NË 15 VJETORIN E PAVARËSISË U SHFAQ FILMI DOKUMENTAR “MBIJETESA DHE SHKOLLA”…

NË 15 VJETORIN E PAVARËSISË U SHFAQ FILMI DOKUMENTAR “MBIJETESA DHE SHKOLLA” NË WEST NORDIC INTERNATIONAL FILM FESTIVAL NË AALESUND TË NORVEGJISË

Me rastin e 15 vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës, të shtunën më 18 shkurt, në Aalesund të Norvegjisë  në kuadër të Festivalit West Nordic International Film Festival u prezantua filmi dokumentar “Mbijetesa dhe shkolla”. Ky prtojekt i Shtëpisë filmike “IDEA” të Prishtinës, deri tani ka marrë 16 çmime nga juritë profesionale të festivaleve ndërkombëtare të filmave dokumentarë në mbarë botën.

Temë e këtij filmi dokumentar është funksionimi i shkollës shqipe në rretrhana lufte në Kosovë, pikërisht organizimi i saj në tendë najlloni në malet e Berishës.

Skenarist & producent: Nuhi Bytyçi

Regjisor: Ilir Kabashi

Drejtor i fotografisë & Montahi. Bekim Qyqalla

Muzika Shkodran Tolaj.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të Lidhura