SERWER: BEOGRADI E KËRKON ASOCIACIONIN PËR TË USHTRUAR KONTROLL NË KOSOVË!

SERWER: BEOGRADI E KËRKON ASOCIACIONIN PËR TË USHTRUAR KONTROLL NË KOSOVË!

Pashtriku.org, 27.01.2023

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, refuzon Asociacionin e Komunave [me shumicë] Serbe si parakusht për një marrëveshje me Serbinë, shkroi e përditshmja vieneze “Der Standard”.

Ky Asociacion nuk ishte në draftin e parë të planit evropian për normalizim të marrëdhënieve, rikujtohet në analizën e gazetës austriake.

Asociaconi, sipas “Der Standard”, nuk ka qenë në draftin e parë të propozimit, por është shtuar vetëm kohëve të fundit, dhe atë, siç thuhet në tekst, përmes një koncesioni që QUINT-i i ka bërë qeverisë serbe.

Profesori amerikan, Daniel Serwer, thotë se këtë Asociacion Beogradi e kërkon “për të ushtruar kontroll”.

Serwer ka një kritikë të qartë sa i përket Asociacionit në raport me këtë plan evropian. Sipas tij, ky propozim nuk i referohet Kushtetutës së Kosovës si bazë.

Ilustrim:

Dodik: Asociacioni do të jetë ‘Republika Srpska’ në Kosovë

https://telegrafi.com/tregon-qellimin-e-vertete-te-serbise-dodik-asociacioni-te-jete-republika-srpska-ne-kosove/

_____________

HASHIM THAÇI ME NEGOCIATAT E BRUKSELIT PO E RREZIKON SOVRANITETIN E REPUBLIKËS

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura