SHERADIN BERISHA: LAKMIA E TË PAFYTYRËVE!

Pashtriku, 25 dhjetor 2020: “Pasuria dhe fama: janë armike të paqes”, ka shkruar filozofi Baruch Spinoza (1632 – 1677). “Pasuria është kurth” – thotë ai! “Prandaj shmanguni”, – sepse sipas gjykimit të tij – “sa më shumë shtijmë në dorë, aq më shumë na shtohet oreksi, dhe aq më i madh do të jetë pikëllimi, kur nuk e shuajmë dot lakminë”!
Jo më kot filozofi i antikitetit, Diogjeni ka thënë:
“Lakmia është fillimi i çdo të keqe”!
Politikanët në Kosovë, në Shqipëri dhe jo vetëm, vijnë në pushtet me premtimin se do të jenë në shërbim të qytetarëve, por, politika i korit, derisa s’i venë lakmisë ‘pritë’ për fitim pa limit!
Prandaj lakmia e politikanëve tanë për pushtet për ta shti në dorë një buxhet, nuk duhet të jetë oreks i pashuar për pasurim, sepse në fund të sjellë pikëllim!
Të gjithë politikanët duhet ta shohin veten në pasqyrë, se sa ishin për 21 vjet të pafytyrë!
Kjo është një mynxyrë (*) në çdo mënyrë!
————
(*) Kuptimi i fjalës mynxyrë:
Mynxyrë, -a / emër i gjinisë femërore; numri shumës; -a(t) fatkeqësia, e keqe shumë e madhe; gjëmë: e gjeti një mynxyrë, i shkaktoj dikujt një mynxyrë; ia nxiu jetën.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të Lidhura