ARBËRI DEMAҪI: Z.PRESIDENT, DEKORATA PËR ADEM DEMAҪIN, DUKE E BARAZVLERSUAR ME EMRA TË DYSHIMTË ËSHTË MOSMIRËNJOHJE E VEPRIMTARISË SË TIJ!

Prishtinë, 3 mars 2018: Në Kosovën tonë të pasluftës, gjithçka po devalvohet, duke filluar nga diplomat universitare, gradimi shkencor, deri te dekorimi i titujve të ndryshëm, të aprovuar nga Presidenca, ku ndër ta, tituj për hero dhe heroina kombëtare, e që në fakt, disa bartës të këtyre titujve kanë patur të kaluar të dyshimtë.
Lista e sivjetshme, përmbanë emra të këtij lloji, ku figuron edhe emri i Adem Demaçit. E rangimi i emrit të tij në lista me emra me të kaluar komplekse dhe diskutabile, nuk i bën nderë Bacit. Nuk i bën nderë as Kosovës, që ia dhuroi afro tre dekada të lirisë së tij. Baci më së paku e meriton të barazvlerësohet me emra të tillë.
Për më shumë, Z. President, nuk është e drejtë që emrin e Adem Demaçit t’a rangoni në listë me emra që opinioni i gjërë e njeh veprimtarinë e tyre ndër dekada. Dekorata e adresuar në emër të Adem Demaçit, duke e barazvlersuar me emra të dyshimtë është mosmirënjohje e veprimtarisë së tij dhe mosrespektim.

(Ilustrimin e përgatiti editori i pashtriku.org, sh.b) 

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura