SHERADIN BERISHA: PROFECIA E ORWELLIT!

Pashtriku, 15 tetor 2020: George Orwelli ishte shkrimtari dhe eseisti më i shquar i shekullit XX’të. Lindi në vitin 1903 në Motihari, në Bengal të Indisë (emri i tij i vërtetë ishte Eric Arthur Blair) ndërsa vdiq nga turbekulozi në Londër, më 21 janar 1950. Ka shkruar gjashtë romane.
Duke pas parasysh ndalimin e çdo aktiviteti jetësor në këtë kohë të plandemisë “Covid19”, Orwelli në kryeveprën e tij “1984”, në mënyrë profetike ka parashikuar duke shkruar:
“Çdo gjë tjetër përveç punës ishte e ndaluar: ecja në rrugë, argëtimi, kënga, vallëzimi, mbledhja, gjithçka ishte e ndaluar …”
Në anglisht:
“Everything other than working was forbidden: walking in the streets, having fun, singing, dancing, getting together, everything was forbidden…”
Në gjermanisht:
“Alles andere als Arbeiten war verboten: auf der Straße spazieren gehen, Spaß haben, singen, tanzen, zusammenkommen, alles war verboten …”

 

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura