PERSONALITETE
e shtunë, 23 shtator 2017

DR.MOIKOM ZEQO: SKËNDERBEU ËSHTË FIGURA MË E MADHE KOMBËTARE NË TË GJITHA KOHËRAT

Tiranë, 22 korrik 2017: Gjergj Kastriot Skënderbeu nuk i ka bërë vetëm gati për 24 vjet (1444-1468) betejat e tij të mëdha me pushtuesit osmanë, por edhe pas vdekjes fizike, për gati 5 shekuj vazhdon një Edicion të Dytë t&e...

me shumë

SHERADIN BERISHA: ADEM GRABOVCI LETËR R.HARADINAJT: 'RAMUSH, KE UZURPUAR DHE KE PËRVETËSUAR NË EMËR TË LUFTËS'! (+ DOSJA 'PRONTO')

Pashtriku.org, 18 korrik 2017: Adem Grabovci, Shefi i shefave… (kështu e kishte cilësuar Hashim Thaçi në një bisedë telefonike të publikuar në Dosjen 'Pronto'), më 21 qershor 2009 i ka shkruar një letër të hapur kryetar...

me shumë

UNË JAM GJON GAZULLI NGA ARBËRIA

Pashtriku.org, 10 korrik 2017: Astronomi i guximshëm gjermano-polak Nikolla Koperniku (1473-1543) italianet e mëdhenj, Giordano Bruno (1548-1600) dhe Galileo Galilei (1564-1642) apo zanafilla e ”Teorise heliocentrike” ishte dhe është e gjitha meritë e...

me shumë

FATBARDHA DEMI: DY 'BETEJAT' DHE DY FITORET E ARIF MATIT (Aref Mathieu't)

Tiranë, 1 qershor 2017: (Njeriu mund të humbasë çdo liri të tij, por nëse e ruan lirinë e mendimit, prapseprapë i lirë është. - Sami Frashëri.) - «Betejat» e Arif Matit, sikurse edhe ato të luftrave, kanë...

me shumë

THANAS MEKSI: AQIF PASHË ELBASANI NJË PATRIOT I SHKËLQYER

Tiranë, 27 maj 2017: "Emëri juaj i shkëlqyer si patriot…” - Me këto fjalë Ismail Qemali, në vitin 1912, i drejtohej Aqif Pashë Elbasanit, pasi mësoi se ai bashkë me patriotë të tjerë elbasanas ngriti flamurin e...

me shumë

PROF.DR.AHMET KAMBERI: PROF.DR. ELEZ SELIMI,NJERIDASHËS I MADH QË JETOI MË SHUMË PËR TË TJERËT SE PËR VETEN

Pashtriku.org, 23 maj 2017: Fjala e Prof.dr. Ahmet Kamberi (*) në varrimin e Prof. dr. Elez Selimit. Ndarja nga shoku im i ngushtë. Të dashur pjestarë të familjes, Të nderuar të afërm, miq, shokë, dashamirës të profesor Elezit! <...

me shumë

SHERADIN BERISHA: DËRDËLLITJET E EDI RAMËS - PËR UKSHIN HOTIN!(FOTO)

Pashtriku.org, 20 maj 2017:

Edi, çka bëre ti për kaq vite, sa je në politik, për zbardhjen e zhdukjes pa gjurmë, të Ukshin Hotit, nga 16 maji 1999...?! Shumë herë e ke takuar kriminelin Aleksand&eum...

me shumë

SHERADIN BERISHA: JAVA E UKSHIN HOTIT, 11 - 16 MAJ 2017 - "UKSHIN HOTI NUK I PËRKET HARRESËS!"

Pashtriku.org, 11. 05. 2017: (Në 18 vjetorin e zhdukjes pa gjurmë të Ukshin Hotit!) - Më 16 maj, bëhen 18 vjet që nuk dihen mirëfilli rrethanat e zhdukjes së politikanit e filozofit tonë të shquar UKSHIN HOTI. Lidership...

me shumë

DR.MOIKOM ZEQO: KAHREMAN YLLI, NJERI DHE SHQIPTAR I MADH

Tiranë, 23 prill 2017: (Në 100 vjetorin e lindjes) - Të shkruash për jetën e një njeriu, do të thotë ta rindërtosh atë. Nuk bëhet fjalë, për një saktësi absolute, për të tëra detajet, por duhet sh&e...

me shumë

SHERADIN BERISHA: PËRGJEGJËSIA E "SHOKËVE" PËR HESHTJEN E ZHDUKJES PA GJURMË TË BEHAJDIN ALLAQIT, (QERSHOR 1998) DHE KËRKESAT PËR ZBARDHJEN E VRASJES SË TIJ!

Pashtriku.org, 7 prill 2017: Në 54 vjetorin e lindjes së Behajdin Allaqit, 7 prill 1963 - 7 prill 2017 - ("Në emër të popullit janë bërë shkelje e krime të rënda gjatë historisë. Dhe se "veglat" e okupatorit, t&eu...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

EPOPEJA E UҪK'së!

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

LOBI SHQIPTAR NË EUROPË!

DOKUMENTAR

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks