SHERADIN BERISHA: HASHIM THAҪI KA CENUAR INTEGRITETIN INTITUCIONAL DHE SOVRANITETIN E VENDIT, PRANDAJ DUHET TË JAP DORËHEQJE OSE TË SHKARKOHET NGA KUVENDI I REPUBLIKËS!

Pashtriku.org, 6 prill 2018: Më 19 prill 2013, Hashim Thaçi ka nënshkruar marrëveshjen për themelimin e ZAJEDNICËS për 10 komunat me shumicë serbe. (Edhe REPUBLIKA SERBE në Bosnje dhe Hercegovinë zanafillën e ka te ZAJEDNICA e 14 komunave me shumicë serbe, të shpallur më 26 prilli 1991! (Lexoni historikun e kësaj zajednice në fund të shkrimit)
***
Në kuadër të negociatave për “shuarjen” e strukturave paralele serbe në Kosovë, Hashim Thaçi ka pranuar edhe marrëveshjen për formimin e Listës SRBSKA, e cila me mbështetjen e Beogradit është bërë pjesë e institucioneve qendrore (në kuvend, qeveri, etj) dhe atyre lokale, duke udhëhequr me 10 komuna serbe! Kjo sërbskë si e tillë po i mbron interesat e Sërbisë dhe realisht ajo është Qeveria e Serbisë në Kosovë!
***
ZAJEDNICA do ta ketë Kuvendin, kryesinë e kuvendit, dhe do të përbëhet nga deputetë të 10 komunave serbe! Kjo zajednicë do ta ketë nën administrim:
– policinë,
– gjykatat,
– arsimin,
– shëndetësinë,
– buxhetin etj.
Pastaj do t’i ketë nën administrim:
– Liqenin e Ujmanit,
– minierat në Trepçë,
– Kishnicë dhe
– Novobërdë (Artanë),
– Banjën e Kllokotit,
– Brezovicën etj.
***
Hashim Thaçi me ZAJEDNICËN dhe Listën SRBSKA e ka copëzuar tërësinë territoriale, ka cenuar integritetin institucional të Republikës dhe e ka vënë në rrezikë sovranitetin e Vendit!
Prandaj HASHIM THAҪI duhet të jap DORËHEQJE! Nëse nuk e bënë këtë veprim, atëhere duhet të SHKARKOHET nga KUVENDI I REPUBLIKËS!

Sheradin Berisha, kryeredaktor i pashtriku.org, 5 prill 2018, ora 09:00)

Shikoni faksimilin për Zajednicën në Kosovë:

Lexoni historikun e Zajednicës në BiH (1991-1995) e cila u finalizua me Republikën Serbe:

____________
Shtojcë:
SERBSKA është qeveria e Serbisë në KS! U formua me marrëveshjen e THAҪIT! HASHIM IK! SHPORRU GJARPËR!

***
ZAJEDNICA e cenon sovranitetin! Kush është përgjegjës? Nënshkruesi HASHIM THAҪI!
HASHIM IK! JEP DORËHEQJE!

 

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të Lidhura