SHERADIN BERISHA: NEPOTIZMI, KORRUPSIONI DHE KRIMI I ORGANIZUAR ( 2000 – 2020 )

Pashtriku, 30 dhjetor 2020: Në Kosovë për 20 vjet rresht pas luftës, autoriteti suprem i partive politike ishte dhe mbetet Lideri! Janë pikërisht ata ‘liderë’ të cilët me përfundimin e luftës grabitën qindra milonë marka gjermane, franka zvicerane e dollarë amerikanë nga fondi i 3%’it dhe fondi “Vendlindja Thërret”. Janë po të njejtit që për 20 vjet u ricikluan në pushtet me premtime e zotime se do të jenë në shërbim të qytetarëve, por, pushteti i bëri të pasur, hileçarë, gënjeshtarë e lakmitarë!
Honore De Balzaku (1799 – 1850), ka një thënie epokale: “Prapa çdo pasurie të madhe, fshihet një krim i madh”!
GJENEZA E KORRUPSIONIT DHE KRIMIT TË ORGANIZUAR NË KOSOVËN E PASLUFTËS!
Korrupsioni dhe krimi i organizuar përkufizohet si shpërdorim i pushtetit për përfitime personale e grupore, duke filluar:
– nga mitmarrja në administratën e shtetit,
– marrëveshjet e fshehta në prokurimet publike shtetërore të tenderimeve për veprimtari të ndryshme ndërtimi nga kompanitë e politikanëve dhe firmat e klientëve, që i financojnë fushatat zgjedhore të partive politike;
– me përvetësimin dhe abuzimin e fondeve publike në të gjitha nivelet e pushtetit (buxheti i Kosovës dhe ai i komunave), siç është rasti me ndërtimin e rrugëve lokale, rajonale, pastaj të autostradës Morinë – Prishtinë dhe Prishtinë – Shkup…;
– privatizimi dhe shitja e aseteve publike – kombëtare,
– kazinot,
– reketimi,
– kontrabanda me cigare,
– derivate të naftës, etj.etj.
Rrjedhimisht, të gjitha partitë politike që erdhën në pushtet, dhe menaxhuan me këto veprimtari publike dhe jo vetëm, ngritën grupime e struktura në formë marimange, të korrupsionit e krimit të organizuar.
Në një dokumentar të përgatitur në vitin 2012 nga organizata “Òªohu” dhe Qendra për Gazetari Hulumtuese, me titull: ’KORRUPSIONI DHE KRIMI I ORGANIZUAR NË KOSOVË’, rezulton se, të gjitha qeveritë e pasluftës në Kosovë (2001-2012) që përbëheshin nga: LDK-PDK-AAK, në bashkëveprim me oligarkë të koorporatave të huaja, dhe mentorë të shumtë që vepronin në kuadër të UNMIK-ut, EULEX-it, UNDP’is, Agjensionit për Privatizim etj.etj., ishin dhe janë bartësit e krimit të Organizuar dhe Korrupsionit në Kosovë!!!
Ky trend i kriminalitetit ka vazhduar edhe në vitet 2012 – 2020, me partitë politike:
1. PDK-AKR…, 2011-2014;
2. PDK-LDK…, 2014 – 2017; dhe
3. PDK-AAK-NISMA… / PAN-i … 2017-2019.
4. LDK-AAK-NISMA… / LAN-i, 2020
I njejti trend inkriminues ka ndodhur edhe në pushtetet komunale nga të gjitha partitë politike: PDK, LDK, AAK, LVV … etj.
***
Shikoni me kujdes shtatë pjesët e dikumentarit: KORRUPSIONI DHE KRIMI I ORGNIZUAR NË KOSOVË! (I – VII)
***
Çohu! Dokumentar – Korrupsioni dhe krimi i organizuar në Kosovë pt. 1
https://www.youtube.com/watch?v=KlmtXGlA8g0
***
Çohu! Dokumentar – Korrupsioni dhe krimi i organizuar në Kosovë pt. 2
https://www.youtube.com/watch?v=rhv8pnJVMKM
***
Çohu! Dokumentar – Korrupsioni dhe krimi i organizuar në Kosovë pt. 3
https://www.youtube.com/watch?v=rw6JNsXXBGk
***
Çohu! Dokumentar – Korrupsioni dhe krimi i organizuar në Kosovë pt. 4
https://www.youtube.com/watch?v=eXxfDwTGSQw
***
Çohu! Dokumentar – Korrupsioni dhe krimi i organizuar në Kosovë pt. 5
https://www.youtube.com/watch?v=J4mWIoxBuE0
***
Çohu! Dokumentar – Korrupsioni dhe krimi i organizuar në Kosovë pt. 6
https://www.youtube.com/watch?v=p9zdLdTQ07E
***
Çohu! Dokumentar – Korrupsioni dhe krimi i organizuar në Kosovë pt. 7
https://www.youtube.com/watch?v=1bFAH8QPHPc
———-
Ndërkaq këtu mund ta shikoni dokumentarin në tërësi (1 – 7 pjesë)
Krimi i organizuar dhe korrupsioni në Kosovë: 10 vite bashkëjetesë me politikën!
https://www.youtube.com/watch?v=7o-SLpWkkn0
***
Dera e punësimeve partiake!
http://preportr.cohu.org/sq/hulumtime/Dera-e-punesimeve-228
***
Ambasadori britanik Ruairi O’Connelli ngre alarmin: Punësimet familjare po shkatërrojnë institucionet e Kosovës!
https://youtu.be/emtjc5sKRHE
***
Në vijim shikoni me kujdes edhe dëshmi të tjera: Punësimet partiake nëpër institucione!
https://kallxo.com/…/punesimet-partiake-neper…/
***
Shtabi i milionerëve (pjesa e parë)
https://youtu.be/gDTQrM5H2t4
***
Shtabi i milionerëve (pjesa e dytë)
https://youtu.be/11SOKHNpseU
***
Lidhja e terminaleve (Hashim Thaçi – Isa Mustafa &Co.
https://youtu.be/8SL-wLMpdDw

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura