Arif Ejupi: Florian Zili, shpresë e basketbollit zviceran dhe atij botëror

Gjenevë, 10 shkurt 2020: Ibraim Zili,nga fshati Odër i Pollogut të Maqedonisë së Veriut,së bashku me shumë bashkëfshatarë të tij për shkak të mos perspektivës dhe gjendjes së rëndë politiko -ekonomike u detyrua që më 16 qershor të vitit 1989 të emigronte në Zvicër.
Meqenëse,Zili ishte i lidhur ngushtë me vendlindjen e tij ,as që kishte parashtruar kërkesë për strehim.
Ai,mendonte që të bëjë punë të përkohshme stinore dhe me paratë e fituara të kthehet në Odërin e tij të dashur,për të rimëkëmbur sadopak ekonominë familjare.
Planet e Zilit,ndërrojnë tërsisht me agresionin e hapur të sllavo-maqedonasve ndaj shqiptarëve autokton të Maqedonisë së Veriut.
Ibraimi si profesionist i vërtetë i fushës së gastronomisë edhe pse ende pa status të definuar merr oferta të shumta pune nga Hotele dhe Restorante të njohura të kantonit Vaud të Zvicrës.
Do të jetë ish- presidentja dhe Ministrja e Punëve të Jashtme të këtij vendi,zonja, Micheline Calmy – Rey,që do ta vlerësojë lartë punën prej gastronomi të kualifikuar të Zilit.
Ajo,rastin e tij do ta paraqesë si tejet interesant dhe të veçuar,edhe në Mediet zvicerane,qofshin ato vizive apo të shkruara.

Nga e djathta në aksion Florian Zili
Natyrisht,që edhe rekomandimet e udhëheqësve të hoteleve dhe restoraneve në favor të Ibraim Zilit do ta bëjnë efektin e vet.
Kështu që në verën e vitit 2007,Zyra Federale për të Huaj në Bernë,merr vendim që Zilit,dhe familjes së tij t’i njihet qëndrimi në Zvicër.
Ibraim Zili, pa qenë as edhe një ditë të vetme barrë e arkës së shtetit,tani me qëndrim të zyrtarizuar merr angazhime shtesë.
Ai,fillon detyrën prej mësimëdhënësi në Institutin hotelier me famë botërore “Ecole hoteliere de Lausanne” më çfarë arsyeton plotësisht përkrahjen e miqve zvicranë ndaj tij.
Rrugën e suksesve të babait po e trason Florian Zili
Floriani,që para një jave ka mbushur 16-vjet,krahas suksesit në mësime po shënon rezultate të jashtëzakonshme edhe në basketboll.
Ekspertë të shumtë të këtij sporti të popullarizuar si në Zvicër,ashtu edhe jashtë saj Zilin,po e shohin si shpresë të basketbollit helvetik,dhe të atij botëror.
Klubi ku Floriani,luan quhet“Pully Lausanne Foxes”që sivjet mbush 69 -vjetorin e themelimit. Selia e skuadrës është në paralagjen Pully të Lozanës.
Ngjyrat e fanellave të skuadrës janë kuq e bardhë. Takimet si vendase ekipa i zhvillon në palestrën e sporteve “Arnold – Reymond” të Pully.
Floriani,luan në të ashtuquajturin grup CPE,i njohur ndryshe edhe si Asociacioni i promovimit të top talentëve të Zvicrës,në basketboll.
Ai,po ashtu është edhe pjesë e grup-moshave U-17 të kombëtares zvicerane. Zili i plotëson të gjitha kushtet prej lojtari perspektivë ,dhe me një të ardhme të ndritur.
Trajnerët: Lorik Zili,Eric Eduge,Michel Voide,Eldin Maksutoviq,Milan Mrkoniq dhe Giorgio Mihovski ,janë të impresionuar me lojën e shkëlqyer të Zilit.
Ai,të shumtën e herëve është në listën e shënuesve më të mirë. Realizimet e tij prej tri pikëve vijnë jashtë harkut të trekëndëshit që ka distancë prej 6,25 metra nga koshi.
Zhdërvjelltësia dhe respektimi me përpikmëri i rregullave të lojës kanë bërë që Florian Zilin,ta lakmojnë edhe shumë skuadra të njohura të Kroacisë,Sllovenisë,madje edhe të Serbisë.
Udhëheqësit e seleksionit të Zvicrës,në basketboll duke vlerësuar talentin e rrallë të Zilit,i janë drejtuar Zyrës së Natyralizimit në Bernë,me kërkesën që këtij basketbollisti shpresë të Zvicrës, t’i përshpejtohet procedura e dhënies së shtetësisë së këtij vendi.
Mbase,është vërejtur edhe interesimi serioz i trajnieres përgatitore në skuadrat e NBA-s,Laquita Thompson,që tetovarin Zili,si një talent të papërseritshëm ta sjellë në ndonjë klub profesionist të basketbollit,në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.
Zonja,Thompson e ka vëzhguar disaherë Zilin,me paraqitjet e të cilit është ndarë shumë e kënaqur.
Të gjithë shpresojmë që Zili, së shpejti do të bëhet mburrja jonë në këtë sport atraktiv, dhe të
episodeve mjaft tërheqëse.
 

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura