ZYRA EUROPIANE E PROKURORIT PUBLIK HETON BLERJET MILIARDËSHE TË VAKSINAVE NGA BE!

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula Von Der Leyen në llupën e hetimit!

ZYRA EUROPIANE E PROKURORIT PUBLIK HETON BLERJET MILIARDËSHE TË VAKSINAVE NGA BE!

Frankfurter allgemeine, 14.10.2022

Qasja e Komisionit të BE-së për prokurimin e vaksinave është kritikuar vazhdimisht. Zyra e Prokurorit Publik Evropian tani është duke hetuar.

***

Blerjet miliardë dollarëshe të BE-së për vaksinën e koronës janë vënë nën vëzhgimin e Zyrës së Prokurorit Publik Evropian. “Zyra e Prokurorit Publik Evropian (EPPO) konfirmon se po heton blerjen e vaksinave Covid-19 në Bashkimin Evropian”, tha të premten autoriteti i zyrës. Ky konfirmim është bërë “për shkak të nivelit jashtëzakonisht të lartë të interesit publik”. Detaje të mëtejshme nuk do të njoftohen për momentin.

Gjatë pandemisë, Komisioni i BE-së kishte negociuar dhe lidhur kontrata për qindra miliona doza vaksinash në emër të shteteve anëtare (të BE-së). Vazhdimisht u kritikua procedura për shkak se kontratat u bënë vetëm pjesërisht publike ose për shkak se kishte vonesa në dorëzimin e vaksinës.

Se çfarë saktësisht po heton prokuroria publike mbetet e paqartë. Një marrëveshje deri në 1.8 miliardë doza nga Biontech/Pfizer nga pranvera e vitit 2021 është kritikuar veçanërisht për muaj të tërë. Vëllimi i kontratës vlerësohej në 35 miliardë euro në atë kohë.

Siç raportoi “New York Times”, kontakti personal midis von der Leyen dhe shefit të Pfizer, Albert Bourla, ishte vendimtar për përfundimin. Mësohet se ata kanë shkëmbyer edhe mesazhe.

Komisioni i BE-së refuzoi aksesin e gazetarëve në mesazhet me tekst në fjalë. Sipas një raporti të shtatorit, autoriteti nuk i dha Gjykatës Evropiane të Audituesve informacion në lidhje me transaksionin. Ombudsmanja evropiane Emily O’Reilly kritikoi ashpër veprimet e Komisionit të BE-së.

—————-

Burimi:

Europäische Staatsanwaltschaft ermittelt zu Impfstoff-Käufen der EU

14.10.2022, 19:40

https://www.faz.net/aktuell/gesellschaft/gesundheit/coronavirus/staatsanwaltschaft-ermittelt-zu-impfstoff-kaeufen-der-eu-18388873.html

***

BE-ja KUNDËRSHTON ROLIN E VON DER LEYEN NË MARRËVESHJEN SHUMË MILIARDË EURO TË VAKSINËS PFIZER

Nga CARLO MARTUSCELLI, 12 Shtator 2022

Gjykata Evropiane e Auditorëve akuzon Komisionin për refuzimin e publikimit të detajeve se si u negociua kontrata më e madhe e bllokut për vaksinën.

Çdo ditë që kalon, negociatat e zhvilluara midis Komisionit Evropian dhe Pfizer për kontratën më të madhe të BE-së për vaksinën COVID-19 duken më pak si biznes si zakonisht dhe më shumë si një gjë e keqe.

Komploti u tras më tej pasi Gjykata Evropiane e Audituesve publikoi një raport sot, duke akuzuar Komisionin se refuzon të zbulojë çdo detaj të rolit personal të Presidentes së Komisionit Ursula von der Leyen në bisedime.

Mbikëqyrësi i buxhetit zbuloi se shefja e BE-së hodhi poshtë rregulloren ekzistuese për të përmbajtur një marrëveshje paraprake me kompaninë shumëkombëshe të SHBA-së, duke hapur rrugën për një kontratë për deri në 1.8 miliardë doza të vaksinës së koronavirusit që do të nënshkruhet në maj 2021.

Për të gjitha vaksinat e tjera marrëveshjet e arritura nga BE midis 2020 dhe 2021, një ekip i përbashkët i përbërë nga zyrtarë nga Komisioni dhe shtatë vende anëtare zhvilloi bisedime eksploruese. Rezultati u dërgua më pas në një Bord Drejtues të Vaksinave të përbërë nga përfaqësues nga të 27 vendet anëtare të BE-së që e nënshkruan atë.

Por kjo procedurë e vendosur nuk u ndoq në rastin e kontratës më të madhe të BE-së, thotë Gjykata e Audituesve. Në vend të kësaj, vetë von der Leyen kreu negociatat paraprake për kontratën në mars dhe i paraqiti rezultatet në bordin drejtues në prill. Ndërkohë, një takim i planifikuar i këshilltarëve shkencorë, i organizuar për të diskutuar strategjinë e vaksinave të BE-së për vitin 2022, nuk u zhvillua kurrë, shkruan gjykata.

Ndryshe nga negociatat e tjera të kontratës, Komisioni refuzoi të sigurojë të dhënat e diskutimeve me Pfizer, qoftë në formën e procesverbaleve, emrave të ekspertëve të konsultuar, kushteve të dakorduara apo provave të tjera. “Ne i kërkuam Komisionit të na japë informacion mbi negociatat paraprake për këtë marrëveshje”, shkruajnë autorët e raportit. “Megjithatë, asnjë nuk ishte e afërt.”

Një auditor i lartë që ndihmoi në udhëheqjen e hetimit i tha POLITICO-s se refuzimi i Komisionit për të zbuluar informacionin ishte shumë i pazakontë. “Kjo nuk del pothuajse kurrë. Nuk është një situatë me të cilën përballemi normalisht ne në gjykatë”, tha auditori, i cili kërkoi anonimitetin.

Raporti i auditimit ngre shqetësime të mëtejshme në lidhje me veprimet e von der Leyen, vetëm dy ditë përpara se ajo të mbajë fjalimin e saj vjetor për gjendjen e bashkimit.

Tashmë në prill 2021, New York Times raportoi se liderja e BE-së kishte shkëmbyer mesazhe me tekst me Albert Bourla, shefin ekzekutiv të Pfizer, në prag të marrëveshjes. Marrëdhënia në dukje komode midis liderëve të lartë politikë dhe të biznesit ngriti vetullat në atë kohë.

Dhe, siç thekson raporti, hetimi i Ombudsmanit Evropian për këtë çështje u përball me një mur heshtjeje. Në atë kohë, Komisioni pretendoi se nuk i kishte më mesazhet me tekst të regjistruar. Në përgjigje, ombudsmeni Emily O’Reilly përcaktoi se kishte ndodhur keqadministrim.

Marrëveshja më e madhe

Debati sillet rreth kontratës së tretë të Komisionit për vaksinën mRNA të BioNTech/Pfizer. Dy kontratat e mëparshme kishin siguruar gjithsej deri në 600 milionë doza. Por kjo e radhës, për deri në 1.8 miliardë doza, do të rezultonte të ishte më e madhja nga të gjitha marrëveshjet e nënshkruara nga Brukseli. Ai parashikoi blerjen paraprake të 900 milionë dozave, me opsionin për të porositur 900 milionë më shumë, për dorëzim në 2022 dhe 2023.

Kontrata ishte e rëndësishme si për nga vëllimi ashtu edhe për nga çmimi. Sipas detajeve të zbuluara, të shtënat kushtonin 15,50 euro secila në fillim, me çmimin që më pas u rrit në 19,50 euro sipas Financial Times, që do të thotë se kontrata do të vlente rreth 35 miliardë euro nëse ushtrohet plotësisht. “Është kontrata më e madhe e vaksinës kundër COVID-19 e nënshkruar nga Komisioni dhe do të dominojë portofolin e vaksinave të BE-së deri në fund të vitit 2023”, vëren gjykata. Pfizer nuk iu përgjigj një kërkese për koment për këtë histori.

(…)

———–

Burimi:

EU stonewalls over von der Leyen’s role in multibillion-euro Pfizer vaccine deal

BY CARLO MARTUSCELLI

SEPTEMBER 12, 2022 5:01 PM

https://www.politico.eu/article/eu-stonewalls-over-von-der-leyens-role-in-multi-billion-euro-pfizer-jab-deal/

(Përshtati në shqip: Sheradin Berisha)

+++++++

Shtojcë

PARLAMENTI I BE-së ILUZIONI I DEMOKRACISË!

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=843448190176187&id=100035330421923

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura