ALUSH PRESHEVA: ATI I YNË, NA E RUAJ SHTËPINË NË LUGINË!

(Kosova Lindore, 26. 04. 2012) – Tentakulat e fshehta jo ato të kahershme londineze por tani ato nga Lugina e Preshevës që e bënë ate Luginë të Dallashit më detyruan të shfletoj memorjen time per ta rifreskuar ate. Kisha takuar ngjarje dhe tani po takoj aso të cilat jo që ma freskuan ate por ma mjegullosën të tërën. Nuk isha në gjendje tani fare të bëja dallimin e emblemave kombëtare nga ato të anmikut dhe anëmiqëve të një gjuhe tjetër që kishin ardhur në tokën e të parëve tanë. Gati e kisha përfunduar listën e sojit të joshqiptarëve nga rajoni im.
     I nderuari Avni (Rrustemi) kishte vajtur deri në Parisin e largët ti bëjë dy krisma për ta hequr qafe të fëlliqurin ate josojliun e kombit të vetë. E dëgjova këndshëm Baletën që porosiste se çdo shqipëtari i takon të bëjë listën e jo sojlive? Po mirë i thashë, po ama kush do e mbyllë atë kolektivën? Ku dhe kur do vijë Avniu i ri? Avniu i ri nuk do ketë nevojë të shkojë në Parisin e largët. Do jetë këtu për ti bërë ato dy të bekuara për josojlitë e shumtë që janë bërë në tokën e të parëve të tij. Ata janë këtu dhe prijnë, tradhëtojnë dhe ne prapë i votojmë.

___________________________________

________________________________________

LEXON SHKRIMIN: ATI I YNË, NA E RUAJ SHTËPINË NË LUGINË!…
https://pashtriku.org/ngarkimet/dokumentet/ati-yne.zip

…………………………………….

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të Lidhura