VEPRA TË ISMAIL KADARESË

VEPRA TË ISMAIL KADARESË

Nga Xhelal Zejneli

Lirika, vjersha dhe poema: Frymëzime djaloshare (1954) ); Ëndërrime (1957); Princesha Argjiro (1958); Shekulli im, (1961); Përse mendohen këto male (1964), Motive me diell (1968), Koha (1976), Ca pika ranë mbi qelq (2005), Kristal (2005), Pa formë është qielli (2005), Vepra e plotë poetike (2018);   

Tregime, novela dhe drama: Ditë kafenesh (1962), Qyteti i Jugut (1976), Emblema e dikurshme (1977), Gjakftohtësia (1980), Koha e shkrimeve (1986), Tri këngë zie për Kosovën (1998), Ikja e shtërgut (1999), Vjedhja e gjumit mbretëror (1999), Përballë pasqyrës së një gruaje (2001), Stinët e mërzitshme në Olimp (dramë), Bisedë për brilantet në pasditen e dhjetorit (2013), Koha e dashurisë (rrëfim trekohësh) (2015):

Romane: Gjenerali i ushtrisë së vdekur (1963), Përbindëshi (1965), Dasma (1967), Kështjella (1970), Kronikë në gur (1971), Dimri i vetmisë së madhe (1973), Nëntori i një kryeqyteti (1974), Breznitë e Hankonatëve (1977), Muzgu i perëndive të stepës (1978), Kamarja e turpit (1978), Ura me tri harqe (1978), Kush e solli Doruntinën (1980), Prilli i thyer (1980), Pallati i ëndrrave (1981), Dosja H (1981), Nata me hënë (1985), Krushqit janë të ngritë (1986), Viti i mbrapshtë (1986), Koncert në fund të dimrit (1988), Qorrfermani (1991), Piramida (1992), Shkaba (1995), Spiritus (1996), Lulet e ftohta të marsit (2000), Qyteti pa reklama (2001), Loja dhe vdekja e Lul Mazrekut (2002), Hija (2003), Vajza e Agamemnonit (2003), Pasardhësi (2003), Çështje të marrëzisë (2005), Darka e gabuar(2008), E penguara (2009), Aksidenti (2010), Mjegullat e Tiranës (2014), Kukulla (2015);

Sprova, studime, memoare dhe intervista: Autobiografia e popullit në vargje (1971), Linja të largëta (1971), Mbi Eposin e Kreshnikëve (1980), Eskili ky humbës i madh (1985), Ftesë në studio (1990), Pesha e kryqit (1991), Nga një dhjetor në tjetrin (1991), Dialog me Alain Bosquet (1996), Kushëriri i engjëjve (1997), Kombi shqiptar në prag të mijëvjeçarit të tretë (1998), Ra ky mort e u pamë (1999), Kohë barbare (2000), Bisedë përmes hekurash (2000), Unaza në kthetra  (2001), Poshtërimi në Ballkan (2004), Dantja i pashmangshëm (2005), Identiteti evropian i shqiptarëve* (2006), Hamleti, princ i vështirë (2006), Mosmarrëveshja (2010), Mbi krimin në Ballkan (2011), Çlirimi i Serbisë prej Kosovës (2012), Mëngjes në Kafe Rostand (2014), Kur sunduesit grinden (2018), Kohë për rrëfim (2021).

*   *   *

Në radhët e kryeveprave të Kadaresë, midis tjerave bëjnë pjesë edhe: Pallati i ëndrrave, Kronikë në gur, Gjenerali i ushtrisë së vdekur, Prilli i thyer, Kështjella, Kush e solli Doruntinëetj. 

Shënim: Sprova “Identiteti evropian i shqiptarëve” e Ismail Kadaresë flet për identitetin kombëtar të shqiptarëve. U botua në vitin 2006 nga Shtëpia botuese Onufri. Numri i faqeve 64.  Libri hapi një debat ndërmjet Ismail Kadaresë dhe Rexhep Qoses.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura
Read More

BARSOLETA

BARSOLETA Nga Beqir Elshani 1.ÇOHUNI BURRA! – Unë nuk e kuptoj fjalën demolim në shtypin tonë? – u…