VERA ISTREFAJ: GJETHNAJË SHPIRTI (libër me poezi)

Pashtriku, 20 tetor 2019:

 

 

 

 

 

 

Titulli: Gjethnajë shpirti
Autori: Vera Istrefaj
Kompjuterizoi: Veronik Istrefaj
Kopertina: Klevis Istrefaj
Shtëpia botuese:
ISBN: Prishtinë 2019
Kush është Vera Istrefaj?
Vera Istrefaj është lindur në Kukës më 1 nëntor 1975. Që në vegjëli ka botuar vjersha dhe skica në shtypin e kohës. Në vitin 1991 është paraqitur në një Almanak të krijuesve me 76 poezi dhe me një skicë. Që prej asaj kohe ka botuar herë pas here brenda dhe jashtë Shqipërisë në shumë media të shkruara. Ka qenë pjesëmarrëse në shumë konkurse letrare ku edhe është nderuar me çmime.

Ka botuar librat :
“Shiu i fundit”
“Nënqeshja e ëmbël”
“Në akuj digjem”
“U jepem udhëve”
“Qielli i shpirtit tim”
“Vesë shpirti”
“Lirikat e Pikëllimës”

Është juriste me titull shkencor “Master i Shkencave Juridike Penale“. Znj. Istrefaj është aktiviste e shoqërisë civile për të drejtat e njeriut me një eksperience 20 vjeçare si drejtuese e Qendrës së Këshillimit të Grave dhe Shërbimeve Sociale. Gjithashtu, është koordinatore e rrjetit “Barazi në vendimmarje” për Qarkun Kukës. Në vitin 2009 është nderuar me “Mirënjohje për kontributin e dhënë në komunitet” dhe është përzgjedhur një ndër 10 personat më aktivë në rang kombëtar. Në vitin 2018 është nderuar me “çmimi jubilar i Skenderbeut për paqen“ nga Komiteti i Pajtimit Mbarëkombetar Shqiptar. Është e martuar dhe është nënë e dy djemve. Punon e jeton në Kukës, ku eshte kryetare e “Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve te Shqipërisë” – Dega Kukës.

***
Lexoni librin: GJETHNAJË SHPIRTI në formatin PDF:
https://pashtriku.org/ngarkimet/dokumentet/Vera%20istrefaj%20gjethnjae%20shpirti.pdf

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura