SHPËRFYTYRIMI I SIMBOLEVE KOMBËTARE NË VLORË (FOTO)

Nga Besnik Imeri, Vlorë – 26 nëntor 2022

Para shumë vjetësh, pa rënë shumë në sy, vjen në Vlorë ambasadori me origjinë hebraike, Uidhers, dhe vendos një pllakë përkujtimore tek rrugica që vlonjatët e vjetër e quanin “Rruga e çifutëve”. E po mirë thanë vlonjatët, në këtë rrugicë, bashkë me vlonjatët kanë banuar edhe çifutët. Por mjeshtrat e metodizmit me këtë pllakë përkujtimore ngulën “gozhdën e nastradinit”, gozhdë që do t’ju ngulet kaq thellë vlonjatëve, sa që pas disa kohësh ata do të harojnë se kush janë dhe do të thonë që ne jemi me origjine hebraike.

Rrugica e çifutëve sot, ku kanë pasur pallatet e tyre edhe tregtarët vlonjatë. Rruga dhe sheshi para saj në proces meremetimi. Foto 22.11.2022.

Dhe ja Dhe ja pas dhjetë vjetësh, gozhda nastradinit vazhdoi udhën e saj, dhe na vjen haberi pikërisht nga qehajaj i pasanikut çifut, Sorrosit, ai që ka për mission shkatërrimin e Shqipërisë dhe të shqiptarëve dhe kthimin e saj në një Izrael të vogël në breg të Adriatikut dhe Jonit. Nuk e besoni?!!! Shikojeni:

“Ka shumë dokumente, madje dhe raporte të shkruara nga të dërguar të posaçëm të komuniteteve të ndryshme hebreje, si për shembull komuniteti hebre i SHBA-së, ku dëshmohet për një vend i cili ka një gatishmëri të posaçme për t’i mirëpritur hebrenjtë për t’i dhënë atyre strehë, për t’i dhënë atyre tokë, për t’iu krijuar atyre mundësinë që të krijojnë vendbanime.Në këto raporte shkruhet se Shqipëria është streha ideale për të qenë toka rezervë e hebrenjve…” [1]  Edvin Kristaq RAMA

Atëhere me të drejtë mund të pyesim: Ç’farë është kurdisur në kuriz të shqiptarëve? “Shqipëria është streha ideale për të qenë toka rezervë e hebrenjve”. A mos vallë izraelitët kanë ndërment t’a braktisin një ditë Izraelin dhe të vijnë të banojnë në Shqipëri, kuptohet, pasi t’i kenë përzënë shqiptarët? Apo mos vallë të gjithë hebrenjtë e shpërndarë nëpër botë, SHBA, Angli, Francë, Gjermani, Austri, Kanada, etj, etj, do t’i kenë trojet shqiptare si një “tokë të premtuar”. Kjo ka për të qënë një mynxyrë e zezë për shqiptarët dhe Shqipërinë. Me çfarë të drejte ky kryeministër tradhëtar ua dhuron trojet shqiptare hebrenjve që të krijojnë vendbanime? Kush mund të jenë këto vendbanime? Zoti Edvin, Shqipëria nuk është një pronë që ta ka lënë trashëgim yt atë, Kristaqi! Kujdes! Mbi kokën tënde do të bjerë një mallkim i rëndë nga zotat që mbrojnë Shqipërinë dhe shqiptarët.

Nëqoftëse shqiptarët, një orë e më parë nuk e largojnë nga pushteti këtë tradhëtar me damkë në shërbim të çifutit Sorro, i cili e ka kthyer Shqipërinë, por edhe Kosovën, në një çiflik të tij; atëhere ditë të zeza kanë për të ardhur për Shqipërinë dhe shqiptarët.  Udhëtojmë më tej. Në vazhdim të nguljes së gozhdes së nastradinit është edhe ngritja e një muzeu hebraik kombëtar në qëndër të qytetit të Vlorës, pranë kullës së sahatit dhe godinës së bashkisë së parë të Vlorës të ndërtuara nga i madhi Ali Asllani. Më datë 17 maj 2022, ditë të marte (nuk ka më ters) ditën e LGBT-ve, muzeu filloi të materializohet, dhe, kuptohet, u pëlqen apo nuk u pëlqen vlonjatëve, qeveria dhe bashkia u ka dhuruar izraelitëve sheshin më të mirë të qytetit dhe në qëndër të tij.

ATSH njofton: Projekti fitues për muzeun, vendndodhja e të cilit do të jetë në Vlorë, u prezantua sot në prag të ditës ndërkombëtare të muzeve, nga studio e njohur izraelite “Kimmel Eshkolot Architects”. Në ceremoninë e prezantimit të projektit fitues të Muzeut Hebraik Shqiptar, ishin të pranishëm Kryeministri Edi Rama dhe kryetari i Bordit të Fondacionit Shqiptaro-Amerikan per Zhvillim, Michael Granoff, ambasadorja Juri Kim, ministrja e Kulturës, Elva Margariti, etj.

Në fjalën e tij Kryeministri Rama theksoi se “është një nga gjërat më të munguara në gjithë hapësirën e territorit të vendit tonë një muze i një historie e të jashtëzakonshme dhe mbase i një prej faqeve më të arta të historisë së shqiptarëve, që është historia e shpëtimit të hebrenjve për të cilën në këtë vend nuk ka asnjë adresë akoma…Jam realisht i kënaqur që sot hedhim një tjetër hap drejt krijimit të adresës së parë të kësaj historie, një muze hebraik në Vlorë ku ka pasur një komunitet të rëndësishëm hebre dhe ku është mundësia të ngrihet një strukturë e tillë në lagjen ku ishte i përqendruar komuniteti hebre i Vlorës”, nënvizoi Rama.

Pra qehajaj i Sorrosit e gjeti adresën e shpërfaqjes së memorjes hebraike pikërisht në qytetin e Vlorës, pikërisht në qytetin symbol të pavarësisë së shqiptarëve, për t’ju ngulur një thikë në zemër të kujtsës së tyre historice. Sipas tij, faqet e arta të historisë së shqiptarëve nuk janë përkujtimi me muze dhe statuja i Bardhylit, Agronit, Teutës, Glaukut, Monunit, Pirros së Epirit, Alksandrit të Madh, etj. Për vlonjatët nuk është Gjergj Araniti, Zenel Gjoleka, Sali Vranishti, Ali Asllani, etj. Përkujtimi me muze dhe memoriale i genocidit sërb në vitet 1880-1881, 1912-1920, 1944-1945,1980-1981 deri në 1998-1999. Përkujtimi me muze dhe memoriale i genocidit grek në vitet 1878-1880, 1912-1914, 1944-1945, etj.

 Në 100 vjetorin Luftës së Vlorës një epope legjendare, më 5 qershor 2020, ky qehaja që ka zaptuar me dredhi, mashtrim dhe djallëzi postin e kryeministrit, as që denjoi të vinte në Vlorë, ashtu si nuk shkoi as në 100 vjetorin e Kongresit të Lushnjes në 20 janar 2020. Pasi ai nuk i ka në axhendë ngjarjet historike që përbëjnë memorjen historike kombëtare të vlonjatëve dhe shqiptarëve. Jo të gjitha këto duhen të fshihen nga memorja e shqiptarëve dhe vlonjatëve, dhe ata duhet të mbajnë mend vetëm çifutët, faqen më të artë të historisë atë të shpëtimit të tyre nga nga nazisti me gjak hebre, Adolf Hitler; tek ata duhet krijuar me çdo kusht dhe me çdo mjet memorja hebraike.

Në një shkrim të mëparshëm kemi përmendur se si qehajaj i Sorrosit, i  rrënoi të gjitha simbolet kombëtare në Vlorë, vetëm e vetëm që të shuajë memorjen historike të vlonjatëve që rrinë si dele. Para katër vjetësh, ditën e flamurit, erdhi me çitjane, madje pa u skuqur dhe pa u zverdhur, edhe para varrit të Ismail Qemalit; me qëllimin e vetëm për të poshtëruar ditën më të shenjtë, sheshin më të shenjtë, qytetin më të shenjtë të shqiptarëve dhe për t’u tallur me vlonjatët dhe përbuzur shenjtorin e pavarësisë. Shtatorja e Ismail Qemalit në Skelë, si ndonjë figurë historike pa vlerë është mbuluar nga kollonat, shkurret dhe pemët, si e futur në një pyll shkurrnaje, dhe vlonjatët nuk ndihen.

Shtatorja e Ismali Qemalit prapa shkurnajave e kollonadave. Fot. dt.24.11.22

Rrethnaja me rërë si në një shkretëtirë arabike te Muzeu i Pavarësisë, Skelë, Vlorë, ku janë vendosur bustet dhe pllakat ne rërë me emrat e firmëtarëve të pavarësisë. (Foto dt.24.11.2022)

 Muzeu i Pavarësisë në Skelë është rrethuar me një pjesë shkretëtire arabike me rërë, si për t’u kujtuar vlonjatëve, por edhe të gjithë shqiptarëve, se ata e kanë origjinën nga shkretëtirat arabike dhe gjithashtu kjo tokë është një tokë arabo-hebraike. Por mynxyra më e madhe është ajo që ky përbindësh antishqiptar, pa ju dridhur syri, i shkel me këmbë atdhetarët shqiptarë. Fytyrat e firmëtarëve të pavarësisë, në ca pllakëza metalike, i ka hedhur në shesh në këtë rrethnajë prej rëre, që njerzit t’i shkelin me këmbë. Turpërim dhe poshtërim më të madh për ata burra të mëdhenj të kombit shqiptar nuk do të ketë. Dhe vlonjatët rrinë, dhe e shikojnë sarakaçanin tradhëtar si shpëtimtarin e tyre. Në Vlorë ka disa shoqata kulturore-atdhetare, me emra të mëdhenj. Kur shkojnë në Kosovë, Prishtinë apo Prizren e gjetkë, rrahin gjoksin si patriot. Me demek vijnë nga Vlora e Pavarësisë. Sikur e bënë ata Shqipërinë të mosvarme. Por tani kur atdhetarët e vërtetë, shokët e Ismail Qemalit, Is Boletinit, Luigj Gurakuqit, etj, po shkelën me këmbë në baltën e sheshit të muzeut, ata nuk pipëtijnë apo nuk bzajnë, pasi kanë frikë nga uzurpatori.

Emrat e firmëtarëve të pavarësisë në tokë, në rërë. Poshtërsi, dhunim  

 Vetëm busti i Ismail Qemalit ka emrin, bustet e tjera, që të gjithë, janë pa emra, anonimë. Poshtërsi, dhunim, tradhëti. Madje dhe Luigj Gurakuqi nuk e ka emrin tek busti i vet. Emrat e të gjithë firmëtarëve të pavarësisë janë në tokë, në rërë, që të shkelen me këmbë. Bustet pa emër mbeten anonim, të humbur, që të mos njihen nga rinia dhe as të mos kujtohen ndonjëherë. Zhdukje tradhëtare e kujtesës historike.

Sheshi i Flamurit, kjo hierore, ky tempull i shenjtë për shqiptaret, jo vetëm që është ndryshuar dhe rrënuar, jo vetëm është shpërfytyruar dhe shëmtuar në mënyrën më vulgare; por ai është kthyer në qëndër biznesi si një treg fshatar në zotërim të sarafit kryeministër dhe (kjo nuk përbën ndonjë secret për vlonjatët) një politikani bizmenen nga Kosova.

Dikur, nga mezi i shekullit të kaluar, kur ishte festuar edhe 50 vjetori i shpalljes së pavarësisë, Vlora kishte një han jashtë qytetit në kodrat e Qafës së Koçiut, që vlonjatët e vjetër e njohin me emrin “Bregu i Orizit”. Fshatarët që zbrisnin në Vlorë linin kuajt dhe mushkat në këtë han, pasi Vlora, megjithëse ishte me rrugë më kalldrëm, përjashtuar bulevardin kryesor nga bashkia në Ujin e Ftohtë dhe disa pak rrugë të qytetit, rrugën Trans-Ballkanike, që ishin të asfaltuara, pjesa tjetër ishte me rrugë dhe trotuarë me kalldrëm. Por ajo ishte një qytet dinjitoz dhe i pastër.

Por pas 70 vjetësh sarafi kryeministër e solli këtë han në Sheshin e Flamurit. Tani nuk ka më kuaj dhe mushka, por autovetura, të cilat më dhjetra dhe qindra, gjatë gjithë ditës së pazarit, i parkojnë në trotuarët e gjërë dhjetra metra të shtruara më asfalt dhe bitum të zi, pasi ky që do bënte një spektakël në këtë shesh, e ka mbuluar të gjithin me serë të zezë dhe bitum të zi.

Sheshi i Flamurit që nxin nga bitumi i zi dhe zifti. Shëmtira ka vetëm këtë pamje.

Pra Sheshi i Flamurit, ky shesh i shenjtë është kthyer në një treg fshatar; ashtu si Sheshi Skënderbej në Tiranë, edhe ai një shesh i shenjtëruar, është kthyer nga Veli Beu dhe Naltëmadhnia saraf në një treg fshatar. Atje jo vetëm piqen qofte dhe pihet birrë, por, së fundmi, sarafi i bashkisë e ka kthyer në një treg fshatar të vërtetë ku shiten prodhime bujqësore dhe blegtorale, gjoja bën panaire, se nuk u del Pazari i Ri apo parqe dhe sheshe jashtë kryeqytetit ku mund t’i organizojnë ato. Dhe heroin tonë kombëtar, Gjergj Kastriotin, këta dy sarafë e kanë poshtëruar aq shumë, sa që ai duket më shumë si një roje i tregut se sa një luftëtar madhështor. Kur kanë poshtëruar Skënderbeun dhe Ismail Qemalin, çfarë mund të bëjnë më shumë këta antishqiptarë, pa fe dhe atdhe, me figurat e tjera patriotike dhe kombëtare të shqiptarëve?!!!!

Hani i kuajve të motorizuar para varrit të Ismail Qemalit.

Vlora është qyteti simbol i pavarësisë së shqiptarëve. Ky tradhëtar e nxiu, e dhunoi, e poshtëroi, e shpërfytyroi, e shndërroi në një shëmtirë hebraike këtë hierore, këtë tempull ku vijnë dhe falen të gjithë shqiptarët. Çfarë duhet të bëjnë shqiptarët për mbrojtjen e këtij tempulli: Atë që bëri Jezu Krishti që më kamzhik përzuri sarafët ngatempulli I fesë. T’i përzerë nga pushteti hienat sorosjane, kudo që janë: Kryeministri, Kuvend, ministri, bashki, qarqe, administratë, institucione ligjzbatuese, media, shoqëria civile, etj etj. T’a çrrënjosë dhe pastrojë këtë bar të helmuar nga toka jonë e shenjtë.

Kjo na kujton vargjet e Nolit:

Në kështjell t’atdheut, në tempull të fesë

Janë shtruar sarafët pa shpirt e pa besë,

Tregtojn’ e gënjejnë, rrëmbejn’ e shfrytëzojnë, thonë ashtu (Shqipërinë) e mbrojnë e shpëtojnë.

Shtrëmbërojnë kanunet, i marrin në dorë,

Dhe shkëlqejnë në kish’ në fron me kurorë,

Vegjëlia për ta batërdisen dhe vriten

Dhe kështu parasitët gjakpirës po rriten.

Zoti e mbroftë Shqipërinë dhe shqiptarët!

Besnik Imeri,  26 nëntor 2022


[1] Muzeu Hebraik në Vlorë, Rama: Shpëtimi i hebrenjve, një prej faqeve më të arta të historisë së shqiptarëve. Gazetare Klotilda Saraçini, ATSH.

Total
0
Shares
178 comments
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura