MARRËDHËNIET E HUNTER BIDEN-it ME OLIGARKËT E EUROPËS LINDORE!

MARRËDHËNIET E HUNTER BIDEN-it ME OLIGARKËT E EUROPËS LINDORE!

Ekskluzive: Trump i bën thirrje Putinit të lëshojë informacion mbi marrëdhëniet e Hunter Biden me oligarkët në Evropën Lindore

Nga John Solomon, më 29 Mars 2022

“Unë mendoj se ne duhet ta dimë këtë përgjigje,” thotë presidenti i 45-të i Amerikës.

Ish-presidenti Donald Trump po i bën thirrje liderit rus Vladimir Putin që të publikojë çdo informacion që posedon mbi marrëdhëniet e Hunter Biden me oligarkët në Evropën Lindore.

Në një intervistë me emisionin televiziv Just the News në Real America’s Voice që transmetohej të martën, ish-presidenti citoi një raport të Senatit të vitit 2020 që zbuloi se oligarkja ruse Yelena Baturina, në atë kohë gruaja e kryebashkiakut të Moskës (Yury Luzhkov, deri në vdekjen e tij në 2019), i dha 3.5 milionë dollarë një dekadë më parë një kompanie bashkë – themeluar nga djali i Presidentit Joe Biden dhe pyetje pa përgjigje se pse u dhanë paratë.

“Ajo i dha atij 3.5 milionë dollarë, kështu që tani do të mendoja se Putini do ta dinte përgjigjen për këtë. Mendoj se ai duhet ta lirojë atë,” tha Trump në një intervistë të gjerë në resortin e tij Mar O Lago në Florida. “Unë mendoj se ne duhet ta dimë këtë përgjigje.”

Një juri e madhe në Delaware ka hetuar marrëdhëniet e biznesit të Hunter Bjden për shkelje të mundshme tatimore, çështje të lobimit të huaj dhe pastrim parash. Hunter Biden e ka pranuar hetimin, por ka mohuar keqbërjen.

Trump tha se do të dëshironte gjithashtu të dinte më shumë për marrëdhëniet e Hunter Biden me oligarkun ukrainas Nikolai Zlochevsky, pronar i kompanisë së gazit Burisma Holdings që punësoi pasardhësit e Bidenit në 2014 në bordin e saj dhe i paguante atij qindra mijëra dollarë në vit.

Në atë kohë, Departamenti i Shtetit e konsideroi Burisma si një kompani të korruptuar që u jepte ryshfet zyrtarëve ukrainas dhe e shihte marrëdhënien e Hunter Biden si të krijonte pamjen e një konflikti interesi, sepse babai i tij, atëherë nënpresidenti Joe Biden, mbikëqyrte politikën SHBA – Ukrainë.

Një memo e marrë nga Just the News në janar të këtij viti zbuloi gjithashtu se zyrtarët e lartë shtetërorë ishin paralajmëruar se marrëveshja e Hunter Biden në vend kishte dëmtuar politikat e SHBA-së kundër korrupsionit.

“Tani, ju nuk do të merrni përgjigjen nga Ukraina,” u ankua Trump, duke iu referuar fajësimit të tij në vitin 2020 për të kërkuar ndihmën e Ukrainës për të hetuar marrëveshjet e biznesit të Bidenit.

Trump tha se ai u përpoq të ngrinte çështjen e marrëdhënieve të Hunter Biden me oligarkët gjatë zgjedhjeve të vitit 2020, por u mbyll nga spikeri i atëhershëm i Fox News, Chris Wallace.

“Si ka mundësi që kryebashkiaku i Moskës, gruaja e tij i dha familjes Biden tre milionë e gjysmë dollarë? Unë mendoj se Putini tani do të ishte i gatshëm të jepte ndoshta këtë përgjigje,” tha Trump. “Unë jam i sigurt se ai e di.”

Ndërsa inkurajoi Putinin të zbulonte çdo informacion që kishte për marrëdhëniet e biznesit të familjes Biden, Trump gjithashtu e bëri të qartë se ai e trajtoi Putinin më ashpër se demokratët duke bllokuar tubacionin e tij të gazit natyror NordSteam 2 për në Evropë, duke vendosur sanksione ndaj Moskës, duke përmirësuar arsenalin bërthamor të SHBA dhe duke rritur rënien e financave të NATO-s.

“Unë jam gjëja më e mirë që i ka ndodhur ndonjëherë NATO-s, sepse i kam detyruar ata të paguajnë. Kështu që NATO ka shumë para tani,” tha ai. “Dhe meqë ra fjala, kjo është një tjetër, unë jam ai që bllokova Nord Stream 2 … Unë jam ai që e bllokoi atë. Unë e ndërpreva atë. Ata nuk do ta kishin atë. Ai (Biden) pastaj e hapi.

“Dhe pastaj ata thonë: “Ai është shumë i mirë me Rusinë”. Unë jam ai që vendos sanksionet më të mëdha ndaj Rusisë”, tha ai.

/ Përshtati në shqip, Sheradin Berisha, Facebook 30 mars 2022 /

——

Burimet:

Shikoni materialin e kanali7:

https://www.facebook.com/1125324528/videos/pcb.10220390259922991/1005090190134812

***

Exclusive: Trump calls on Putin to release info on Hunter Biden’s dealings with oligarchs / By John Solomon, Updated: March 29, 2022

https://justthenews.com/politics-policy/all-things-trump/trump-calls-putin-release-info-hunter-bidens-dealings-oligarchs

————-

SHTOJCË:

Hunter Biden was paid $3.5 million by Russian oligarch – when Joe was VP – to open doors for her construction business in America, her brother claimsBy Shekhar Bhatia In London For Dailymail.com and Will Stewart In Moscow For Dailymail.com / 18:08 07 Oct 2020, updated 03:42 29 Oct 2020

https://www.dailymail.co.uk/news/article-8799121/amp/Russian-paid-3-5M-Hunter-Biden-did-open-doors-business-enter-market.html

…………

Ilustrimi:

– Oligarkja ruse Yelena Baturina, me burrin e saj Yury Luzhkov, dhe presidenti Biden me djalin e tij Hunter

Total
0
Shares
3 comments
 1. QORRI TË DY SYSH-HORRI FRYE MËSYSH
  NJË QORR DY SYSH; SI NJË HORR MËSYSH; QË SHKON TEK NJËFARË MRIZI SI I
  ZANAVE; ATJE NË BJESHKË TEK TËBANAVE BARINJVE PËR KOPE TË BAGËTIVE.
  DUKE U FRESKUAR ME UJË T’KRONIT DHE PUHI TË KËNDËSHME ATË QORRIN SI
  HORRIN, E ZENË TERRI I NATËS; AI NGA FRIGA E BISHAVE TË ËGËRA TËRBUARA
  HYPI NË LIS TË MRIZIT PËR TË U MBSHEHUR MES GJETHEVË TË GJELBIMIT QË
  KAH MESNATA, TEK AI KRUA, SI MRIZI I ZANAVE, MBAHEJ TUBIMI I DJAJVE DHE
  KRYEDJALLI JEP URDHËRAT, SE ÇFARË DUHEJ TË NGREHËJ DHE BEHËJ, GJATË
  DITËS KUNDËR TERË NEJRËZIMIT; KUR, NJË DJALL TAPALL, SI ÇAKALL; KISHTE
  MBETUR I PA ANGAZHUAR; LAJMËROHEJ TEK KRYDJALLI ÇKA DUHEJ TË BEJË
  AI DJALL TAPALL, SI ÇAKALL?! KRYEDJALLI DUKE QESHUR E NGJESHUR QË PO
  THOTË: BENË ÇKA TË DUASH DHE ÇKA TË TË MUNDËSH, KUNDER NJERËZIMIT!”
  AI DJALLI TAPALL SI ÇAKALL, SHKOI E IA NXORI KUNXHIN E LITARIT NJË VIÇI TË
  ZGJATUR NË LIVADH AFËR NJË KOPSHTI T’PERIMEVE A, AI VIÇI HYRI N’KOPSHT, E SHKATËRROI TERË KOPSHTIN ME PERIME! BURRI E MBYTI GRUAN PËR SHKAK
  TË MOSKUJDESIT NDAJ VIÇIT; VËLLAU E MBYTI DHENDËRRIN HAKMERREJ PËR MOTRËN; MIKU MBYTI MIKUN, GJAKMARRJE PËR VRASJE DHE, NGA NXJERRJE
  NJË KUNXHI TË VIÇIT OR TË KIÇIT; SHKAKTUAR KATËR GJAQE AI DJALL TAPALL
  SI ÇAKALL; DEKRUAR PËR VEPRIME DHE TEPRIME, SI TËRBIME MË TË PËSHTIRA
  DHE MË TË FERRNXIRRA; KUNDËR-THUNDËR TERË NJERËZIMIT, DJERRRËZIMIT,
  TEK AI QORRI SI HORRI, KUR I LAU DY SYTË ME UJË TË KRONI JO ZANAVA POR,
  I DJAJVE, QË IU KTHYE SHIQIMI DHE NDRIQIMI; POR, KUR SHKOI DHE AI TJETRI
  QORR SI HORR, KRYEDJALLI DËGJOI DHE PËRGJOI, QË ËSHTË PËRGJUAR EDHE
  ESHTË NJOHTUAR; SE NDOKUSH I KISHTE DËGJUAR DHE PËRGJUAR, EDHE KUR
  E ZUNË QORRIN E DYTË, HORRIN E NDYTË; HYPUR N’LIS-SHTYTUR PIS;ATËRERË E BENË COPË E GRIMË, TERR TROPË BRIMË; NUK MUNDESH AS TUNDESH O ME
  QENË NË VALLE, AS ME NGRENË VËRDALLË, TEK DJALLI QË NA KALLI TIME DHE
  FLAKË; AH MOJ SHTRIGA MË E LIGA PLAKË, MË E LIGA PLAKË! SEPSE O QE PSE:
  NUK MUND BEHËJ AS T’NGREHEJ:DEMOKRACIA PORSI HORRZI DEMONKRACIA!
  MANI USA

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura