SHERADIN BERISHA: RELIKET E USHTRISË SERBE NË FRONTIN E GOROZHUPIT, GJATË OPERACIONIT ‘SHIGJETA’, MAJ – QERSHOR 1999 (Shtojcë: BUNARI I UÇK’së)!

Pashtriku.org, 14 tetor 2018: Për t’i mësuar përmasat e Operacionit “Shigjeta” në Pashtrik (maj – qershor 1999) më së miri është t’i vizitosh vijat e frontit. Në gusht 2017 i vizitova vijat e frontit në Gorozhup. Kjo është uniforma e ushtrisë serbe, që e kam gjetur në pjesën malore të Gorozhupit (rrëzë Pashtrikut). Në këtë pjesë të frontit të Gorozhupit (të DT-3), gjatë Operacionit “Shigjeta” (maj – qershor 1999), kundër forcave serbe kanë luftuar forcat e TF-2, në krye me eprorin e UÒªK-së, Fazli Berisha.
Në këtë zonë të Gorozhupit kanë operuar:
1. Njësia Speciale Diverzante – Vëzhguese në krye me komandantin Safet Peci,
2. Kompania e tretë me komandantin Enver Glloboderi, dhe
3. Kompania e katërt me komandantin Nexhat Kelmendi (*).
———————–
(*) Kompania e Katërt, me komandant Nexhat Kelmendi, më 1 qershor 1999 ka ardhur nga DT-2, që komandohej nga eprori Bilall Syla. Në DT-2 kjo kompani ishte kompania e dytë në Batalionin e Dytë, me komandant Dritan Durmishaj.

____________
Shtojcë:
BUNARI I UCK’se NE GOROZHUP!
Në vijën e frontit në Gorozhup (Pashtrik), bunari ku kanë pirë ujë ushtarët e UÒªK-së (kompanitë e TF-2) gjatë luftës, (maj – qershor 1999).

_______________
SHERADIN BERISHA: TË DHËNA BAZIKE PËR FORCAT E UÒªK’së TF2 DHE TF3 / DT3 – GOROZHUP, DHE DEMINIMI I ZONËS – GJATË OPERACIONIT “SHIGJETA” NË PASHTRIK (MAJ -QERSHOR 1999)
https://pashtriku.org/?kat=60&shkrimi=8086
***
SHERADIN BERISHA: TË DHËNA BAZIKE PËR FRONTIN E GOROZHUPIT (DT’3) GJATË OPERACIONIT “SHIGJETA” NË PASHTRIK (MAJ -QERSHOR 1999)
https://pashtriku.org/?kat=60&shkrimi=8083
***
SHERADIN BERISHA: RELIKET E USHTRISË SERBE NË FRONTIN E GOROZHUPIT, GJATË OPERACIONIT ‘SHIGJETA’, MAJ – QERSHOR 1999 (Shtojcë: BUNARI I UÒªK’së)!
https://pashtriku.org/?kat=60&shkrimi=8085

***
Në 18 vjetorin e Operacionit “Shigjeta”/
SHERADIN BERISHA: OPERACIONI ‘SHIGJETA’ I TEJKALON PËRMASAT E “BRIGADËS 128”! (FOTO)
https://pashtriku.org/?kat=43&shkrimi=6557

***
SHERADIN BERISHA: MANIPULIMET E RUZHDI SARAMATIT LIDHUR ME OPERACIONIN “SHIGJETA” NË PASHTRIK, MAJ – QERSHOR 1999
https://pashtriku.org/?kat=60&shkrimi=8087

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura