TERRORISTËT QË VIJNË TASH NJËQIND VJET…

Nga Rexhep Kasumaj

TERRORISTËT QË VIJNË TASH NJËQIND VJET…

(Bashkimi si një aksident historik)

Shteti serb në gjithë ekzistencat e tij ishte terrorist. Ideologjitë e format i kishte të ndryshme. Por imanenca e krimit mbetej e përhershme.

Ndaj, ata sërish do të vijnë, e do të vijnë. Tani apo në një kohë të dytë.

Regjimet e tyre i bashkon si një fije e kuqe Kosova. S’ka rëndësi ngjyra, profili dhe as kultura e proklamuar.

Gjingjiqi do të shpallej shpresa ëndërrtare e një Serbia tjetër. Të re. Libertare. Dhe europjane të zjarrtë.

Por edhe kjo tjetra gjingjiqjane, anise shprehej bëlbëzisht për Kosovën e lirë, kërkonte hise në këmbim. E pra, një zgjidhje tregtare. Trualli, prorë shqiptar, gjaku e ploja nuk ishin të mjaftë për asnjë të drejtë pavarësie.

Ndaj dhe: ata sërish do të vijnë. Me flamuj të autonomisë apo flamuj të prerjes.

Përse vetëm Ballkani perëndimor ka mbetur jashtë portës së Europës?

Rreze qytetnuese otomane?

Keqkuptim i demokracisë? Ngecje në shtetin e së drejtës? Minoritete të ndrydhura?

Të gjitha janë, por kurorë mbi to qëndron një faktor tjetër. Kjo është një zonë e hirtë ku shtetet: ose nuk janë kryer fare ose janë kryer gabim!

Dhe, kështu, zona vijon të jetë mjegullore. Territore që lëkunden dhe krijesa që nuk i besojnë agut të ri: kumtit të tij, të bardhë a të zi…

Bashkimi shqiptar, që këtej, do të ishte i drejtë dhe natyral.

Dhe, atëherë, ata nuk do të vinin më. Kurrë.

Por kush pyet për të drejta në këtë botë?

Është vetëm fuqia që prenë mote e promovon realitete të reja gjeopolitike.

Rrjedhimisht, pra, shqiptarët mund të bashkohen njëj vullneti të fuqive aleate ose atllantike.

Veçse jo në tryezën e blertë. E me dolli vere. Por në flakën e një aksidenti të madh historik!

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura