QENDRA MOBILIZUESE E UÇK-së “DRENICA” NË DURRËS, BESËLIDHJA E MADHE SHQIPTARE E VITIT 1999 (DËSHMI ARKIVORE)

Në 24 vjetorin e Operacionit të UÇK-së „Shigjeta” në Pashtrik, maj – qershor 1999

QENDRA MOBILIZUESE E UÇK-së “DRENICA” NË DURRËS, BESËLIDHJA E MADHE SHQIPTARE E VITIT 1999

Nga Vaso Papaj *), Pashtriku 29 prill 2023

Shkrim me rastin e përvjetorit të mobilizimit të Përgjithshëm për përballimin e ofensivës serbe për Çlirimin e Kosovës sipas Urdhrit nr. 151 dt. 31 03 1999 të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së u ngrit me 01 04 1999 Qendra Kryesore e Mobilizimit te “Drenica” e Gani KAPITIT, e cila së bashku me Ganiun dhe gjithë familja e patriotit Sadri KAPITI kanë hyrë në historinë tonë gjithëkombëtare për atë punë dhe vepër të vyer dhe shumë të rëndësishme kombëtare që është bërë prej tyre në vitet e Lavdisë sonë Kombëtare, të Luftës dhe të Qëndresës së madhe të popullit shqiptar kundër makinerisë shtetërore kriminale, terroriste dhe genocidiste të Serbisë. Jemi të gjithë dëshmitarë se si te “Drenica” e Durrësit buzë detit, pronë e Gani KAPITIT arritën me mijra luftëtarë shqiptare nga diaspora dhe trojet shqiptare dhe iu bashkëngjitën UÇK-së për lirinë dhe Pavarësinë e Kosovës.

Qëndra e mobilizimit “Drenica” u bë edhe epiqendra mediatike ndërkombëtare pasi aty mbërrinin çdo ditë reporterë e gazetarë nga e gjithë Europa, SHBA, Kanada etj., dhe që nga aty ndërkombëtarizohej si kurrë më parë çështja kombëtare shqiptare, sidomos ajo e Kosovës shqiptare dhe lufta e drejtë dhe heroike e popullit martir të Kosovës për liri e të drejtat kombëtare, për liri, pavarësi e bashkim kombëtar. Në një kohë rekord aty u grumbulluan dhe mobilizuan me qindra e mijëra luftëtarë të lirisë. Kjo ngjarje të sjellë në kujtesë atë zbarkim të ushtarëve amerikanë e britanikë në Normandi në Qershor të vitit 1944 për çlirimin e popujve të Europës nga nazizmi.

Kështu me 24 Mars 1945 aleanca euroatlantike e NATO-s e udhëhequr nga SHBA të atij zbarkimi që çoi në përfundimin e Luftës së Dytë Botërore, Perëndimi me 24 Mars 1999 ndërmori një veprim, një ndërhyrje vendimtare çlirimtare për popullin shqiptar të Kosovës kundër krimeve barbare, pastrimit etnik dhe kundër genocidit serb mbi popullsinë shqiptare të Kosovës, ndërhyrje ushtarake e cila çoi në kapitullimin dhe dorëzimin e Serbisë dhe Çlirimin e Kosovës me 12 Qershor 1999.

Një javë pas fillimit të bombardimeve të NATO-s mbi ish-Jugosllavi “Drenica” e Durrësit u bë qendra e pritjes dhe mobilizimit të vullnetarëve shqiptarë por edhe të huaj që iu bashkëngjitën UÇK-së, këmbësorisë së NATO-s, për çlirimin e Kosovës. Ushtria vrastare serbe dhe bandat gjithfarëshe kriminale paramilitare kriminelësh, plaçkitësish e hajdutësh të mbështetura nga shteti kriminal serb dëbuan mbi 900 mijë shqiptarë të Kosovës nga Atdheu i tyre, mbi 500 mijë të tjerë ndiqeshin e vriteshin nëpër male e pyje, mbi qindra e mijra fshatra e qytete u dogjën dhe u shkatërruan ashtu sikurse kishte bërë edhe më parë dhe gjithmonë harbutëria, verbëria, shovinizmi dhe genocidi serb në Toplicë dhe në Kosovë edhe më parë.

Në Portin e Durrësit vullnetarë të UÇK-së që vinin nga mërgimi ku mobilizohen për luftë në Kosovë

Pa ndërhyrjen e NATO-s barbaria kriminale serbe do ta kishte pastruar etnikisht Kosovën me djegie e shkatërrim, me dëbim, me krime, me vrasje e me shfarosje të shqiptarëve. Kundër shtetit, ushtrisë dhe kundër makinerisë çnjerëzore, kriminale dhe genocidiste serbe luftonte heroikisht populli shqiptar dhe Ushtria Çlirimtare e Kosovës. Por me fillimin e bombardimeve të NATO-s, shpresa për lirinë e Kosovës ishte dhe u bë më madhe dhe më e sigurtë si kurrë më parë.

Në këto rrethana të reja historike që për herë të parë në histori ishin në favor të shqiptarëve pasi kësaj radhe përkrah shqiptarëve ishte bota demokratike perëndimore dhe aleanca më e madhe ushtarake botërore, NATO e udhëhequr nga SHBA. Kjo ishte garanci dhe që u dha shqiptarëve guximin, shpresën dhe sigurinë se më në fund do të shpartallohej Serbia , dhe se do të merrte fund kolonializmi kriminal e çnjerëzor serb mbi Kosovën.

Në këto rrethana të reja u bë e mundur që mijra e mijëra shqiptarë nga diaspora dhe perëndimi të linin rehatinë e perëndimit dhe të ktheheshin në Kosovë, në atdheun e tyre dhe të të parëve të tyre për të luftuar për lirinë e atdheut, për çlirimin kombëtar dhe me qëllimin e madh për ndarjen përfundimtare me Serbinë dhe për Bashkimin Kombëtar të shqiptarëve. Mijra luftëtarë të lirisë mbërritën te “Drenica”e Durrësit.

Te “Drenica” në Durrës vite më parë, në Prill 1999 mbërriti edhe Batalioni “Atlantiku”nga SHBA. Fatmir Fejzullahu-Mjaku: Po, që nga aeroporti Rinas e deri në fund të qëndrimit në malin Pashtrik. Prej Rinasit ikëm për në Durrës, ku tek restoranti “Drenica”, aktivistët e logjistikës së UÇK-së na e shtruan një drekë. Menjëherë vluan gazetarët nga mbarë bota, ndër to edhe më prestigjiozet amerikane, angleze, franceze, spanjolle, turke dhe shumë të tjerë, të cilët nëpërmjet të pyetjeve të tyre, e regjistruan entuziazmin dhe vendosmërinë e fuqishme të vullnetarëve të Amerikës, për t’u dalë zot trojeve të tyre etnike.

BESA E DHËNË NË PASHTRIK SE PA I ÇLIRUAR TË GJITHA TROJET E OKUPUARA NUK DO TË NDALEMI PASKA QENË GËNJESHTËR! (VIDEO)

Nga Besim Muhadri, New York, verë 2011 / Pashtriku – 29 prill 2023 /

***

Kjo ngjarje e madhe historike gjithëshqiptare, Lufta e drejtë, patriotike dhe heroike e luftëtarëve të UÇK-së si dhe ndërhyrja e NATO-s e ndërkombëtarizuan botërisht si asnjëherë tjetër në Historinë e shqiptarëve, Çështjen Kombëtare shqiptare. Luftëtarët e lirisë së Kosovës zbarkuan në Durrës, te “Drenica”e Durrësit që vinin nga perëndimi i lirisë dhe i demokracisë për t’i sjellë lirinë, pavarësinë, shtetësinë dhe demokracinë Kosovës dhe popullit shqiptar të saj, ku si aleat tashmë shqiptarët kishin edhe shtetet më të fuqishme të botës demokratike dhe aleancën më të madhe ushtarake të botës, NATO-n.

Tashmë bota, opinioni botëror po njihej për tragjeditë dhe padrejtësitë që Europa kishte bërë mbi shqiptarët dhe mbi trojet shqiptare, për intrigat dhe për pazaret e fuqive të Europës mbi trojet shqiptare bërë në të kaluarën. Bota dhe civilizimi perëndimor tashmë po shikonte me sy masakrat dhe barbaritë çnjerëzore të ushtrisë serbe mbi popullin shqiptar, që deri atëhere prej 100 vitesh perëndimi kishte heshtur dhe kishte qëndruar indiferent ndaj Serbisë dhe aleates së saj Rusisë për ato tmerre që kishin shkaktuar mbi 100 vite mbi popullin martir të Kosovës.

Në Prill të vitit 1999 “Drenica” e Durrësit e Kapitëve ishte “vatra më e madhe gjithëshqiptare”, si një “Besëlidhje e Madhe” shqiptare në vitin 1999 në fundin e mijëvjeçarit te dyte, si një ngjarje bashkimi gjithëshqiptar në shërbim të UÇK-së, Ushtrisë më të re në Europë dhe të luftës për lirinë, çlirimin dhe Pavarësinë e Kosovës, krijimin e shtetit të ri shqiptar të Kosovës. Te “Drenica”e Durrësit u bë pritja dhe mobilizimi i madh i luftëtarëve të lirisë të cilën shumë personalitete të mëdha të historisë, letërsisë, akademisë dhe shoqata shkrimtarësh, poetesh, invalidë e veteranë të luftës, opinionistë e gazetarë shqiptarë dhe të huaj, politikanë e mediatikë e kanë quajtur, “tempull atdhedashurie dhe lirie”, “kështjellë e fortesë”, “monument historie”, “muze përjetësie” etj.

***

Durrës, prill 1999: Zbarkimi i vullnetarëve të UҪK-së, në portin e Durrësit, dhe vendosja e tyre në restorantin “DRENICA”, pronë e vëllezërve KAPITI!

https://www.facebook.com/sheradin.berisha/videos/10213853471707371

***

Xhevahir Spahiu vizitë te Muzeu Qendra “Drenica” Durrës e mobilizimit të UÇK-së, Prill 2000

Bedri Tahiri: Z. Xhevahir, pse DRENICA e Durrësit dhe luftëtarët e lirisë, madje edhe vetë dëshmorët dhe familjet e tyre, as sot e kësaj dite, sidomos këtu në Shqipëri, nuk trajtohen si duhet dhe nuk e kanë vendin e merituar?

Akademik Xhevahir Spahiu: Kjo qendër, e propozuar për muze nga poeti Moikom Zeqo, mund të themi se vetvetiu është kthyer në një lloj Tempulli. Këtu vazhdimisht vijnë poetë dhe shkrimtarë nga Tirana, nga Prishtina, nga Shkupi, nga diaspora, shpesh edhe të huaj, intelektualë që i bashkon qenësia shqiptare, gjuha, gjaku, kultura, mbijetesa, ardhmëria. Me sa kam marrë vesh këtu më së paku, për të mos thënë fare, vijnë politikanët.

————

*) Autori V.Papaj, ish-Kryetar i Qarkut Durrës, ish-Prefekt i Dibrës dhe ish- Drejtor i Drejtorisë Arsimore Rajonale Qarkut Durrës; publicist dhe shkrimtar.

____________________ 

BEDRI TAHIRI: HOTEL ‘DRENICA’ E UÇK-së TË SHPALLET ‘SHTËPI MUZE’!

***

AV.ILIR MALINDI & XHEVAHIR CIRONGU: 20 VJET MË PARË – ‘DRENICA’ E DURRËSIT – QENDRA MOBILIZUESE PËR LUFTËTARËT E USHTRISË ÇLIRIMTARE TË KOSOVËS!

***

SKËNDER SADRI KAPITI: LUFTA E UÇK-së DHE MOBILIZIMI NË ‘DRENICË’ TË DURRËSIT (Prill – Maj 1999)

________

Ilustrimet nga arkivi © Pashtriku.org

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të Lidhura