SHERADIN BERISHA: LUFTA DHE POLITIKA

Pashtriku, 16 dhjetor 2018: Lufta është instrument i politikës! Bëhet për interesa gjeostrategjike, ekonomike, financiare, për pasuri natyrore e nëntokësore, et. Juristi i shquar amerikan Francis Paiker Yockey, thotë se, “është fryma e politikës ajo që përcakton formën e luftës dhe forma e luftës pastaj ndikon në zhvillimin e politikës”.
Politikanët, gjithmonë format e luftës për zhvillimin e politikave i bëjnë në emër të një kauze, të një ideologjie, të një doktrinë politike apo fetare, etj., dhe pastaj për realizimin e tyre nuk zgjedhin mjete!
Në luftë rrjedhimisht viktimizohen: fëmijë, gra e pleq të pafajshëm, kështu siç po ndodhë në luftën e përgjakshme në Siri!
Kjo gjëmë e trishtueshme që po zhvillohet në Siri e në shtetet tjera të Lindjes së Mesme, duket se, nuk do të ndalet, deri sa të realizohen interesat e fuqive të mëdha SHBA-Rusi, dhe aleatëve të tyre në këtë pjesë të globit! 

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të Lidhura