‘ZËRI I SHQIPËRISË’ – KUR ATHINA FLISTE SHQIP, KËRKOHEJ BASHKIMI I TROJEVE SHQIPTARE

Pashtriku.org, 30. 03. 2014 – Dikur në Greqi flitej më shumë gjuha shqipe, dhe këtë fakt e argumentojnë shumë dokumente arkivore. Në Greqi botohej gazeta “ZËRI I SHQIPËRISË”. Ky numër i kësaj gazete (që e publikojmë këtu) është botuar 135 vjet më parë, më 3 nëntor 1879! Dhe padyshim është një dëshmi shumë e fuqishme që tregon se dikur në Greqi flitej shqip! Në nëntullin e gazetës me të drejtë shkruan: “Gazeta e të drejtave të shqiptarëve”, si dhe fakti më i rëndësishëm për këtë dëshmi të pakontestueshme historike është redaktori i saj, A. I. Kuluriotis, një nga figurat më të shquara shqiptare të shekullit të XIX’të, pjesëtar i njërit prej fiseve më të lavdishme të Aranitëve që kontribuan për çlirimin e Greqisë nga pushtuesit osman /alb-observer.com/. Ndërkaq në nëntitullin e tretë kryesor të gazetës theksohet më qartë se kurrë: “E duam Albaninë (Shqipërinë) një të bashkuar dhe të pavarur”.


Faksimi i gazetës – Zëri i Shqipërisë.

* * *
DOCUMENT HISTORY, WHEN MONEY spoke Albanian ATHENS 138 years .. I wanted UNION Albanian territories and Kita! BACKGROUND DOCUMENT Sometime in Greece Albanian language spoken more, so at least claimed by many historians who “killed” by others who “know” everything! But Greece published newspaper”” ZERI ALBANIA! This edition of the newspaper was published 138 years ago (photo) and on 3 dates – NOVEMBER 1879 … It is definitely a very powerful evidence of claims that Athens and not only once, speak Albanian as “known” and strongly denied by the Greeks!!! In its nëntullin, it rightly gases writes: “Journal of the rights of the Albanians”, and the most important fact about this unbreakable historical evidence is that its editor, A. I. Kuluriotis! One of the most prominent figures in the neighboring country and member undoubtedly one of the most glorious tribes Aranitëve who contributed to the liberation of Greece from the Ottoman invaders. While heading the third leading emphasized more clearly than ever, that: “We want Albaninë (Albania) A unified and independent.

Në Parlamentin e parë grek, flitej SHQIP!

…………………………………………………….

– SHIKONI ME KUJDES DOKUMENTARËT –

ARVANITËT QË ÇLIRUAN GREQINË:

……………………….

GREQIA SHTET I SHQIPTARËVE:
 

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura