NË GJERMANI ALARMISTI LAUTERBACH AKOMA KËRKON VAKSINIM TË DETYRUESHËM!

NË GJERMANI ALARMISTI LAUTERBACH AKOMA KËRKON VAKSINIM TË DETYRUESHËM!

Instituti Robert Koch (RKI) ndryshoi vlerësimin e rrezikut: Asnjë mbrojtje e huaj përmes vaksinimit! Sprinti i fundit: Karl Lauterbach me dëshpërim tërheq të gjitha ndalesat për vaksinimin e detyrueshëm!

Shkruar nga Daniel Matissek (*), 15 Mars 2022

Ministri i Shëndetësisë i Gjermanisë, Karl Lauterbach (SPD) jo vetëm që është në panik kundër lehtësimit dhe heqjes së masave. Ai gjithashtu po përpiqet me çdo kusht të shpëtojë detyrimin e përgjithshëm për të vaksinuar, i cili të enjten do të diskutohet në Bundestag (dhe që më pas do të miratohet me nxitim). Sa më shumë afrohet “dita e madhe”, aq më histerike dhe të papërgjegjshme duken deklaratat publike të ministrit.

Lauterbach ka krijuar një “valë vere” të afërt për javë të tëra. Fakti që Corona do të rimasë shpejtësinë në dimër, me fillimin e sezonit të ardhshëm normal të ftohtë, është tashmë një përfundim për të; por tani ai dëshiron të përdorë edhe një herë incidencën e omicron në rritje – megjithëse këto nuk thonë asgjë për vlerën e sëmundjes dhe pothuajse në të gjitha rastet tregojnë raste pa simptoma ose të padëmshme – si një justifikim për të paralajmëruar kundër një vere shumë “të lirë”, si dhe detyrimin për të vaksinuar me forcë.

Profecitë e një alarmisti – të cilat nuk realizohen kurrë!

– Mashtrimi i Lauterbach përfshin gjithashtu instrumentalizimin e një vdekjeje natyrore që ka ekzistuar gjithmonë, e cila tani është edhe shumë më e ulët se ajo e valëve të gripit të mëparshëm. Nëse varianti i omicron “mbetet dominues” (të cilin Lauterbach e kishte parashikuar tashmë për variantet e mëparshme pa ndodhur kjo) ose ndryshonte, “shumë më shumë njerëz mund të vdesin”, sipas alarmistit më të pamëshirshëm politik të Gjermanisë.

– Lauterbach në fundjavë në Twitter ka shkruar: “Gjermania tani ka incidencën më të lartë të koronës në Evropë. Tendenca është në rritje, shumë të vdekur. Personat e pavaksinuar duhet të vaksinohen urgjentisht. Ata që janë vaksinuar tani janë shpesh të pakujdesshëm. Ata e dinë se mund të infektohen, por zakonisht nuk sëmuren rëndë. I pavaksinuari tani është i pambrojtur.”

Instituti Robert Koch (RKI) ndryshon vlerësimin e rrezikut: Nuk ka mbrojtje të huaj nëpërmjet vaksinimit!

Duke vepruar kështu, ai (Lauterbach) vetë konfirmoi se vaksinimi ka një efekt margjinal në rastin më të mirë dhe se të vaksinuarit janë po aq të “pambrojtur” sa edhe të pavaksinuarit brenda një kohe shumë të shkurtër. Megjithatë, ai duket se nuk e ka vënë re më kontradiktën logjike. Edhe Instituti Robert Koch, i cili i raporton drejtpërdrejt atij (Lauterbachut) kohët e fundit zbuti vlerësimin e tij të rrezikut në përputhje me rrethanat – dhe kështu sqaroi një argument kryesor për vaksinimin e detyrueshëm.

Shkencëtarët paralajmërojnë: vaksinimi i detyrueshëm është antikushtetues!

Në fund të javës së kaluar, Lauterbach pohoi gjithashtu në konferencën për shtyp se mosfutja e vaksinimit të detyrueshëm ishte kundër çdo arsyeje dhe kundër “provave shkencore”; një pretendim i sheshtë i rremë si aq shumë sa ky i ftuar në talk show dhe lobist i vaksinimit kishte shpallur në dy vitet e fundit.

Në fakt, vetëm javën e kaluar, 81 shkencëtarë të njohur u paralajmëruan në një letër të hapur deputetët e Bundestagut se një detyrim i përgjithshëm për tu vaksinuar ishte antikushtetues. Apele të ngjashme nga studiues ishin bërë më parë në mënyrë të përsëritur në Austri.

Shumica lëkundet për vaksinimin e detyrueshëm!

Ndërkohë, megjithatë, një shumicë për vaksinimin e përgjithshëm në Rajhstagun e Berlinit duket e diskutueshme. Duke filluar nga nesër, do të zbatohet kërkesa për vaksinimin e institucionit për profesionet e infermierisë – dhe as kjo nuk duhet të zbatohet, të paktën fillimisht, kudo në Gjermani; Shqetësimet për një eksod të personelit infermieror janë shumë të mëdha, por edhe dyshimet kushtetuese.

Tre projektligje – me pak shanse për “sukses”

Prandaj është edhe më e pamundur që asnjë nga tre projektligjet e paraqitura për vaksinimin e përgjithshëm të mos kalojë në parlament të enjten: konsultimi duhet të trajtojë modelin (veçanërisht të favorizuar nga deputetët e të Gjelbërve dhe SPD) të vaksinimit të detyrueshëm nga mosha 18 vjeçare. si dhe për “propozimin e kompromisit” të mbështetur nga deputetët e FDP-së se vaksinimi duhet të jetë i detyrueshëm vetëm nga mosha 50 vjeç dhe në fund koncepti alternativ i Bashkimit për vaksinimin “bazuar në nevojë”. Jo vetëm kritikët janë të sigurt: të tre iniciativat janë po të paarsyeshme, joproporcionale dhe cenuese.

…………

Kush është Daniel Matissek

Daniel Matissek është një gazetar i pavarur, publicist dhe sipërmarrës. Si redaktor dhe kolumnist i pavarur, ai ka punuar për revista të ndryshme dhe gazeta të përditshme për 25 vjet. Është autor i disa revistave online, duke përfshirë “Journalistenwatch” dhe drejton një blog politik në Facebook. Temat e tij kryesore janë të ndryshme, nga çështjet e përgjithshme politike dhe sociale, migrimi, kritika e mediave dhe partive deri te liria e shtypit.

(Shqipëruar: nga Sheradin Berisha, Facebook 15 mars 2022)

————

Burimi:

RKI änderte Risikoeinschätzung: Kein Fremdschutz durch Impfung!

Endspurt: Karl Lauterbach zieht verzweifelt alle Register für die Impfpflicht

https://www.wochenblick.at/corona/endspurt-karl-lauterbach-zieht-verzweifelt-alle-register-fuer-die-impfpflicht/

………….

Ilustrimi:

Në foto, pamje javore e Ministrit të Shëndetësisë Karl LauterbachN

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura
Read More

SHARLATANËT …

SHARLATANËT … Sharlatanët, halabakët, mashtruesit dhe hipokritët Nga Skënder Sadri KAPITI Sharlatanët, halabakët, mashtruesit dhe hipokritët janë fatkeqës…