NJË PËRKUFIZIM PËR BURRËSHTETASIN!

NJË PËRKUFIZIM PËR BURRËSHTETASIN!

Nga Sheradin Berisha, Pashtriku 26 Prill 2022

Filozofi, historiani dhe politologu më i shquar i Arabisë mesjetare, Ibn Khaldoun (Walī ad-Dīn ʿAbd ar-Rahmān ibn Muhammad Ibn Chaldūn al-Hadramī, 1332, Tunis – 1406, Kajro) ciklin politik të një burrshtetasi e përkufizon në katër fjali epokale! 

Ai ka thënë:

“Kohërat e këqija lindin burra të mëdhenj.

Burrat e mëdhenj sjellin kohëra të begata.

Kohërat e begata lindin burra të poshtër dhe

burrat e poshtër sjellin kohëra të këqija.”!!!

Edhe pas 600 vjetve ky përkufizim është aktual!

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura