SALIH KABASHI: KËNGË PËR TRE HERONJ

Pashtriku.org, 17. 01. 2013 – (Këto janë vargje të një kënge shumë më të gjatë, të cilat nga Lubjana ia kisha dërguar për botim gazetës së LPRK-së. Për arsye të kuptueshme, pa ruajtur kopje për vete.. Kjo pjesë, megjithëse brutalisht e shkurtuar, u botua në numrin 1 të vitit 1983 të «Zërit të Kosovës». Jusuf Gërvalla, ky hero i Kosovës, ka qenë një njeri shumë i dashur për mua. E kam njohur përgjatë shkollës së mesme kur ai me kitaren e këngën e tij mbushte korridoret e gjimnazit, kodrat mbi Pejë e sokakët e ngushtë të qytetit.
Njohja e shoqërimi u thelluan gjatë studimeve në albanologji. Për të kulmuar me diçka që nuk do ta harroj kurrë – diplomimin në një ditë dhe në një orë para një komisioni të Fakultetit Filozofik – Dega Gjuhë dhe Letërsi Shqiptare. Me atë rast Jusufi pat shkaktuar një skandal të paimagjinueshëm për kohën: Ai pat kërkuar me ngulm dhe në fund edhe arriti largimin nga Komisioni të një poeti, profesor në fakultet, i cili njihej si njeri i regjimit. dhe dyshohej edhe si denoncues i intelektualëve dhe aktivistëve të çështjes kombëtare. Jusufi pat ngulë këmbë me këto fjalë që nuk i harroj kurrë: « Në formularin tim të dëshmisë për diplomë nuk dua të qëndrojë një nënshkrim i ndyrë tradhtari… »)
* * *
KËNGË PËR TRE HERONJ

(Kushtuar Jusuf e Bardhosh Gërvallës dhe Kadri Zekës)
Muaj e vite do t’kalojnë,
Tre petrita s’i harrojmë!
Vra nga UDB-a e Beligradit,
n’Gjermani, afër Shtutgardit.
Ranë për tokë tre djem të ri,
për t’u ngritë me qindra mijë.
Ranë tre vëllazën, dy t’nji nane-
Për Kosovën tonë azgane.

Ranë si lule n’përqafim,
që nuk humbin kurrë shkëlqim!
si Isaja n’Podgoricë,
Kadri Zeka s’rreh çerpikë.
Bardh Gërvalla i Dubovikut,
si Hasani Selanikut.
S’tremben trimat e Kosovës martire,
nga revole e UDB-ës katile.

Ata e kanë për krenari,
për at’gjak që sjell liri.
Kështu mendonte vëllau i madh,
n’prag të vdekjes në spital :
Oj Kosovë, prit nga ne t’fala-
ligjëron Jusuf Gërvalla –
s’na vrau ne dora e Shqiptarit,
por policë të jugosllavit.

Vdiqën trimat për Kosovë,
Lajmi i zi u përhap n’botë:
N’Gjermani në punë të vet,
UDB-a serbe shqiptarë vret.
Vret tinzisht e me tradhti,
që vllavrasje t’bëjë kërdi.
Që nga varret trimat thërrasin:
Bënie UDB-en të pëlcasin.

Lidhnju fort me besa-besë!
Rreth Lëvizjes sokoleshë,
Që Kosova hallemadhe,
t’bëhet Republikë Shqiptare!
Që nuk don asnjë pëllëmbë trolli,
që Iliri nuk e mbolli,
por që lyp çka i takon,
historia çka dëshmon:

Manastir, Dibër, Tetovë,
Strugë, Shkup e Kërcovë,
këto kanë qenë edhe kanë mbetë-
fole shqipesh trimash me fletë.
Mos t’harrojnë fëmijët e Kosovës !
Plava s’është e Cërnagorës,
As Gucia e serbijanit,
As Tivari i Mark Milanit.

S’është Presheva e Shumadisë,
as Medvegja e Juzhna Serbisë,
Këto janë troje aq shqiptare,
sa është e bardhë bora mbi male.
Edhe kurrë nuk lëshohen dore,
se do ngriten t’vdeknit ndër vorre.
Jusuf Gërvalla pat me thanë :
Mos na qaj e dashnja nanë !

N’Dubovik ku ti na rrite,
Me bukë t’kuqe misërnike,
N’kaptjell t’djepit pate folë-
Rritnju nënës për Kosovë.
Për Bardhoshin m’pate thanë,
kur ma ngjyjshe bukën n’lang:
Ka me u nga burrave t’motit
që janë hedhë mbi gryka t’topit!

A e di nanë për t’parën herë,
Kadri Zeka kur t’erdh në derë:
Mirë se erdhe, i the atij.
«M’hine n’qejf si bijtë e mij».
E moj nanë, ti mirë e pate,
Kadri Zeka s’kishte llafe!
Bajke punë që bëjnë veç trimat-
Sylejmanat e Boletinat.

………………………………………………….

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura