NJË DHURATË E BUKUR PËR MËSUESIT DHE NXËNËSIT E SHKOLLAVE TË MESME NË PRESHËVË, BUJANOC DHE MEDVEGJË

Tiranë, 15 dhjetor 2017: Këto ditë doli në qarkullim botimi psikopedagogjik i radhës: “MBI EDUKIMIN QYTETAR – ADOLESHENCA”.
Një libër metodik, psikopedagogjik, i konceptuar me 4 kapituj, 12 nënkapituj, me 8 tabela dhe 9 diagrama (gjithësejt 256 faqe), me përfundime dhe i shoqëruar me një fjalor të fjaleve kyçe. Një botim studimor, në natyrë metodike në ndihmë të punëtorëve të arsimit, në fushën e Pedagogjisë Modernen shqiptare.
Mësuesit do të gjejnë në faqet e librit parimet filozofike që përshkojnë pedagogjinë modern, përpjekjet që duhen bërë në sistemin arsimor për ti dhënë arsimit shqip një model kombëtar, duke respektuar standardet bashkëkohore dhe përvojat më të mira të shkollës perëndimore.
Nxënësit e shkollave të mesme, pse jo dhe studentët, do të gjejnë veten në faqet e librit, duke përvehtësuar idetë, dukuritë, trajtesat, të dhënat statistikore, shëmbujt konkret nga jeta arsimore e shkollore, sidhe raportet e marrëdhënieve me familjen dhe komunitetin.

Boshti i studimit synon të sjellë disa risi të reja të veprimtarisë brenda dhe jashtë shkollës, tendencat e integrimit të nxënësve në komunitet dhe roli i spikatur i familjes dhe kujdesit prindëror për ti mbajtur fëmijët larg rreziqeve që dëmtojnë jetën e tyre.
Në bashkëautorësi me Doktoreshën e Shkencave Sociale, Denis Çelçima, ky botim hap rrugën për studime më të thelluara në fushën e edukimit qytetar të adoleshentëve, duke dhënë një kontribut modest në shëndetin moral të rinisë, në edukimin e tyre në interest ë ardhmërisë kombëtare.
Me respekt e mirënjohje, si bashkëautorë, këmi shprehur dëshirën dhe vullnetin e mirë që 150 kopje të këtij botimi të shkojnë dhuratë për bibliotekat, mësuesit dhe nxënësit në gjimnazin e Preshëvës, Bujanocit dhe Medvegjës.
Kjo dhuratë, na bën optimist, që në të ardhmen, këtyre bibliotekave t’u shtohen në inventarin e tyre botime të tjera, në interes të forcimit të cilësisë programore në edumkimin akademik dhe qytetar të të rinjve tanë.
Falënderojmë të gjithë mësuesit, këta njerëz të mrekullueshëm, të cilët me përkushtim në përmbushjen e misionit të tyre fisnik, sot japin kontributin e çmuar në interes të forcimit të arsimit shqip dhe gjuës tonë të bukur Shqipe.

Dr. Sulejman Abazi – NESHAJ,
Dr. Denis Çelçima.
Tiranë, më 14. 12. 201
7.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura