ME VETERANIN E UÇK-së, SHERIF BERISHA

ME VETERANIN E UÇK-së, SHERIF BERISHA

Nga Sheradin Berisha, Poslisht – gusht 2019

Një takim mbreslënës me veteranin e UÇK’së, Sherif Berisha. Gjatë biseds kusheriu im, rrëfeu kujtime me vlerë historike, për kyqjen e tij në radhët e UÇK’se në verën e vitit 1998 në fshatin Poslisht, në trevën e Vrrinit ku vepronte SHL i UÇK-së me seli në fshatin Jeshkovë, me K-dant Remzi Ademaj – Petriti… Pastaj për angazhimin e tij si shofer i autobusit në stafin mobilizues të UÇK’së, në Qendrën Rekrutuese Hotel “Drenica” në Durrës, prill – qershor 1999!

Në këtë qendër – thotë ai – vinin mijëra vullnetarë nga shtetet e perëndimit, pushonin, ushqeheshin, plotësonin një formular të kyqjes në UÇK, merrnin informacionin e nevojshëm për organizimin e UÇK-së, dhe dërgoheshin me kamionë e autobusë në endrat Stërvitore “Feken” afër Dajtit (Tiranë), në QS të Burrelit, në Kalimash, Kukës, Helshan etj., dhe pastaj shkonin në luftë në Frontin e Koshares dhe në Pashtrik, gjatë Operacionit “Shigjeta” maj – qershor 1999 …

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura