XHEVAT BISLIMI: KUSHTETUTA DETYRIM PËR TU ZBATUAR APO FESTË PËR TU FESTUAR

(Viti, 12. 04. 2012) – (Post festum) – Ka disa shtete në botë që festojnë dhe nderojnë ditën e miratimit të kushtetutës së tyre, por nuk e kanë ditë pushimi, punojnë. Ka vende të tjera që ditën e miratimit të kushtetutës së tyre e bëjnë edhe pushim, nuk punojnë. Shumë vende ditën e miratimit të kushtetutës së tyre nuk e kanë “ditë të shënuar”. Kosova jonë shqiptare ditën e kushtetutës e feston me një ditë pushimi, për këtë ditë (9 prillin) nuk punohet! E vura pikën çuditëse në fund të fjalisë sepse Kosova, klasa e saj politike dhe institucionale, edhe në këtë pikë është “sui generis”. Po të shikohet holl e hollë Kosova nuk ka arsye (sebep) për ta festuar këtë ditë.
     Pse them kështu? 
     E para, sepse kjo kushtetutë nuk buron nga vullneti i popullit shqiptar, që përbën shumicën absolute në Kosovë, por buron nga vullneti dhe nga bisedimet midis Beogradit dhe grupit negociator (klasës politike të Kosovës) të ndërmjetësuara dhe bashkërenduara nga bashkësia Ndërkombëtare e përfaqësuar nga Ahtisari! Pra, kushtetuta e Kosovës nuk është prodhim i raportit të forcave të brendshme, por prodhim i raportit të forcave me Serbinë dhe i ca raporteve dhe konjukturave ndërkombëtre! Me këtë kushtetutë në një shkallë bukur të madhe u bë “bosnizimi” i Kosovës dhe u “garantua” prania e Serbisë dhe mbrojtja e interesave të saj në Kosovë!! Këto marrëdhënie me Serbinë, kjo “lidhshmëri” dhe kjo “kumbari” e Kosovës me Serbinë mund të prishet kur shqiptarët të jenë më të fuqishëm se serbët në Iliri (Ballkan)… Pra, kjo kushtetutë ishte rezultat i kompromiseve të rënda në kurriz të kombit shqiptar!!
     E dyta, Kosova dhe shqiptarët nuk kanë arsye të festojnë ditën e një kushtetute që nuk vlenë dhe nuk zbatohet në një të katërtën e territorit të saj!! 

Plani i Ahtisaarit, Kushtetutë e Republikës së Kosovës multietnike me fusnotë!

_____________________________________

     Jo vetëm kaq.
     Institucionet e Kosovës, klasa e saj politike ka detyrim për ta zbatuar këtë kushtetutë në tërë territorin e saj (cep më cep). Deri sa të mbrrihej kjo nuk duhet të kishte festë. U bënë katër vite nga shpallja e Pavarësisë së Kosovës! Detyrimi para popullit të këtij vendi për ta zbatuar kushtetutën anë e mbanë vendit nuk mund të mbulohet dhe as të mbështillet me vellon e festës!
     Pikërisht në ditët dhe kohën që ne (institucionet) po festonim forcat serbe po hidhnin bomba e granata në shtëpitë e shqiptarëve dhe po vrisnin qytetarët e pambrojtur të këtij vendi!! Në kohën që ne (institucionet) po festonim, madje Kryeministri i vendit po “feston” në Amerikë tash e sa ditë, forcat serbe (njësitë elite të Serbisë) po ndiqnin dy policët e Bajram Rexhepit siç ndiqen lepujt dhe po shkatërronin “qerdhen” e tyre!! Pas arrestimit dhe poshtërimit të Kosovës në kufi tash Kosova po poshtërohej në thellësi të tokës së saj (rreth 60 km brenda kufirit shtetëror)!!
     Çfarë u thanë politikanët dhe përfaqësuesit e institucioneve atyre pak shqiptarëve të mbetur nga spastrimi serb në Veri?
     Kryetari i gjysmës së Mitrovicës, i cili nuk ka nën komandën e tij forcat e armatosura, u tha shqiptarëve të përtej urës të vetëmbrohen, mbroni vetëveten dhe familjet tuaja… Po të “përkthehet” porosia e tij, ai u tha se ju bashkëkombës të dashur jeni të pambrojtur nga shteti, jeni në mëshirën e forcave kriminale serbe!! Menjëherë pas kësaj “porosie” të Kryetarit Kastrati erdhën një varg reagimesh nga politikanë të pozitës dhe opozitës! E ka gabim Kryetari i Mitrovicës së ndarë kriminalisht, po thoshin këta politikanë! Qytetarët tanë nuk kanë të drejtë të vetëmbrohen, ata i mbron kushtetuta, i mbron ligji, i mbrojnë institucionet tona shtetërore dhe kushtetuese!!?? Ç’është e vërteta ata po thoshin se si do të duhej të ishte. Topi s’e luan! Jeta, siguria ekonomike, sociale, fizike… e çdo qytetari duhet të garantohet nga shteti ashtu siç është e “garantuar” nga kushtetuta!!
     Por, zotërinj politikanë, të pozitës dhe opozitës (LDK-së), po mbushen plotë trembëdhjetë vite që shqiptarët e Veriut në mënyrë sistematike dhe në praninë (nën ombrellën) e KFOR-it dhe UNMIK-EULEX-it po ndiqen, vriten dhe dëbohen nga shtëpitë e tyre!! Nuk kanë mbetur edhe shumë. Serbia edhe pas luftës po i realizon objektivat e saj shovinistë dhe fashistë brenda kufijve të përcaktuar po nga Beogradi pas LDB për Kosovën!! Gjatë njëqindë e tridhjetë vitesh Serbia ka spastruar nga shqiptarët dhe ka sllavizuar (serbizuar) një hapësirë (sipërfaqe) më të madhe se kjo e Kosovës së sotme!!
     Veprimet që ka ndërmarrë UNMIK-EULEX-i dhe KFOR-i për “normalizimin” e gjendjes në Veri kanë qenë vetëm sa për të dëshmuar, provuar dhe bindur shqiptarët se në atë pjesë të Kosovës nuk kemi çka bëjmë, jemi të pafuqishëm përballë Serbisë, është territor i pakontrollueshëm!! Në këtë lojë (projekt) si duket është e përfshirë edhe klasa politike shqiptare…!! Këtu edhe qëndron tragjedia e kësaj çështjeje! Nuk ka si të shpjegohet ndryshe edhe “vullneti”, angazhimi dhe këmbëngulja për ta zbatuar planin famëkeq të Ahtisarit në Anamoravë (katër komuna serbe) e më gjerë pa u mbyllur dhe pa u zbatuar ky plan-kushtetutë në Veri…!! 
     Prandaj, qytetarët (shqiptarët) o duhet të pranojnë tmerrin e vdekjes nga forcat kriminale serbe, o duhet të marrin plaçkat e të ikin edhe ata pak që kanë mbetur, o duhet të mbrohen (të sulmojnë) me të njëjtat mjete dhe mënyra… sepse, dhe po e mbyllë, këto institucione dhe këto parti (me ndonjë përjashtim) përbëhen dhe drejtohen (sundohen) në masë të madhe nga ata që qëllim, ideal, përcaktim… kanë pasurinë, pushtetin dhe “lavdinë”! Lavdi marrëzisë dhe faqezezësisë së atyre që ia kanë me hile këtij vendi dhe populli!

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të Lidhura