BRANDON TURBEVILLE: NËNTË (9) ARSYET PËR TË VËNË NË DYSHIM HISTORINË ZYRTARE TË SULMEVE TERRORISTE NË PARIS

Pashtriku.org, 17. 11. 2015: ISIS u krijua tërësisht, financuar dhe drejtuar nga Shtetet e Bashkuara, Britania, Franca dhe vendet e tjera të NATO-s. Veprimet e saj janë koordinuar nga aparati anglo-amerikan i inteligjencës për qëllime gjeopolitike, në të gjithë botën si në shtëpi dhe jashtë vendit. Për këtë arsye, për aparatin e inteligjencës perëndimore, deklarata që ISIS-i ka kryer një sulm terrorist në Paris nuk është aspak veçse si pjesë e njerëzve të lidhur me pushtetin. Në vend të kësaj, ajo është markë e punë dore e tyre.
***

Ndërkohë që Franca e gjen veten të mbërthyer me ligjin ushtarak dhe shtetrrethimin e saj të parë të detyrueshëm që pasi ajo u pushtua nga nazistët në vitin 1944, ekziston një numër i detajeve të diskutueshme që rrethojnë sulmet e fundit terroriste në Paris. Vetëm disa orë pasi të shtënat e para u qëlluan, tregimet dhe raportimet kanë filluar të ndryshojnë, dhe të jenë në kundërshtim me njëra-tjetrën. Duke pasur parasysh historinë e qeverisë franceze, agjencitë franceze të inteligjencës dhe aparatit anglo-amerikan / Inteligjenca e NATO-s, veçanërisht ngjarjet e fundit që rrethojnë sulmet e Charlie Hebdo që janë të ekspozuar “nën flamuj të rremë”, dikush do të justifikohet nëse dyshon se këto sulmet e fundit në Paris ishin të të njëjtit varietet.

Më poshtë janë një numër arsyesh që vënë në pikëpyetje historinë zyrtare të sulmeve terroriste në Paris.
1.) Sa persona të armatosur?
Tashmë, numri i individëve të përfshirë në sulmet në Paris është në diskutim. Derisa disa raporte sugjeruan se katër persona ishin të përfshirë, të tjerët sugjeruan tre. Shumica e raporteve kryesore duket të kenë pranuar dy gjuajtës. Pra, sa persona ishin atje? Dy, tre apo katër? Një dëshmitar, Pierre Marie Bertin, një 36-vjeçar i cili ishte në teatër kur të shtënat filluan, ka deklaruar se ka pasur më shumë se katër persona të armatosur. Bertin përshkroi disa pengje meshkuj që shkuan mbi ballkon dhe u përpoqën për të negociuar për jetën e grave të tyre me një nga djemtë e [terroristëve]. Ajo ishte e pështirë. Bertin tregoi disi më shumë detaje se disa dëshmitarë të tjerë dhe ishte e qartë se ka pasur më shumë se katër persona të armatosur. Mediat australiane e lajmeve raporton se tre persona të armatosur janë vrarë.
Kjo mund të duket e parëndësishme për shumë lexues, por, në qarqet e kërkimeve të informacionit, është e njohur se informacioni që vjen menjëherë pas ngjarjes është zakonisht më i besueshëm. Kjo nuk është për të ulur ekzistencën e konfuzionit në lidhje me raportet e panikut që vijnë nga dëshmitarë okularë e të tjerë. Megjithatë, informacioni që vjen menjëherë pas ngjarjes ende nuk është subjekt i rishikimit nga lart-poshtë në media, që në mënyrë të pashmangshme do të ndodhë kur historia të myket për t’iu përshtatur raportimeve të nxitura nga individët të cilët ose kanë drejtuar sulmin në nivele më të larta ose të paktën kanë lidhje me ata të cilët kontrollojnë mënyrën që mediat e ndryshme raportojnë ngjarjen. Për shembull, në kohën e sulmeve “nën flamur fallso”, raportet fillestare treguan për 5 persona të armatosur. Shumë shpejt pas kësaj, raportet përmendën vetëm dy. Vetëm disa orë pas sulmit, megjithatë, të gjitha referencat për më shumë se një person të armatosur u hoqën tërësisht, dhe historia mbeti vetëm me vrasësin e vetëm. Çdo përmendje tjetër e një të armatosuri më shumë pas kësaj pike cilësohet si teori konspirative.
2.) Llojet e armëve të përdorura
– Derisa disa raporte sugjerojnë se sulmuesit ishin duke përdorur AK-47, raporte të tjera sugjerojnë se janë përdorur armët. Ndërsa kontradikta në raportet me siguri mund t’i atribuohet viktimave dhe dëshmitarëve që thjesht ishin në dijeni të llojit të armëve që po përdoreshin në sulmet dhe prej panikut të momentit, nuk ekziston asnjë kontradiktë në raportet që po lëshohen. Edhe në kohën e shkrimit të këtij artikulli, nuk ka pasur asnjë sqarim se çfarë lloji i armëve janë përdorur. Që në momentin kur sulmuesit supozohet që janë vrarë nga policia duhet të jetë e qartë se çfarë armësh kanë përdorur ata.
3.) Personat e armatosur u vranë apo u arrestuan?
Ndërsa numri i personave të armatosur në vetvete është në dyshim, lajmet që vijnë nga Fox dhe Sky janë duke sugjeruar se një njeri i armatosur, i dyshuar në fakt u arrestua. Në fakt, i dyshuari thuhet se ka deklaruar në polici: Unë jam prej ISIS-it duke na dhënë të gjithë informacionin që na duhet për të kuptuar se kush është përgjegjës për këtë sulm.
4.) Persona të armatosur të lidhur me ISIS-in, persona të armatosur të lidhur me Sirinë
– Së bashku me deklaratën shumë të përshtatshme dhe të menjëhershme nga një i dyshuar i arrestuar dyshohet se ai ishte nga ISIS, ne gjithashtu kemi britmat e një personi që ka qëlluar duke thëne se kjo është për Sirinë! Kjo na jep të gjitha informatat që ne kemi nevojë në lidhje me motivimin e sulmuesve të pretenduar. Ata janë nga ISIS. Ata i urrejnë francezët, sepse francezët janë duke sulmuar ISIS-in dhe për shkak se diku në Francë në një qoshe shumë të errët, nën divan, ka liri. ISIS-i urren liritë. Kjo është mjaft e rastësishme duke pasur parasysh faktin se një aeroplan rus u bombardua kohët e fundit, thuhet se nga ISIS’i – të paktën sipas Perëndimit.
5.) Koha e ngjarjes
– Përveç konotacioneve të dukshme që rrjedhin nga sulmet që ndodhën të premten më 13, masakra e Parisit ka ndodhur pak para një samiti të madh të klimës që ishte vendosur të mbahej në Francë. Qeveria franceze po priste protesta masive ku pretendohej potencialisht se mund të bëheshin të dhunshme, nga aktivistët që kundërshtojnë globalizimin dhe masat shtrënguese të energjisë. Mjaft interesante, Franca kishte planifikuar tashmë për të imponuar kontrollet kufitare duke filluar më 30 nëntor në pritje të Konferencës së OKB-së për “Ndryshimin e Klimës në Paris, për shkak të kërcënimit terrorist ose rrezikut të çrregullimit publik. Është e panevojshme të thuhet, se nuk do të ketë protestë masive tani duke pasur parasysh faktin se në vitin 2015 Franca i ngjan versionit të 1943 të vetes së saj, më shumë se çdo gjë tjetër.
6.) Sigurimi
– Duke pasur parasysh faktin se siguria ishte e rritur me të dyja këmbët pas sulmeve të Charlie Hebdos dhe pritjes së çrregullimit publik në prag të Konferencës së OKB-së për ndryshimet klimatike, si mundet, që ndodhi një sulm terrorist, nëpër duart e DGSE-së? Mbi të gjitha, Franca nuk është asgjë nëse nuk është një shtet policor. Ajo është gjithashtu duke i dhënë Shteteve të Bashkuara një prirje për paratë e saj në konkursin për sa informacion është në gjendje të japë për të kapur qytetarët e saj. Nuk ka dyshim, se ne do të shesim vijën e egërsirave të para-qytetëruara që mundën për herë të parë shtetet e para të botës së mbikqyrjes ushtarake.
7.) Stërvitjet
– Një vulë e operacionit “nën flamurin e rremë” është drejtimi i stërvitjeve pak para ose gjatë sulmit aktual. Shumë herë, këto stërvitje do të përfshijnë sekuencën e ngjarjeve aktuale që ndodh gjatë sulmit të jetës reale. Këto stërvitje kanë qenë të pranishme në shkallë të madhe “nën flamurin e rremë” si 9/11 (11 shtator 2001) , si dhe sulme në shkallë të vogla si të shtënat Aurora.
Për shembull, në dokumentet e Webster Tarpley në librin “Terrori artificial 9/11: Made in SHBA”, të paktën 46 stërvitje ishin duke u zhvilluar në muajt që çuan deri në 9/11 dhe në mëngjesin e sulmit. Këto 46 stërvitje ishin të lidhura direkt me të gjitha ngjarjet që ndodhën në 9/11 në një mënyrë apo tjetër. Gjithashtu, shpërthimet 7/7 në Londër ishin duke stërvitur pikërisht të njëjtën skenar, që po ndodhte saktësisht në të njëjtën kohë dhe vende.
8.) Charlie Hebdo
– Sulmet e fundit në Paris ishin të ngjashme me masakrën e Charlie Hebdo i cili ka ndodhur në fillim të këtij viti. Sulmet e Charlie Hebdo, megjithatë, u zbuluan kryesisht si një operacion ‘nën flamurin e rremë”. Dëshmi për të cilat mund të shihen në artikullin tim 15 Shenjate Charlie Hebdo sulmi ishte “një flamur i rremë”. Kështu, ekziston një precedent i qartë për sulme të tilla në Francë, megjithëse në një shkallë shumë më të madhe.
9.) Kush e kontrollon ISIS-in?
Për shumë, pretendimet se sulmuesit i takojnë ISIS-it është një çelës marrëveshjeje. Për këta individë, ISIS-i është një organizatë e panjohur terroriste që mbështet veten dhe ka krijuar një kalifat në Sirinë lindore dhe perëndim të Irakut që zor se mund të mposhtet (përveç kur rusët e bombardojnë atë). Megjithatë, faktet nuk e mbështesin një kuptim të tillë të cekët të organizatës terroriste ISIS. ISIS u krijua tërësisht, financuar dhe drejtuar nga Shtetet e Bashkuara, Britania, Franca dhe vendet e tjera të NATO-s. Veprimet e saj janë koordinuar nga aparati anglo-amerikan i inteligjencës për qëllime gjeopolitike, në të gjithë botën si në shtëpi dhe jashtë vendit. Për këtë arsye, për aparatin e inteligjencës perëndimore, deklarata që ISIS-i ka kryer një sulm terrorist në Paris nuk është aspak veçse si pjesë e njerëzve të lidhur me pushtetin. Në vend të kësaj, ajo është markë e punë dore e tyre.
Ndërsa informacioni i paraqitur më sipër nuk mund të jetë provë e mjaftueshme për të përfunduar se sulmet e Parisit ishin sulme nën flamurin e rremë, ajo është arsye e mjaftueshme për të vënë në dyshim historinë zyrtare deri tani. Nëse këto sulme janë të vendosur në të vërtetë në prehër të ISIS-it, megjithatë, të gjitha gishtat duhet menjëherë të tregojnë për NATO-n dhe aparatin Atlantik të Inteligjencës. Janë ata që kontrollojnë ISIS-in dhe ata që mbajnë përgjegjësi për veprimet e saj.
***
LEXONI ORIGJINALIN:
9 REASONS TO QUESTION THE PARIS TERROR ATTACKS
http://www.activistpost.com/2015/11/9-reasons-to-question-the-paris-terror-attacks.html

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura