SHERADIN BERISHA: POLITIKA, LIGJI DHE SUNDIMI I LIGJIT!

Pashtriku.org, 2 prill 2018:
Kush e përcakton ligjin?
Politika!
Rrjedhimisht ligji është vetëm një reflektim i politikës, sepse nëse nuk ka politikbërës që përcaktojnë ligjin, nuk mund të ketë as ligj! Pra, ligji është në varësi të politikës dhe në këtë mënyrë thuhet se drejtësia është kapur nga politika!

***
Shpesh politikanët na thonë jemi për sundimin e ligjit!
– Ҫka do të thotë sundimi i ligjit?!
– Filozofi anglez, Thomas Hombs thotë se: “Sundimi i ligjit, do të thotë sundimi i politikanëve që e përcaktojnë dhe administrojnë ligjin”. Prandaj sundimi i ligjit nuk është gjë tjetër veç se sundimi nga politika!

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të Lidhura