SEÇ KISHA NJË NDJESI …

Autorja Shaqe Gjini

SEÇ KISHA NJË NDJESI …

Ti mu lute të më puthje

Nuk e di se ç’ishte një ndjesi

Shpirtin kisha tutje, shumë tutje

Mendimet më kishin marrë në arrati!

….

Ti mu lute të më prekje

Nuk e di se ç’ishte kjo ndjesi

Mu në zemër s’ndjeva trokitje

Në kopshtin tënd s’mund të rri!

….

Ti mu lute të më ledhatoje

Nuk e di se si s’e di

S’ndjeva gjë të më ngrohte

Dhe kjo gjë s’është dashuri!

Ti mu lute të bisedojmë

Se di as vet s’mund të kuptoj

Asgjë të ëmbël s’po më tregon

Çfarë ta quaj ma thuaj ti vetë?

….

Ti mu lute një got të kthenim

S’e di ç’ndjesi as vetë s’e di

Mendja ime është shumë tutje

Si mund të bëjë unë shoqëri??

@ Shaqe Gjini @ …

* **

INTUITA NDJEN …

Një femër e ndjen kur vërtetë e dashurojnë

Ajo nuk e beson kur të tjerët ja thonë

Intuita e ndjen, është apo jo dashuri

Dhe thikat kur i ngulen i përballon dhe pse me vështirësi!!

….

Ja kush jemi ne femrat, qenia e brishtë

Ndjejmë, nuhasim çdo lloj pabesie

Ndrydhemi, heshtim zërin rrallë e ngrejmë

Koha, durimi goj s’ka por një ditë vjen!

….

Intuita ndjen kur vërtetë të dashurojnë

I jepesh e tëra, e ngrohtë si rrezja e Diellit kur lëshon

Embëlsirë në fytyrë, shpirt, zemër e kudo

Është vetë femra që ndjen kur e adhurojnë!!

….

Edhe pse me kilometra shumë larg

Ndjehet, dëshira malli që të djeg

Mall për të vërtetën, të vetmen që ndjen

Dashuri pa kushte, rrallë kur e gjen!!

….

Nuk duhet besuar, kur vetë nuk e ndjen

Çfarë të kanë premtuar, kurrë ti mos hesht

Çirrja maskën, përplasja në fytyrë e zemër të zezë

Intuita ndjen, jo kur ta thonë të tjerë…

@ Shaqe Gjini @ …

***

VËRTETË E BUKUR …

E bukura orkide (*), gjithmonë të kam adhuruar

Me ty jam çdo ditë, ngjyrat e tua i ruaj

Nuk dua të më vyshkesh, as tjetër ngjyrë të marrësh

Është ngjyra emrit tim, ngjyra Manushaqe!!

Mund të jetë një imazh i një personi dhe lule

….

Kur nga puna kthehem, ti më fal kënaqësi

Ndjehem shumë e shplodhur kur afrohem tek ti

Ngjyra jotë e bukur, mua më magjeps

Orkideja ime, e veçantë je për bes!!

….

Duhet të mbaj mirë, për këtë jam siguruar

Do të ujit sa më pak, që ti të mos vuash

Dua të lulëzosh, të gjitha stinët e vitit

Bukuria jote kurrë mos të venitet!!

….

Jemi së bashku, me shoqërinë e njëra tjetrës

Ti më fal bukurinë, unë të jap shërbimin

Afrohem të flas, dhe më frymëzon

Me petalet e tua të bukura, ti më gjallëron!!

@ Shaqe Gjini @ …

——–

(*) Orkidé,-ja emër i gjinisë femërore; numri shumës; -(të) term në botanikë; barishte zbukuruese e vendeve të nxehta, me lule të bukura…

* * *

JETO …

Mos zgjidh dashurinë, vetëm jeto

Se vdekja të zgjedh ty, dhe ti s’e kupton

Mos dëgjo se çfarë flitet, në rrugën tënde ti shko

Asgjë mos lerë në gjysëm, njëqindpërqindin plotëso!

……

Mos mendo të keqen, se ajo vjen vetë

Të vjen e paftuar, këmbëkryq mbledh

Mendo njëmijë të mira, që të vinë në çast

Të rinojnë në shpirt, që kurrë mos të mplak!

……

Çdo ditë të re, çdo hap që merrë

Mos rri në tension, duke menduar përsenë?

Mos zgjidh frikën, por hidhë nga pas

Përse stërmundohesh, nga ziliqarët përqark?

….

Të thash më the, me qindra vite prezent do jenë

A ja vlen të torturohesh, nga ky vesi keq?

Mos zgjidh të dëgjosh, që rruga në gjysëm të pritet

Me vesh të gjysëmshurdhuar, jeto dhe mos dëgjo për t’ju lënduar!

……

Jeta është e bukur, jetoje

Shëndeti kryesori, ruaje

Mendja kokërr gruri, mbaje …

@ Shaqe Gjini @ …

© Pashtriku.org

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura