MEJA, SREBRENICA E KOSOVËS – NJË KRIM I PANDËSHKUAR!

Në ditën e të pagjeturve në Kosovë!

MEJA, SREBRENICA E KOSOVËS – NJË KRIM I PANDËSHKUAR!

Nga Sheradin Berisha, Pashtriku 27 Prill 2022

Sot shënohet dita e personave të pagjetur në Kosovë, ndërkohë që akoma nuk dihet për fatin e rreth 1612 shqiptarëve të vrarë, të cilët janë zhdukur pa lënë gjurmë, gjatë luftës 1998-1999.

Sipas Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut me seli në Prishtinë, nga data 28 shkurt 1998 deri më 22 maj 1999, forcat ushtarake, policore dhe paraushtarake të Serbisë kanë bërë 274 vrasje në masë, në të cilat janë vrarë 3721 civilë të paarmatosur dhe këto vrasje dhe masakra kanë pasur shtrirje në tërë territorin e Kosovës.

Në këtë periudhë kohore, sipas KMDLNJ’së, janë identifikuar dhe hapur 142 varreza masive në Kosovë, nga të cilat janë zhvarrosur 2031 persona të ekzekutuar. Janë identifikuar edhe disa varreza masive në Serbi, si në Peruqac, Petrovo Sello dhe Batajnica 1, 2 dhe 3 etj., në të cilat janë gjetur mbetjet mortore të afër 1000 shqiptarëve të vrarë e të masakruar gjatë luftës 1998 – 1999 në Kosovë.

Në raportet e KMDLNJ’së rezulton se vrasjet dhe masakrat në masë të shqiptarëve, më së shumti janë bërë në komunën e Gjakovës, gjithsejt 40 raste me 693 persona. (KMDLNJ – Krimet e luftës në Kosovë 1998 – 1999 (Monografi 1) fq. 46 – 48).

Komuna e Gjakovës shtrihet në pjesën juglindore të Rrafshit të Dukagjinit, gjegjësisht në pjesën jugperëndimore të Kosovës. Kjo komunë ka një sipërfaqe prej 58.735 ha, 46 ari e 30m.

***

23 vjet më parë, më 27 prill 1999 forcat kriminale serbe, i kishin futur në rrethim të hekurt 15 fshatra të “Rekës së Keqe” dhe “Lugut të Carragojës” në rrethinën e Gjakovës.

Dëshmitarët që mbijetuan nga vrasja, gjatë kalimit nëpër rrathët e vdekjes në Mejë (*), Korenicë (**) etj., kanë parë grumbuj mashkujsh (nga 15 – 70 vjeç) të cilët ndaloheshin nga forcat ushtarake – policore – paramilitare dhe dërgoheshin në vendin ku bëhej ekzekutimi i tyre nga njësitë e përzgjedhur të ekzekutimit.

Gjatë tërë ditës këto njësi kriminale kanë ekzekutuar në mënyrë barbare 376 mashkuj të paarmatosur!

Të nesërmen (më 28 prill) me qëllim të zhdukjes së gjurmëve të krimit, në vendet ku është bërë ekzekutimi i shqiptarëve janë parë dy kamionë të mëdhenj, duke u ngarkuar me kufoma, të cilat pas luftës janë gjetur në varrezat masive (2 dhe 5) të Batajnicës në Serbi!

Ka shumë dëshmi për masakrat që kanë ndodhur më 27 prill në këto lokalitete të Gjakovës.

Merita Dedaj, (një dëshmitare e cila ka dëshmuar në gjykimin kundër Millosheviqit në tribunalin e Hagës) i ka parë  me sy, kur 14 burra të familjes Markaj dhe Dedaj u ekzekutuan brenda mureve të oborrit, (të një shtëpie ku kishin gjetur strehim), nga njësitë serbe me kapela kaubojësh, shami dhe shirita të vënë rreth kokës! Disa vite më vonë të gjithë ata mashkuj që Merita i shikonte duke u ekzekutuar nga barbarët u kthyen nga një varrezë masive në Batajnicë të Beogradit dhe u rivarrosën në Mejë, në “lëndinë të pikëllimit”.

***

Krimet në masë, (sikurse ato që u kryen në Mejë të Gjakovës), pra vrasja e shqiptarëve të paarmatosur, pleqë, gra e fëmijë, plaçkitja e pasurisë, djegja dhe shkatërrimi i vendbanimeve, dhunimet e femrave shqiptare, spastrimi etnik dhe shpërgulja e popullatës shqiptare nga Kosova (1998-1999) nuk ishin vepra aksidentale – spontane, por të organizuar e palnifikuar mirë që të ndodhin në atë mënyrë siç kanë ndodhur. Rrjedhimisht, gjenocidi në Kosovë u krye në emër të një politike, të një plani kolektiv shtetëror, të cilin Shtabi kriminal i Millosheviqit e kishte koduar si “Potkovica” – Plani “PATKOI”.

Në realizimin e këtij plani famëkeq, Serbia si shtet mobilizoi të gjitha resurset njerëzore dhe teknologjike, administratën shtetërore, transportin publik, mjetet financiare, mediat, gjyqësinë, dhe mbi të gjitha strukturën e gjerë ushtarake – policore e paramilitare, duke filluar nga Korpusi ushtarak i Prishtinës, që përbënte

– superstrukturën e Armatës së tretë serbe në Kosovë,

– Korpusin 21 të Nishit,

– Korpusin 37 të Uzhicës,

– Korpusin 24 të Kragujevcit,

– Korpusin special dhe armatën e parë të Beogradit,

– Korpusin 2 të Podgoricës,

– strukturat e Ministrisë së Punëve të Brendshme të Serbisë, si:

– policia e rregullt e Kosovës,

– Forcat speciale të policisë,

– Forcat e ashtuquajtura antiterroriste,

– Shërbimi i Sigurimit serbë (UDB-a),

– njësitë paramilitare,

– “Shkorpionët”,

– “Tigrat e Arkanit”,

– “Beli Orlovi” (Shqiponjat e Bardha) të Voisllav Sheshelit,

– “Beretat e Kuqe”,

– njësitë kriminale të serbëve lokalë etj.

***

Në prill 2013, EULEX-i kishte nisur hetimin kundër 17 serbëve të Gjakovës për përfshirjen e tyre në vrasjen dhe masakrimin e  shqiptarëve në fshatin Mejë me rrethinë, por, asnjëri prej tyre nuk është arrestuar, për t’u përballur me drejtësinë, ndërkohë që Kuvendi i Kosovës e themeloi Gjykatën Speciale për “krimet” që gjoja i paska kryer UҪK’ja!!

———–

(*) Fshati Mejë shtrihet rreth 3 km në perëndim të Gjakovës. Është vendbanim fushor, i ndarë në lagje me shtëpi të shpërndarë.

(**) Korenica është vendbanim, që shtrihet në rrethinën e Rekës së Keqe, rreth 4-5 km në perëndim të Gjakovës. Është vendbanim fushor, i tipit të shpërndarë.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të Lidhura