ADEM JASHARI, LEGJENDË E PAVDEKËSISË!

Në 67 vjetorin e lindjes

ADEM JASHARI, LEGJENDË E PAVDEKËSISË!

Nga Sheradin Berisha, FB 28.11.2022 – Pashtriku 11. 01. 2023

Më 28 Nëntor 1955, Bacit Shaban Jashari, krahas Ditës së Flamurit (28.11.1443) dhe Pavarësisë së Shqipërisë Etnike (28.11.1912), që festonte për çdo vit, iu shtua edhe një festë në familje, Ditëlindja e djalit, të cilin e pagëzoi me emrin ADEM.

Atë ditë natyrshëm djepin e Ademit e mbulojë me Flamurin e Gjergj Kastriotit – Skënderbeut. Tashmë kur Familjes së Shaban Jasharit iu shtua edhe një pushkë, në Drenicë jehuan krismat e pushkëve për flamur dhe ushtarin e posalindur, i cili gjatë luftës së UҪK-së do të shndërrohet në legjendë dhe si i tillë do ta fitoi pavdekësinë!

Qoftë i përjetshëm kujtimi dhe lavdia për Komandantin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Adem Jashari!

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura