PËRPARIM DEMI: EDHE UNË KAM CA PYETJE PËR ‘STATUSIN’!

Bukuresht, 26. 06. 2014 – Kush është sot më entuziastë për statusin PD-ja apo PS-ja? Kush ka merita më tepër? Po LSI-ja ku është? Para kujt duhet me u servilos tash e tutje? Kush e bllokoi më tepër ardhjen e kësaj dite? Kush do i bllokoj i pari negociatat që do hapen? Kush është i sinqertë në deklaratat dhe kush jo? Sa do na kushtojnë negociatat dhe varavingot e zyrtarve në Bruksel? Sa do i zgjasim negociatat? A do jet akoma BE-ja kur ti mbyllim negociatat? Kush do fitoj më shumë nga statusi, ne apo Brukseli? Cilat janë kushtet e pa shkruara që na vë Europa?
– A ka lidhje kjo dhe me Kosovën?
– Po me Maqedonin si do i vej hallit?
– A do pengoj ky status bashkimin kombëtar ?
– Si do jetojmë pa shitur fare drogë?
– Si do pasurohemi pa korupsion ?
– Ku do i lajmë tash e tutje paret e pista ?
– A do ketë vënd në Shqipëri për gjithë ndërkombëtarët që do ja mësyjnë të na ndihmojnë dhe të na këshillojnë?

– A jemi tash të barabartë me Serbinë?
– Cili do jet roli i Greqisë gjatë negociatave?
– A do e heqi tash ligjin e luftës Greqia?
– A do negociohen dhe këkesat e çamërve me Brukselin ?
– A do kemi leje të marrim investime nga arabët, kinezët, rusët, kozakët etj?
– Çdo bëhet me emigrantët, që akoma nuk janë integruar nëpër Europë?
– Sa do jetë kuota që do paguaj Shqipëria për fondet europiane?
– Nga do i nxjerrim këto para për Brukselin?
– Kur do i vijë rradha Shqipërisë të përfitojë nga fondet europiane?
– A do kemi dhe ne europarlamentarë me 12000 euro/muaj rogë?
– A do fitojë gjë populli shqipetar nga ky status?
– Kur dhe çfarë do fitojë?
– A do ja paguajmë shpejt milionat CEZ-it?
– A do kemi punë?
– A do rriten më çmimet?
– A do kemi emigracion?
– A do na zhvati shteti njëlloj si gjer tani?
– A do ndërtojnë më pallate në Tiranë dhe në bregdet?
– A do shahen politikanët në parlament si gjer tani?
– Po trotilin që na ka mbetur çfarë do e bëjmë?
– A do bëhemi më të edukuar?
– A do bëhemi më punëtorë?
– A do bëhemi më të pasur?

Kam akoma, por nuk dua t’ju mërzis se u bënë shumë.
Serin tjetër të pyetjeve do i shkruaj pas një viti.

– Kontakti: [email protected].

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura
Read More

VIKTIMA LETRARE

Nga Rexhep Kasumaj, Dimër, 2024 Viktima letrare (Mbi lirinë, gjithmonë) 1. Udhëtari i rrallë kishte një trazim. Një…