TË JESH …

Lirikë fundjave

Prishtinë, mars 2024

Ng Rexhep Kasumaj

Të jesh…

Mjafton të jesh

pasditeve

në t’voglën verandë

pa qenë aty

pa një fjalë

nga lodhja e jetës

njëj kohe t’përdalë

Të jesh, mjaft

është

edhe nëse darka

s’ka shijuar gjithaq

e ti s’do t’ia dish

që kafeja

pak e hidhur ish

S’prish asgjë

mjafton të jesh

kur unë zymtas dertoj

e ti,

për hir perëndie

gazit shkrihesh

e qesh

Të jesh, vetëm kaq

mjafton

edhe kur për lulet

trishtesh e mallkon

pse dielli larg dritares

mbas résh të vrugëta

ikë e mërgon

Mjafton të jesh

tek netëve qielli ngryset

sterrë i zez’

ndërsa pa folur ndjekim

atë filmin e dashur

filmin e vjetër

francez

Të jesh, më tepër

aspak

edhe kur mot e stuhi

n’faj më lënë

që shtigjesh blerore

ndonjëherë s’prehesh

mbrëmjes me hënë

Mjafton,

të jesh mjaft është

anise

për ngeshmërinë time

punësh t’vogla kur agon

një grimë ndryhesh

e rënkon

Të jesh, hiç tjetër

dhe n’se tela të mprehtë

parmakëve vuri

i zoti i sh’pisë

e ti pëllumbat vajton

që më s’do t’vijnë

në dramën e vetmisë

Të jesh, më shumë

s’duhet

as kur avioni për atdhe shtrenjtohet, sa i pabesë

e n’heshtje zhytesh

dhe mallin inat merr

pse s’di të vdesë

Sa mjaft të jesh

edhe kur nga miku ynë n’shfaqjen e Operës

të ftuar

ti pak vonohesh

muzgjeve

me shi

Sepse gjithçka dhimbje

është

e dhimbja dashuri…

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura