PIRRO PRIFTI: NJË PËRGJIGJE E SHKURTËR PËR PËRPARIM DEMIN, ‘MIQTË I DUA POR MË TEPËR DUA TË VËRTETËN’

Tiranë, 21. 01. 2014 – Në shkrimin e tij të dt.20/01/2017 (?!) me titull: `Pak të vërtetat e ҫuan Pirro Priftin në një gënjeshtër të madhe`, Z.Demi është munduar të gjejë një titull që të tërheqë lexuesit, por mendoj që është një titull koti. (Lexoni këtu shkrimin e z.Demi: https://pashtriku.org/?kat=43&shkrimi=2288 – sh.b) E them këtë sepse z. Përparim nuk ka lexuar disa nga shkrimet e mija për probleme të ngajshme me të cilat mund edhe të kishte kuptuar diçka që nuk është shkruar sot në Historiografinë shqiptare, pikërisht sepse ata që do të shkruanin këtë të vërtetë do të shaheshin dhe kritikoheshin njëlloj si Përparim Demi ndaj meje.  Po e përmend këtë sepse z. Përparim e ka parë edhe emrin tim që nuk është emër mysliman dhe ka thënë si zakonisht thonë të tjerët: ` … t`i biem qafirit`.
Faleminderit i nderuar Perparim, por do të përgjigjem se atë që ka thënë dhe filosofi i lashtë: `miqtë i dua por më tepër dua të vërtetën.`

– Përparim Demi –

Kjo është e vërteta. Për me tepër lexo disa nga shkrimet e mia se të bëjnë mirë të lexosh edhe oponencën e Historisë së Shqipërisë: `E vërteta e Ndarjes së Madhe Fetare nga Arbër në Shqipëtarë`, dhe shkrimin që dërgova sot tek kjo redaksi e nderuar me titull `Shqipëria e gozhduar midis Lidhjes së Prizrenit dhe Lidhjes Islamike`.
Këto janë idetë e mija dhe nuk janë rrena, i nderuar, bazuar në fakte dhe faktet janë kokëforta. Gjithsesi mund të diskutojmë si intelektualë pa sharë njëri tjetrin.
Me respekt,
Pirro Prifti

—————————————-

SHTOJCË E PASHTRIKU.ORG

Mathieu Aref “Pellazgët, Greqia dhe Pellazgo-Shqiptarët”


DOKUMENTAR, GREQIA SHTET I SHQIPTARËVE-

*  *  *

Për më tepër lexoni:
PROF.DR. SELMAN SHEME: TROJET SHQIPTARE NË HARTAT ETNO-GJEOGRAFIKE TË SHEK. XIX-të SI DHE IDENTITETI ETNIK DHE STRUKTURA DEMOGRAFIKE E TROJEVE SHQIPTARE NË PRAG TË SHPALLJES SË PAVARËSISË (1912)
Hape këtë lidhje: https://pashtriku.org/?kat=45&shkrimi=2292

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të Lidhura