NGJASHMËRITË E PRESIONIT!

NGJASHMËRITË E PRESIONIT!

Nga Sheradin Berisha, Pashtriku 06. 03. 2023

Kur fati i të dobtit varet nga interesat e të fortit!

“Mendoj se është më urgjente të zgjidhet çështja e Asociacionit dhe ka disa arsye për këtë, njëra prej tyre është se çështja ekziston për 10 vjet, dhe së dyti, mendoj se nëse fillojmë me të, serbët do të kthehen në institucione. Ajo që ne po përpiqemi të bëjmë është të qetësojmë të gjithë situatën, sepse është e nevojshme”, ka thënë ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, pas pajtimit në takimin e 27 shkurtit 2023 në Bruksel, për planin franko – gjermano – amerikanë!

1. Ambasadori amerikan Christopher Hill dhe presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiçi;

Ambasadori Hill vazhdon të bëjë presion për themelimin e Asociacionit (lexo: Autonomisë territoriale serbe) dhe kthimin e listës serbe të Vuçiçit në institucionet e shtetit, të këtij shteti që nuk e njohën kurrë dhe të cilin e luftojnë çdo ditë!

Si do të funksionoj Asociacioni i drejtuar nga lista serbe e Vuçiçit? Pa diskutim ashtu si republika serbe e Dodikut në Bosnjë e Hercegovinë (BeH)!

Si u ngjizë republika serbe në BeH?!

Më 26 prill 1991 serbët në BeH shpallin Zajednicën e komunave me shumicë serbe, e cila gjatë luftës (1992 – 1995) u zgjerua territorialisht, dhe përfundimisht nën presionin e diplomatit amerikan Riçard Hollbruk me marrëveshjen e Dejtonit të arritur më 21 nëntor 1995 (por që u nënshkrua në Paris, më 14 dhjetor 1995) u njohtë zyrtarisht si Republika serbe, në 49% të territorit të BeH!!!

Dhe sot Republika serbe në krye me Dodikun është shndërruar në një mekanizëm të fuqishëm të Rusisë së Putinit! E tmerrshme, tmerrësisht e tmerrshme!

Kështu dizajnohet fati i të dobtit në planin gjeostrategjik e gjeopolitik të të fortit! Rrjedhimisht në politikë s’ka miqësi, ka vetëm interesa!

___________

Ilustrime:

2. Ambasadori amerikan Richard Holbrooke dhe presidenti i Jugosllavisë së mbetur (Serbi – Mali i Zi), Sllobodan Millosheviçi me Historikun e Zajednicës serbe në BeH, e cila në Drejton u finalizua si republikë serbe!

______________-

UNË S’E KAM NËNSHKRUAR ASOCIACIONIN, LDK-ja E KA NËNSHKRUAR!

Nga Sheradin Berisha, Pashtriku – 06. 03. 2023

Total
0
Shares
2 comments
 1. Shqiptaret duhet ta dine qe qeveria boterore urdheroi zagaret e serbise per te rrethuar keta trima (Jasharet) dhe i torturoi sepse donte te provokonte nje sakrifikim te tille.

 2. HEU, NGJASHMËRITË E PRESIONIT!” EU, TRASHGIMIT PROCEZIONIT-TENSIONIT!
  ËH, POLITIKA NUK KA DREJTËSI PO KA VETËM INTERESA; DHE, FATI I TË DOBTIT
  MVARET NGA GJEOSTRAGJIA E TË FORTIT!!. ÇFARË DREJTËSIE ËSHTË KJO PAS
  25 VITE NGA KRYELEGJENDA ADEM KRYELEGJENDRARIT NGA PREKAZI OUH QË
  VETËM ME FAMILJE KATËR GJENERATË, VATËR KRENEFATË AH, GJYSH-GJYSHE BABË DHE NËNË; VËLLA E MOTËR, NIP EDHE NIPE, STËRNIP OR STËRNIPE DUKE
  IA KTHYER PUSHKËN NJË SHTETI PLOTË BANDA KRIMINALË, MË KANIBALË O SI
  BISHA TË TËRBUAR, QË NUK NGOPËN AS KOPËN KURRË HE BURRË A GRUA DHE
  ME FËMIJË OH NGA KJO GURRË A KRUA TË BJESHKËS O RRESHKËS QYQAVICËS
  SAKRIFICES, MBI NJERËZORE TË KËSAJ MASAKRE O, KASAPRE MË MIZORE PËR
  QENDRESËN DHE MBIJETESËN DHE PËR BESËN DHE, SHPRESËN PËR THYREJE SHQYERJE PËRJETË FRIGA, SHTRIGA KRYLEGJENDA ADEM KRYELEGJENDARE,
  PËRHAPEJ KUMTI MË I LUMTI-TOKË QIELLI OOOJ LOKE DIELLI Q’NA RREZATON
  DHE BREZATON DUKE RIZGJUAR TË NËNTË KONTINENTE NGA PADREJTËSIA O,
  VRAZHDËSIA NGA HOLOKAUSTE MË GJENOCIDALË PËR SHFARROSJE TË TERË
  POPULL KOMBIN TË LASHTIN, TË STËRLASHTIN MU TË ZOT SI PËREJTË MOT O
  TË GADISHULLIT AH ISHULLIT- PELLAZGO ILIRO MBARË SHQIPTARINË; EDHE QË
  KRYELEGJENDA E LARË DHE SHPËRLARË ME GJAK DHE PRAG DUKE RIZGJUAR
  TERË ROBËRINË GJERË KOBËRINË PËR MBARË ROBIN PËR KOBIN NENSHTRIMIT
  QË ME DHUNË O PËRDHUNË TË NENSHKRIMIT DHE KAPITULLIMIT O RRAPITULL
  FLAKËRIMIT, SHKATËRIIMIT ME BURGOSJE TRUNGSOSJE TË TRERË VËLLAZËRO
  RIHIRO FARË SHKRIPKA VËRRISË OUUU, PELLAZGO ILIRO MBARË SHQIPTARISË!
  MANI USA

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura