SHERADIN BERISHA: SKENA DHE PRAPASKENA NË POLITIK!

Pashtriku, 20 shkurt 2020: “Bota kënaqet me gënjeshtrën, që shetit nëpër skenë, dhe jo me të vërtetën që rri në prapaskenë” – thotë Fan Noli ynë i madh, 1882 – 1965.
Në politik, në prapaskenë rri regjisori si kryesori, ndërsa në skenë shetit aktori!
Aktori luan lojën, ndërsa skenari projektohet nga regjisori!
Dhe rrjedhimisht përgjegjësia bjerë mbi regjisorin!
E, çfarë përgjegjësie ka aktori?!
Përgjegjësia e aktorit është të luajë sa më mirë, në mënyrë që të duket sikur ai është kryesori, e jo regjisori!
Prandaj për marrjen e vendimeve të dëmshme politike, po të mos ishte prapaskena – sekreti, vështirë se do të bindej mileti!
***
Kosova në këtë situatë është e ngratë, sepse është duar thatë! Prandaj ‘i forti të rrah e s’te le me qajt’! Luje mac kryt e bullit!

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura