BEHXHET SHALA – BAJGORA: VETERANËT MASHTRUES, VETERANËT E VËRTETË DHE HIJENAT KUNDËR LUFTËS ÇLIRIMTARE!

Prishtinë, 21 shtator 2018: (Kush ha molla dhe kujt i mpihen dhëmbët) – Pas bërjes publike të listave të ish – veteranëve të UÇK-së e që dyshohen të jenë mashtrues duke përfituar pamoralshëm dhe kundërligjshëm nga djersa dhe gjaku i veteranëve të vërtetë , për vite të tëra u shkaktua një rrëmujëe e vërtetë kur doli se në ato lista ka ushtarë të devotshëm , sakrifikues por edhe dëshmorë të UÇK-së. Dikush , mbase me të drejtë thotë se ky diversion në formë të mishmashit ( veteranë të dyshuar si mashtrues dhe veteranë të vërtetë në të njëjtën listë ) është bërë me qëllim që të mos sillen para përgjegjësisë penale ata që kontribuan në fryerje të listave sikur edhe me qëllim të zhvendoset vëmendja nga zhvillimet aktuale që po e dëmtojnë vendin duke vënë në pyetje sakrificën dhe qëllimet për çka është bërë lufta dhe duke i rikthyer fuqishëm në lojë ata që e penguan luftën dhe qqë ishin në krahun jugosllav , serb dhe kundërshqiptar. Komisioni qeveritar për verifikimin dhe njohjen e statusit të veteranit të luftës së UÇK-së përveç se edhe zyrtarisht është akuzuar për shpërdorim të detyrës zyrtare në të njëjtën kohë i është nënshtruar edhe një linçimi publik sikur të ishte i vetmi mekanizëm që bartë përgjegjësi për sajimin e listave të veteranëve të dyshuar të jenë mashtrues . Realisht, përgjegjësia kryesore për fryerje të listave të veteranëve bie mbi komandantët e zonave operative, komandantë të brigadave dhe të nivelit më të ulët të komandimit e që kanë dërguar lista me emra të veteranëve , qofshin ata të vërtetë apo edhe mashtrues , tash në fazën e dyshimit. Në të njëjtën kohë , po ky kuadër komandues , nga niveli më i lartë deri te ai më i ulët kanë përgjegjësi dhe detyrim , moral dhe njerëzor që t’i mbrojnë veteranët e vërtetë e që po përballen , pa të drejtë me një baltosje publike, si ata ashtu edhe familjet e tyre. Nuk mbahet mend që pas përfundimit të ndonjë lufte , ata që e bënë luftën t’i nënshtrohen një sulmi aq të paskrupullt dhe aq të ulët sa i nënshtrohen ish ushtarët e së lavdishmes UÇK , shumica e të cilëve janë raste sociale dhe ky sulm iu bëhet pikërisht nga ata që e penguan dhe sabotuan luftën dhe të cilët edhe vet , pameritueshëm janë në listat e veteranëve , jo atyre që janë mashtrues por të atyre të vërtetë. Nuk ka vend dhe shtet ku janë përndjekur më shumë luftëtarët që luftuan për liri , se në Kosovë , si nga “ drejtësia “ ndërkombëtare , ajo e Serbisë sikur edhe nga mbetjet e saj në Kosovë. Nëse dikush e ka merituar t’i ngritet aktakuza për një fryerje enorme të ish veteranëve të UÇK-së atëherë , përveç kuadrit komandues të të gjitha niveleve , në radhë të parë do të duhej t’i nënshtroheshin përgjegjësisë penale një pjesë e “ elitës “ politike kosovar që në mënyrën më të poshtër ka flirtuar me ata që e kanë sabotuar luftën duke i bërë , brenda natës veteranë të UÇK-së , dhe për turp edhe heronj të kombit . Këta horra , jo që nuk e shkrepën asnjë plumb në luftë por mrizonin në Shqipëri me një uniformë të sajuar dhe bënin modeling nëpër hotele dhe improvizonin “ stërvitje “ ushtarake. Deri dje ishin në radhët e Serbisë kurse brenda nate u bënë më patriotë se vet Hasan Prishtina. U bënë veteranë ata që humbën jetën aksidentalisht me makinë apo që u helmuan me ujë të kontaminuar të një pusi . Lufta e fundit në Kosovë ishte imponim, do të duhej të ishte detyrim për të gjithë sepse liria është e pandashme , ishte shprehje dhe ndërgjegje çlirimtare , ishte etje dhe uri për liri , ishte kusht për mbijetesë dhe histori e shkruar me djersë dhe gjak , ishte përpjekje që përmes së tashmes , ta ndërtojmë të ardhmën për fëmijët tanë , për pasardhësit tanë dhe për jetësimin e idealeve të atyre që sakrifikuan çdo gjë që e patën që nga Hasan Prishtina , Azem Bejta dhe Shotë Galica , Shaban Polluzha dhe Mehmet Gradica ,Gjon Serreçi dhe Marie Shllaku , Imer Berisha dhe Fazli Grajçevci , Shaban Shala dhe Xheladin Rekaliu , Tahir dhe Nebih Meha , Abedin Rexha dhe Bekim Berisha , Bedri Shala dhe Agim Ramadani , Sali Çekaj dhe Remzi Ademaj , Shkelzen Haradinaj dhe Hakif Zejnullahu , Luan Haradinaj dhe Zahir Pajaziti , Fadil Vata dhe Edmond Hoxha, Ilaz Kodra dhe Fatime Hetemi dhe deri te ushtarët e përjetshëm dhe të pavdekshëm të dy gjeneralëve të shqiptarisë , atij politik , Baca Adem Demaçi dhe atij ushtarak komandantit legjendar Adem Jashari , përjetësia kombëtare , historike dhe heroike , Xhevë dhe Fehmi Lladrovci me ushtarët tjerë të lirisë si Rexhep Mala, Afrim Zhitia , vëllezërit Fazliu dhe heronjtë tjerë që e flijuan jetën edhe të horrave që sot me aq zell , vullnet dhe sadizëm e sulmojnë UÇK-në dhe veteranët e vërtetë të saj. Mos të harroj këtu pa i përmend edhe heronjtë më të rinj të Kosovës e që janë Hashim Thaçi dhe Behgjet Pacolli. Po mos t’i përmendja , historia kurrë nuk do të më falte. Lavdia , nderimi dhe përjetësia u takon atyre që luftuan dhe u sakrifikuan për kombin dhe atdheun kurse përbuzja dhe turpi iu takon atyre që e përbuzin luftën dhe sakrificën. Sa për Rugovën dhe një pjese të LDK-së , kurrë nuk do të kishte luftë çlirimtare në Kosovë dhe rrjedhimisht as liri për Kosovën. Ata e shtrinë qafën dhe nuk kishin kurriz të qëndresës as gatishmëri edhe për sakrificën më të vogël. Sikur as majakt dhe tatat e këtyre , që në emër të vlerave demokratike dhe lirisë së shprehjes nuk kanë lënë gjë pa bërë dhe nuk kanë lënë kujt pa iu nënshtruar apo pa iu lëshuar brekët. Lufta ishte e lavdishme , e paimagjinueshme , e papërsëritshme dhe përtej çdo imagjinate kundërshtuese ndaj Jugosllavisë dhe Serbisë. Duhet të bëhet një prerje e kohës se çka u bë gjatë luftës dhe çka u bë pas luftës ?! Tash , këta që e penguan luftën dhe nuk kanë laënë kujt pa iu shërbyer dhe pa iu nënshtruar duke punuar kundër intereseve të popullit që , për fat të keq e flisnin gjuhën e tyre por mendjen dhe shpirtin e kishin kundër kësaj gjuhe ! Lufta nuk mund të përvetësohet dhe duhet të jesh i çmendur e të bësh përpjekje qoftë edhe alkimike që m…ta shndërrosh në barot. Për luftën dhe sakrificën që e kanë bërë lavdi deri në qiell , për disa veprime që i kanë bërë pas përfundimit të luftës iu shkoftë turpi deri në qiell !

Përjetësimi i dy kolosëve kombëtarë në Drenas
Sot në Drenas u përurua lapidari i dy kolosëve të kombit që me jetën dhe sakrificën e tyre e vulosën përjetësisht historinë e popullit shqiptar dhe luftën për liri , pavarësi dhe bashkim kombëtar , të Xhevë Krasniqi – Lladrovci dhe Fehmi Lladrovci . Si të padenjë që jemi në respektimin e vlerave kombëtare jemi vonuar shumë në ngritjen e kësaj përmendoreje të kujtimit për dy heronjë që me aq lehtësi e sakrifikuan jetën , në shërbim të atdheut dhe kombit. Në një mënyrë a tjetër në këtë ceremoni inauguruese ishin shqiptarët nga të gjitha trojet shqiptare e që nënkupton se u bë një bashkim kombëtar . Kur është fjala te bashkimi kombëtar çasti më i mirë ishte zbulimi i lapidarit , që për çudi nuk u bë nga politikanët tanë legjendarë por nga fëmijët e atyre që e dhanë jetën e tyre për t’u bërë këta politikanë ti tillë siç ndihen , politikanë legjendarë! Kjo më bëri përshtypje të jashtëzakonshme ndërkaq ishte shumë pozitive “ demilitarizimi “ apo çarmatosja e heronjve nga armatimi i rëndë sikur janë lapidarët e tjerë nga koha e socializmit realist. Xheva dhe Fehmiu janë monumental , jo për shkak të madhësisë së lapidarit por për shkak të sakrificës dhe veprave që lanë pas . Feha pak më përngjante në Fidel Kastron dhe Çe Gevarën në ditët e mira të tyre por edhe ashtu dukej madhështor . E ndjeja detyrim të jem aty për shkak të sakrificës së tyre dhe kohës së përbashkët të kaluar në llogoret e ish – Jugosllavisë. Ishim aty bashkë , Nuhi Llapqini , Dul Taraku , Tahir Zhidovi , Idrizi , Bejta , Binaku dhe shokë të tjerë por se ishin larg politikanëve legjendarë që ishin kurdisur në rreshtat e parë bashkë , nacionalistë , lpkëist dhe komunistë të Titos . Më habiti fakti se nuk u gjetë një karrike për Binak Dinajn , shok dhe bashkëluftëtarë i Fehmiut dhe Xhevës dhe i cili e la dorën në betejën e Loxhës kur dezertorët e kolonelit ia mbathën për Shqipëri pasi e siguruan korridorin e lirë për tërheqje duke e lënë Ramushin me afërsisht 30 ushtarë e që disa prej tyre , prokurori Blakaj i ka futur në listën e hetimeve si veteranë mashtrues. Pas përurimit të lapidarit , si e do rendi dhe zakoni në skenë dolën politikanët tanë legjendarë që i lexonin fjalimet kryesisht të shkruar nga të tjerët. Ana tjetër e medales heroike të Behgjet Pacollit , Shkëlqesia Hashim e bëri një pelegrinazh parapolitik duke i bashkuar të gjitha trojet shqiptare . Fiksion i është bërë Lugina e Preshevës sikur që Lugina e Silikonit ishte fiksion i Bill Gejtsit . Derisa nga Bill Gejts përfitoi e tërë bota , nga Hashimi mund të përfitojë Behgjeti dhe hajdutët dhe llaskucët rreth Hashimit. Kurse , këta të Luginës së Preshevës e që moti janë bashkuar me Kosovën sepse jetojnë dhe punojnë në Kosovë që nga përfundimi i luftës e disa edhe më heret do të fitojnë të trashët e Surlës e që unë e përkthej në të trashët e Hashimit. Do të binden këta sikur edhe ne, besoj shumë shpejt. Të gjithë folën fjalë të zgjedhura për Xhevë dhe Fehmi Lladrovcin por më shumë folën për veten e tyre se si janë të nderuar dhe privilegjuar që e kanë njohur , bashkëpunuar dhe disa , besa edhe paskan luftuar me Xhevë dhe Fehmi Lladrovcin. Nuk ka shumë kohë që kaloi në përjetësi komandanti politik i Fehmi dhe Xhevë Lladrovci , Baca Adem Demaçi . Të gjithë që i kanë njohur Fehën dhe Xhevën dhe ata që kanë qenë një minutë të vetme me ta e dijnë se Fehmiu dhe Xheva kanë qenë në gjendje që në çdo kohë të shkrihen për bacën Adem dhe se vetëm ate e kanë pranuar si autoritet politik sikur që komandantin legjendar Adem Jasharin e kanë pranuar si autoritet ushtarak. Askush në fjalimet e shkruara nga të tjerët nuk e zunë në gojë emrin e Bacës Adem , sigurisht nga turpi dhe brejtja e ndërgjegjës për ate që e kanë bërë dhe disa prej tyre po e bëjnë edhe sot duke shkelur mbi gjakun e dëshmorëve në përgjithësi kurse , në rastin konkret , mbi gjakun dhe sakrificën e Xhevë Krasniqi – Lladrovci dhe Fehmi Lladrovci. Është kohë e shkurtër për ta harruar një bjeshkë njerëzore , kombëtare, morale dhe politike siç është Baca Adem Demaçi . Ata që e kanë ndjenjën e paturpit nuk e bëjnë këtë me qëllim dhe nëse gabojnë , e përmirësojnë gabimin kurse injorantët dhe të mjerët , me rroba Prada , syze Guçi , puro Davidoff , brekë Luj Viton e që nuk u kanë mbetur koçet as për brekushe Made in China , me sadizëm e bëjnë këtë apo siç thotë Niçe , ta mbys Zotin e të bëhem vet Zot! Në këtë manifestim me ineteres kombëtar duket se mungoi opozita e sidomos “ krahu i luftës “ në krye me Komandant Dullën. Edhe heronjtë i kemi ndarë , vetëm hajnia dhe e keqja po na bashkon.
Lavdi heronjve të vërtetë të kombit shqiptar, Xhevë dhe Fehmi Lladrovci dhe kujtim i përjetshëm për mësuesin e tyre politik të Madhin Bacë Adem Demaçi si dhe komandantin ushtarak , komandantin legjendar , Adem Jashari.
Behxhet Sh. SHALA–BAJGORA dhe shokët e Fehmi dhe Xhevë Lladrovcit – Prishtinë, 20 shtator 2018

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura