VITRINA E LIBRIT: ELIFE LUZHA “MOS MA VRISNI LOTIN”

Pashtriku.org, 14 mars 2017: Kohë më parë ka dalë nga shtypi libri me poezi “Mos ma vrisni lotin” i krijueses Elife Luzha. Ky është libri i tretë i autores, dhe siç shkruan në një vlerësim për librin prof.Agim Vinca, me këtë autorja shënon një hap para në përvetësimin e shprehjes poetike. Sipas Vincës figura qendrore e poezisë së saj është loti, aq sa mund të thuhet se kjo figurë, pra metafora e lotit, është shenjë identifikuese e poezisë së saj. “Në trajta kryesisht të shkurtra poetike e me vargje sugjestive, poetja Luzha artikulon shqetësimet e veta krijuese, që kanë të bëjnë me jetën, Kosovën, vendlindjen, gruan dhe motive të tjera që përbëjnë botën e saj krijuese”, ka potencuar Agim Vinca.

Lexoni faksimilin e gazetës “Kosva Sot”, 12 mars 2017: 

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura