëndetësisë u akuzua për frikësim. Shumë prej tyre  kërkojnë dorëheqjen e Lauterbach.

***

Burimi:

17. APRIL 2022 | 19:34 UHR

“PANIKMACHE”

”Killervariante”: Experten kritisieren Lauterbachs Warnung

https://www.oe24.at/coronavirus/killervariante-experten-kritisieren-lauterbachs-warnung/516847476

/ Përgatiti në shqip Sheradin Berisha, Facebook 18 prill 2022 /

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura