SHERADIN BERISHA: LUFTA KUNDËR KORRUPSIONIT DHE NEPOTIZMIT DUHET TË NIS PREJ KADRI VESELIT…

Pashtriku, 17 qershor 2020: Një vit më parë këtë analizë e kam shkrue, dhe duket që korrupsioni as nepotizmi nuk është luftue (duke u nis prej Kadri Veselit e tutje), por as Klani Pronto me Adem Grabovcin në krye, që doli në gjyq nuk u denue, por u lirue!
____
Nga arkivi i FB., 17.06.2019
Grabovci – Veselit: “Ti i merr vendimet, unë i zbatoj”!
LUFTA KUNDER KORRUPSIONIT DHE NEPOTIZMIT DUHET TE NIS PREJ KADRI VESELIT…!
Nga Sheradin Berisha

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, në përmbyllje të Konventës së IX të partisë u zotua se do të luftojë për ta çliruar Kosovën nga korrupsioni dhe abuzimet, njësoj siç ka luftuar kundër Serbisë. Ai ka thënë se Kosova e ka përfunduar luftën për liri e pavarësi, por nuk është përfunduar lufta për shtetin e së drejtës, për shtetin si garanci e zhvillimit.
“Prandaj, – thotë Kadriu – sot jam këtu, për t’u zotuar para jush, se ashtu siç kam luftuar për çlirimin e Kosovës nga Serbia, ashtu do të luftoj, së bashku me të gjithë ju, që ta çlirojmë Kosovën nga korrupsioni, nga nepotizmi, nga abuzimet”!
***
Për ta çliruar Kosovën nga korrupsioni, nepotizmi dhe nga abuzimet e shumta, fillimisht duhet të çlirohemi nga shefat e klanit Pronto, dhe sipas Adem Grabovcit – kryeshef i këtij klani është Kadri Veseli!
***
Pra lufta kundër kësaj të keqeje duhet të nis, prej Kadri Veselit, Adem Grabovcit, Besim Beqajt e të tjerë me radhë, të cilët sot janë drejtues të PDK-së!
***
BISEDAT TEKEFONIKE TË SHEFIT TË SHEFAVE – ADEM GRABOVCI ME KRYESHEFIN KADRI VESELI!
Adem Grabovci, “Shefi i Shefave” nuk ishte Shefi kryesor. Ai kishte jo një, por dy shefa! Pos Hashim Thaçit, Grabovci, i rrinte gatitu edhe Kadri Veselit, edhe pse në kohën kur po kryhej ky përgjim telefonik, (në nëntor – dhjetor 2011), ai nuk kishte asnjë funksion politik.
Òªka ishte në këtë kohë Veseli?
Ishte bisnesmen!
SHIK’un kishte deklaruar tri vjet më parë (në verë 2008) se e kishte “shuar”, ndërsa në PDK ishte anëtarësuar zyrtarisht, në fillim të nëntorit 2012!
Megjithatë, përgjimet e siguruara nga Insajderi dëshmojnë se Veseli, aktualisht kryetar i PDK dhe kryetar i kuvendit ishte shumë aktiv në prapaskenën e jetës politike dhe në vendimmarrje.
“Ti i merr vendimet, unë i zbatoj”, i thoshte Grabovci – Veselit në bisedën telefonike.

Lexoni bisedat telefonike:

Biseda e parë
Veseli: O ku je more…?
Grabovci: A je, si je?
Veseli: Qe mirë.
Grabovci: Ishum ni drekë me grupin, e me kryeministrin, e me ministrin e.
Veseli: O zoti ju rujt bre, e ishalla, ishalla… Ka je kshty, ka je?
Grabovci: Qe n’zyrë qitash ni takim.
Veseli: Bravo! Ngo qitash!
Grabovci: Kishe pas ti… m’kishe pa çu sms.
Veseli: Ta çova ni sms, a din që e lamë e… me bisedu. Dëgjo i lam n’sistem le t‘ec ai djali ma mirë. Ngom mu se ti ki me than mirë e ke pas a e kupton? Ai djali që pijtum kafe dje, a e kupton, le ta vazhdon, po hajt se ëë… ma mirë o. Ngom mu, muna, muna, me ti jep 10 argumente se o ma mirë.
Grabovci: O qysh ta do shpirti ty…
Veseli: Paj vallain ngo çka qysh ta do shpirti jo, menova për shpirt tem e tanin ma mirë o. Hehehehe.
Grabovci:Ti i merr vendimet, unë veç i zbatoj.
Veseli: Jo jo, a din pse, ti meno, po dëgjo kryet ka me të dhimtë ty edhe mu pej qati edhe veç na lodh, e kem gajle edhe thjesht ma mirë let ec ai…, e shkurt.
Grabovci: Eeee… u bo.
Veseli: A? A po thu? A je edhe ti pro? Se duhesh edhe ti pak me kon…
Grabovci: O u bo, po vallain hiç s’ta prishi.
Veseli: Hej po dëgjo, ma mirë, ngom mu, se unë menova bash…, e ma mirë mu dok, ma mirë, kuadër ma i mirë osht, ma i aftë, ma ma asii…, n’fund fundit ka deshtë mu vonu let vanohet, e bajt me shnet.
Grabovci: Hehehehe.
Veseli: A? E pra.
Grabovci: Hiç… qysh dush bonja, hiq mos ta nin.
Veseli: Hajde pra, hajde pi thom qashtu, hajde, t’përshëndes, çao çao.
Biseda e dytë
Veseli: Ku je mor patriot?
Grabovci: Tungatjeta.
Veseli: Ku je, çka po bon, a ça ka tre a?
Grabovci: O vallain ton ditën jom kanë qitash…
Veseli: O i zanun njeri, gjithë njeri i zanun je, hahaha…
Grabovci: Qishtu osht tash, qa ki me bo. Qashtu tash.
Veseli: O ta ka jep zoti ty veç…
Grabovci: Hahahaha…
Veseli: Ça ka tre, a jeni lodh, a jeni mërzit a?
Grabovci: Tonat kapak.
Veseli: Çka po boni?
Grabovci: Hiç kurgjo, qitash pata ni debat me kta.
Veseli: Po a, ku?
Grabovci: N’RTK.
Veseli: Qysh kalove, allahile?
Grabovci: S…, mirë o bre… ken kta tre, t’opozitës.
Veseli: Hihihi…, a tan tu bonën a? A pshtove bile, a pshtove?
Grabovci: Po more qysh jo, po more qysh jo.
Veseli: Hehehehe…, ani mos u mërzit ani? A je a tek je a?
Grabovci: Veç n’fund ja lshova, pak ma kshtu, a din, krejt zhag.
Veseli: Pse?
Grabovci: (S’kuptohet) opozitë, ata niher na sulmojshin kshtu, e unë n’fund e përmbylla. Thash, thash mas pari shprehi keqardhje. Thash mirë thash zotëri Isufi se je opozitë e fortë, do të thotë e mobolizion shumë mirë opozitën që të jetë shumë aktive, po thash fatkeqësisht pozita është shumë e fortë, ndërsa për mos të thom se nuk kemi opozitë fare…
Veseli: Huhuhu…
Grabovci: Hahahah… osht, osht një opozitë e brishtë, pa koncept, pa qëllim, hahahah…
Veseli: Hahahah… a muren flakë?
Grabovci: A jo tani ajo u mbyll.
Veseli: Hehehehe…
Grabovci: Jo po përzihet, jo po përzihet Qeveria, po dikton parlamentin. I thash bashkëpunimin, nuk guxojmë me qujt interferim, thash ajo me Kushtetutë…
Veseli: Po ajo, ajo osht me Kushtetutë more loptë e kqija thuj more loptë e…
Grabovci: Çka po bon ti?
Veseli: Mirë mirë mirë, knej jom knej jom, knej ka pleqtë.
Grabovci: A ka pleqtë je a?
Veseli: Po, vallain po, valla po.
Grabovci: Qysh i ki planet kto ditë, a qysh?
Veseli: Hajt se shihem…
Grabovci: Me (nuk kuptohet) ka i 20-ti e kem.. e kryjmë buxhetin.
Veseli: Hajde për hair.
Grabovci: E n’ta marrtë menja, me rezervu najkun që tham a, qysh e ki (nuk kuptohet) a?
Veseli: Hajde, hajde pe kqyrum. Hajde se shihum n’Prishtinë edhe kqyrum…
Grabovci: Për shkak t’fmive që i ki, qysh i ki mundësit kur?
Veseli: Kqyrum…
Grabovci: Me kanë dikun ma mirë, dikun që ju përshtat fmive.
Veseli: E jo valla, me mujt dikun me kqyr ku është ai far veni.
Grabovci: Jo unë po të thom ty, kqyr ku u përshtatet ma shumë.
Grabovci: Dikun katër pesë ditë a i javë a…
Veseli: Po bisedojmë bashkë tani e kqyrum.
Veseli: Katër pesë ditë i kom, bisedoj kur je atje… hajt n’fillim t’javës a je anej?
Grabovci: Po po po.
Veseli: Hajt.
Grabovci: T’fala shumë pleqve.
Veseli: Faleminderit shumë hajde.
Grabovci: Hajde shumë t’fala.
Veseli: Hajde faleminderit, tung tung.
Biseda e tretë
Grabovci: Alo, Alo…
Veseli: Qe veç pak, prit dostit, se m’nxone keq. Ku je more?
Grabovci: Ç‘kemi?
Veseli: Qe se isha t’u e desh setrën kur e pash.
Grabovci: Hehehe.
Veseli: A je lodh?
Grabovci: Kapak.
Veseli: Ka je kshty?
Grabovci: Vallain qitash dola n’drekë, n’daq me ditë.
Veseli: Hajde t’boft mirë bravo. Me kon je?
Grabovci: Me Naimin qetu… me Naim Fetahun e me…
Veseli: O hallall ju koftë, qysh o bre Naimi?
Grabovci: Mirë mirë, si pllum.
Veseli: Hallall i koftë.
Grabovci: Ti a je mirë?
Veseli: Mirë, mirë.
Grabovci: A je lodh a, si ke kalu a?
Veseli: Jo jo kapak, jo kapak, ti?
Grabovci: Ka je n’kryeqendër a…?
Veseli: Po n’drekë jom.
Grabovci: Hajde mirë t’baftë.
Veseli: Hajde se shihem ma vonë, a u bo.
Grabovci: Ani hajt kur t’lirohesh.
Veseli: Hajt u ba, u bo.
Grabovci: Faleminderit shumë a. Faleminderit. Tung tung.
Biseda e katërt
Naseri: Alo urnoni?
Grabovci: Alo.
Naseri: Naseri n’telefon.
Grabovci: Hej, Nas ku je?
Naser: Qe vallain, qa i kini puntë?
Grabovci: Mirë mirë, ka jeni kshtu?
Naseri: Osht pak nxan.
Grabovci: A?
Naseri: Ku je ti ?
Grabovci: Oo… kesh me kta t’komisionit bre për… për Prevallë kanë kanë me shku, s’po du me shku unë e…
Naseri: Çka a po don naj sen a? Qe prit veç pak. Qe ta jepi.
Grabovci: Hajt hajt, le ma vonë, masi masi t’lirohet dëgjohmi.
Naseri: Merre, merre, merre. Tung.
Veseli: Burri ja flet ja s’flet, fol?
Grabovci: Hehehe…, ça i ki puntë a je mirë?
Veseli: Mirë, mirë.
Grabovci: Se kom ni telefonin se kesh…
Veseli: Ma murr menja qata, ma murr menja.
Grabovci: Ça i ki puntë?
Veseli: Mirë mirë, te Ariu jom.
Grabovci: Po a?
Veseli: Po.
Grabovci: Hajt (nuk kuptohet) se e kem me kta me Ramizin e me kta, për Prevallë.
Veseli: (nuk kuptohet) hajde kqyrni atje tani unë kah qyteti jam… për qata edhe unë deri qitash (nuk kuptohet).
Grabovci: U bo.
Veseli: A je lodh, a je mërzit a?
Grabovci: Kapak, kapak.
Veseli: Hajde, hajde, hajde se n’qytet tani vi une. Tung, tung, tung.
Grabovci: U bo, u bo faleminderit.
Biseda e pestë
Veseli: Adem.
Grabovci: Ç’kemi?
Veseli: Unë jom mirë, ku je ti?
Grabovci: Hehe… n’Parlament qitu.
Veseli: Edhe sa je n’Parlament?
Grabovci: Kem’ edhe pak.
Veseli: Shumë i papërgjegjshëm bre Adem, qysh bre Adem me t’votu ata, qysh bre se na.. (nuk kuptohet)
Grabovci: Hej, hej, mos um trano. Kur ti qojsh njerzit e pa përgjegjshëm normalisht.
Veseli: O pasha (nuk kuptohet) pa t’shkarku si kryetar i Grupit parlamentar se kisha lanë
Grabovci: Hahahaha…
Veseli: Qysh more a u bonet budallë?
Grabovci: M’ke shti me kesh qitash.
Veseli: A shkit, shkit kanë votu a?
Grabovci: Aha.
Veseli: Ooo… a e ki (nuk kuptohet) aty?
Grabovci: Po.
Veseli: Ama ni sekondë… hej, hajde deri kur je anej.
Grabovci: Hajt qetash kur t’lirohem t’thirri.
Veseli: Hajde, ani ama (nuk kuptohet).
Grabovci: Se kom ktu. Jashtë jom dal n’koridor, mrena n’sallë.
Veseli: Aha… mrena, mrena krejt a?
Grabovci: Ëhë…
Veseli: Hajde, hajde pra.
Grabovci: Hajt.
Veseli: Hajt.
Biseda e gjashtë
Veseli: Alo.
Grabovci: Tungatjeta.
Veseli: Hej, ku je, si je?
Grabovci: Vallain qe qitu te banesa tu e pi ni çaj.
Veseli: Me kon?
Grabovci: Me Miftar doktorin.
Veseli: Qysh o Miftar doktori, mirë a?
Grabovci: Mirë, mirë.
Veseli: Ti qysh je?
Grabovci: Mirë mirë.
Veseli: A e kalove naj qysh a u lodhe a?
Grabovci: Po, ja mirë, mirë kalum.
Veseli: A, bravo.
Grabovci: Ti çka bane?
Veseli: Mirë vallain mirë.
Grabovci: Ka je n’sheher a?
Veseli: Jo more n’sheher jom ni darkë, jom tu…,
Grabovci: Mirë shumë. Okeej. Jo veç thash…
Veseli: A u lodht, a u mërzit, a ka naj sen a?
Grabovci: Hiq hiq, me t’vjetra.
Veseli: Kshtu mirë a?
Grabovci: Mirë mirë. A përfundimisht ëë Agronin po… po e çojmë n’bjeshkë a?
Veseli: Po de. Po. Po.
Grabovci: U bo.
Veseli: Po kismet po. Kismet po. Edhe dëgjo, nejta sot me kit mikun tond, si ke taku me grykën a je ka kupton..
Grabovci: Me?
Veseli: Me ministrin, ministrin…
Grabovci: A. Po.
Veseli: …Dmth nejta unë me to, e m’kallxoj edhe për ty, thash e vallain edhe për mu qashtu, tha jom t’u kqyr tha… (nuk kuptohet) ,
Grabovci: U bo.
Veseli: Qaty nejta pak. tani metum edhe me bisedu. E tana i ditë me dal n’drekë unë, ti e ai..
Grabovci: Ani ani, bash mirë.
Veseli: Ani. Hajde. Ke shumë entuziast. Shumë entuziast.
Grabovci: E veç thash çt’lajmrona.
Veseli: Faleminderit shumë. Hajde t’fala.
Grabovci: Kalo mirë, kalo mirë. Tung, tung.
Biseda e shtatë
Veseli: Tungatjeta Adem. Marova bre zoti Adem!
Grabovci: Po ku je more ku je, as telefonin s’pe çon.
Veseli: (S’kuptohet)
Grabovci: As telefonin s’pe çon.
Veseli: … (nuk kuptohet) Kot o tani me u munu me t’marrë… (nuk kuptohet)
Grabovci: Babi babi…
Veseli: Eu… i përkushtuar, i përkushtuar.
Grabovci: Si tre ujq. Njonit mi than kqyr babit telefonin maje, mule.
Veseli: Hahaha… qysh je o bacë, ku je?
Grabovci: Vallain qe.
Veseli: A je lodh hiç?
Grabovci: Kapak, kapak.
Veseli: Naj sen t’re a, a t’vjetër a, ka je?
Grabovci: Po kesh n’Prishtinë, ë pramë jom kthy se kesh n’Bruksel qatje.
Veseli: A kalove mirë?
Grabovci: Vallain kem kalu mirë shumë.
Veseli: Hajde për hajr.
Grabovci: Patum takim me ë tanë kta, a po kupton, me kta far bosat, … ma i madhi ka qenë kur i përshëndetsha, e ju thosha kom kënaqësinë, t’ju përshëndes në emër të delegacionit, ma domethonsë dhe ma përfaqësor që, është mesazhi ma i miri… se çfare është gjendja n’Kosovë n’emër t’shkive e t’hashkalive, e tanë…
Veseli: Aa… hallall.
Grabovci: Hahaha…
Veseli: Hallall t’koftë.
Grabovci: E tjera tjera, po mirë, mirë kom kalu.
Veseli: A ju priten mirë?
Grabovci: Shumë mirë na kanë pritë.
Veseli: E bravo!
Grabovci: Edhe do llafe, po kur t’ja thush a din kshtu drejtë.
Veseli: Po?
Grabovci: Për liberalizim t’vizave, e folum kshtu bukur…, than ja jepum ë fjalën mas largu deri n’dhetë, n’fillim t’dhjetorit ka me fillu dialogu edhe kem me ë dhanë kontributin tonë me përfundu sa ma shpejt. U thash, thash ëë jemi gjithëpërfshirës, përfshi për t’gjithë a din, por qytetartë e Kosovës pa përjashtim po e ndinë vetën t’fym edhe t’anashkalum …dhe t’izolum dhe ju pe boni ni padrejtësi t’madhe ndaj Kosovës dhe po e detyroni popullin e Kosovës që të merr ë pasaportë dhe dokumenta të shteteve fqinje, qoftë Shqipërisë, qoftë Malit t’Zi, qoftë Serbisë, qoftë Maqedonisë, për të udhëtuar jashtë.
Veseli: Aha…
Grabovci: Edhe ky Kukani.
Veseli: Po!
Grabovci: Tha, zotëri Grabovci… kur e murr fjalën ai, toni ke edhe ky ky slloveni, e kjo Doris Packu e, Lunaçeku e…
Veseli: Po…
Grabovci: Ky osht ni argument shumë logjik dhe shumë bindës, që deri më sot nuk na ka ë thanë dikush, po ne pajtohemi plotësisht se osht qashtu edhe osht padrejtësi.
Veseli: Hajde thuj nimona pak thuj.
Grabovci: E qaty toni ai Kukani, tha jau jap ë fjalën si deri me 10 dhjetor ka me fillu dialogu.
Veseli: Hjade, hajde për hair ishalla.
Grabovci: Mirë, mirë, kem kalu, mirë kem kalu kshtu…
Veseli: Ju lumtë, ju lumtë! Vetë qysh je? E pse s’shkove te Hasan Prishtina, ktu ë janë anku se unë s’shkoj, jom kuq edhe unë, ka thirr ai…
Grabovci: Kush?
Veseli: ky… te Hasan Prishtina, ktu n’Rektorat, Buja (ose Muja) e ka bo.
Grabovci: Kuku, pasha allahun kom harru.
Veseli: Vallain, kuq jena….
Grabovci: Kuku… tash ai tash ai preket, thotë hë…
Veseli: Jo mejher, mejher thirre! Unë ja çova ni urim ma t’përzemërt, t’lumtë…
Grabovci: N’sa, n’sa e ka pas?
Veseli: Qitash, qitash n’televizion e ki, drejtpërdrejtë.
Grabovci: U… pasha besën kom harru qe.
Veseli: Hajt se s’o gajle veç…
Grabovci: Jo, po m’vjen keq prej tij, se a din se…
Veseli: Jo valla se ka meritu mos mi shku sepse, po ë unë nuk dojsha me shku (nuk kuptohet) kete far hamom politike…
Grabovci: E ti kshtu ku je, ku je?
Veseli: Unë qitash jom n’Prishtinë, jom tu dal pak me fmi edhe n’mramje jom ktu. Që je knej shihemi.
Grabovci: Okej hajt ta boj ni telefon.
Veseli: Hajde, hajde, a je knej ti, a je anej?
Grabovci: Jom ka Peja t’u shku.
Veseli: Hajde hajde, kalo mirë.
Grabovci: Se kthena unë, kthena.
Veseli: Edhe ti ja paske bo si unë berllog.
Grabovci: Hahaha… hajde hajde.
***
Shikoni videon:
Dosja e shefave X, Grabovci – Veselit: Ti i merr vendimet, une i zbatoj!
https://youtu.be/HQqykFp8Rzc
==============

Nga arkivi i FB., 17.06.2019
Grabovci – Veselit: “Ti i merr vendimet, unë i zbatoj”!
LUFTA KUNDER KORRUPSIONIT DHE NEPOTIZMIT DUHET TE NIS PREJ KADRI VESELIT…!
Nga Sheradin Berisha
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10214260190635090&id=1125324528

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura