PROFECITË E “PROFETIT” BILL GATES PËR “PATOGJENËT VDEKJEPRURËS” DHE “BIO – TERRORIZMIN”!

PROFECITË E “PROFETIT” BILL GATES PËR “PATOGJENËT VDEKJEPRURËS” DHE “BIO – TERRORIZMIN”!

Nga Sheradin Berisha, Facebook 19 Mars 2022

Në shkurt të vitit 2017 në Mynih të Gjermanisë u mbajt Konferenca e përvitshme e sigurisë. Në konferencë foli edhe themeluesi dhe filantropi i Mikrosoft-it, Bill Gates. 

“Epidemiologët thonë se një patogjen me lëvizje të shpejtë ajrore mund të vrasë më shumë se 30 milionë njerëz në më pak se një vit. Dhe ata thonë se ka një probabilitet të arsyeshëm që bota të përjetojë një shpërthim të tillë në 10 deri në 15 vitet e ardhshme”, kështu kishte deklaruar Gates para pjesëmarrësve në konferencë.

Dhe pas dy (2) vitesh e nëntë (9) muaj nga deklarimi i z.Gates në Mynih, saktësisht më 17 nëntor 2019, në qytetin Wuhan të Kinës u shfaq për herë të parë virusi me emrin Korona…

Ndërkaq “profeti” Bill Gates në Konferencën e sivjetme të Mynihut për siguri, më 18 shkurt 2022 paralajmëron një pandemi të re, më të rrezikshme se kjo e virusit Korona!

Ai i siguron të pranishmit se pandemia e radhës është tashmë pranë nesh! Gates duke e cilësuar “pandeminë e re” (që do të vijë së shpejti) si më të rrezikshme se kjo e Covid19, atëhere dhe viktimat nga kjo “bio-armë” do të jenë dhjetra milionëshe!

***

Tani t’i kthehemi më gjerësisht fjalimit të Bill Gates që mbajti në Mynih, më 18 shkurt 2017 në Konferencën e Sigurisë, ku paralajmëroj “patogjenët vdekjeprurës” dhe “bio-terrorizmin” në vitet e ardhme!

Fjalimin e Gates e ka ndjekur gazetari i “The Guardian” Ewen MacAskill, dhe e prezentoj gjerësisht në një analizë me titull: “Bill Gates paralajmëron se dhjetëra milionë mund të vriten nga bio-terrorizmi”.

Ewen MacAskill (1951 -) është një gazetar skocez, i cili punoi për 22 vjet rresht në “The Guardian”, duke i dhënë fund karrierës së tij në shtator të vitit 2018 si korrespondent për  mbrojtje dhe inteligjencë. MacAskill ishte i përfshirë në përgatitjen e publikimeve nga Edward Snowden për aktivitetet e Agjencisë Amerikane të Sigurisë Kombëtare (NSA).

***

Në vijim lexoni shkrimin e z.MacAskill:

BILL GATES PARALAJMËRON SE DHJETËRA MILIONË MUND TË VRITEN NGA BIO-TERRORIZMI!

Korrespondenti i mbrojtjes Ewen MacAskill në Mynih / e shtunë 18 shkurt 2017

Themeluesi dhe filantropi i Microsoft-it, (Bill Gates) i thotë konferencës së sigurisë në Mynih se inxhinieria gjenetike mund të jetë armë terroriste

Një paralajmërim rrënqethës se dhjetëra miliona njerëz mund të vriteshin nga bio-terrorizmi u tha në konferencën e sigurisë në Mynih (në shkurt 2017) nga njeriu më i pasur në botë, Bill Gates.

Me këtë rast Gates tha: “Ne injorojmë lidhjen midis sigurisë shëndetësore dhe sigurisë ndërkombëtare në rrezikun tonë. Epidemia e radhës mund të ketë origjinën në ekranin e kompjuterit të një terroristi që synon përdorimin e inxhinierisë gjenetike për të krijuar një version sintetik të virusit të lisë. … ose një lloj gripi super ngjitës dhe vdekjeprurës.”

Agjencitë e inteligjencës amerikane dhe britanike kanë thënë se Shteti Islamik është përpjekur të zhvillojë armë biologjike në bazat e tij në Siri dhe Irak. Megjithatë, ata e kanë minimizuar kërcënimin, duke thënë se terroristët do të kenë nevojë për njerëz me aftësitë e nevojshme, laboratorë të mirë dhe një mjedis relativisht të qetë pa konfuzionin dhe kaosin e zonave të konfliktit.

Megjithatë, specialistë të tjerë të sigurisë thonë se kërcënimi nga bio-terrorizmi është bërë më realist gjatë dekadës së fundit, veçanërisht në pesë vitet e fundit, me ndryshimet në biologjinë molekulare që e bëjnë zhvillimin e armëve biologjike më të aksesueshme.

Gates, duke bërë paraqitjen e tij të parë në konferencën e sigurisë në Mynih të shtunën, tha: “Pavarësisht nëse kjo ndodh nga një natyrë e çuditshme apo nga dora e një terroristi, epidemiologët thonë se një patogjen me lëvizje të shpejtë ajrore mund të vrasë më shumë se 30 milionë njerëz në më pak se një vit. Dhe ata thonë se ka një probabilitet të arsyeshëm që bota të përjetojë një shpërthim të tillë në 10 deri në 15 vitet e ardhshme.

Pastaj ai shtoi: “Është e vështirë të marrësh mendjen rreth një katastrofe të asaj shkalle, por ajo ndodhi jo shumë kohë më parë. Në vitin 1918, një lloj gripi veçanërisht virulent dhe vdekjeprurës vrau midis 50 milion dhe 100 milion njerëz.

“Ju mund të pyesni veten se sa realë janë në të vërtetë këta skenarë të fundit të botës. Fakti që një pandemi vdekjeprurëse globale nuk ka ndodhur në historinë e fundit nuk duhet të ngatërrohet si dëshmi se një pandemi vdekjeprurëse nuk do të ndodhë në të ardhmen. Dhe edhe nëse pandemia tjetër nuk është në shkallën e gripit të vitit 1918, do të ishte e mençur të merrnim parasysh trazirat sociale dhe ekonomike që mund të pasonin nëse diçka si ebola do të hynte në qendrat urbane.

Gates tha se përparimet në bioteknologji, vaksinat dhe ilaçet e reja mund të ndihmojnë në parandalimin e përhapjes së epidemive jashtë kontrollit. “Shumica e gjërave që duhet të bëjmë për t’u mbrojtur nga një pandemi që ndodh natyrshëm janë të njëjtat gjëra që duhet të përgatitim për një sulm biologjik të qëllimshëm,” tha ai.

“Përgatitja për një pandemi globale është po aq e rëndësishme sa parandalimi bërthamor dhe shmangia e një katastrofe klimatike. Inovacioni, bashkëpunimi dhe planifikimi i kujdesshëm mund të zbusin në mënyrë dramatike rreziqet e paraqitura nga secili prej këtyre kërcënimeve.”

Komuniteti ndërkombëtar, tha Gates në konferencë, duhej të përgatitej për epidemitë në mënyrën se si ushtria përgatitej për luftë: “Kjo përfshin lojëra me mikrobe dhe ushtrime të tjera gatishmërie, në mënyrë që të mund të kuptojmë më mirë se si do të përhapen sëmundjet, si do të përgjigjen njerëzit në një panik dhe si për t’u marrë me gjëra të tilla si autostradat e mbingarkuara dhe sistemet e komunikimit.” 

Fondacioni Bill dhe Melinda Gates publikoi një sondazh të Ipsos Mori duke thënë se 71% e britanikëve të moshës 16-75 vjeç janë më të shqetësuar për përhapjen e sëmundjeve infektive si Ebola ose Zika sesa lufta me kombet e tjera. Pak më shumë se dy të tretat thanë se ishin të shqetësuar për luftën, ndërsa 83% thanë se sulmet e dhunshme terroriste ishin shqetësimi i tyre kryesor.

***

Dëgjoni një pjesë të fjalimit të Bill Gates, në Mynih, mbajtur më 18 shkurt 2017:

——

Burimi:

Bill Gates warns tens of millions could be killed by bio-terrorism

https://www.theguardian.com/technology/2017/feb/18/bill-gates-warns-tens-of-millions-could-be-killed-by-bio-terrorism?

—-

Ilustrimet:

1. Në foto Bill Gates,

2. Fjalimi i Bill Gates – mbajtur më 18 shkurt 2017 në Konferencën e Sigurisë në Mynih

https://www.facebook.com/1125324528/videos/pcb.10220348353075346/677765110214475

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura