DR.FADIL MALOKU: PËR MOSANËTARËSIM NË INTERPOL S’KA FAJ SERBIA, KA FAJ QEVERIA…!

Prishtinë, 20 nëntor 2018: “S’ka faj Serbia për Interpolin, po qeveria e “o ruku-t” dhe opozita inerte!” – shkruan sociologu ynë i shquar, Fadil Maloku.

Lexoni në vijim:

1. S’i mund të fajsohet Serbia, për mosliberalizim, mosanëtarësim nÄ“ Interpol, mospranim nÄ“ kyqjen e Kosovës në institucionet rajonale, kontinentale e globale, kur ajo mision e detyrim (bile edhe kushtetues!) e ka këtë angazhim, o të bekuar qeveritar e opozitar! Faji dhe përgjegjÄ“sia për të gjitha të (pa)bÄ“rat, rreth KosovÄ“s janë mandat dhe obligim i Juaj, e jo i Serbisë!
2. Duke i identifikuar në vija të trasha proceset aktuale kontradiktore në shoqërinë kosovare, kuptojmë shumë se qeveria aktuale, por, edhe gjitha ato të pasluftës ishin udhëhequr, jo në bazë të parimeve dhe interesave kombëtare e shtetërore, por, interesave meskine personale, klanore mafioze.
3. Andaj, është e pamundur ta imagjinojmë shtetin e KosovÄ“s, si shtet normal dhe me sovranitet të garantuar qytetar. Sepse, kontestimit tÄ“ “arkitekturës” shtetërore, Ä“shtë duke i paraprirë edhe më tej; mosdija, inatet morbide, mashtrimi e improvizimi i tepruar i tyre, për gjëja përkushimin ndaj funksionalizimit të institucioneve kyqe, të shtetësisë kosovare;
4. Krejt, ky improvizim, mashtrim e me siguri edhe manipulim i qëllimshÄ“m ka ndodhÄ“ dhe do ndodhÄ“, shkaku i mungesÄ“s sÄ“ transparencës (s’di kush cilat janë agjendat e tyre shtetërore); llogaridhÄ“nies (provizore dhe mashtruese, duken mënyra e;informimit, detyrimet ligjore; obligimet ndaj publikut)
5. Shembulli më të qartë dhe kulmi i kÄ“tij improvizimi e mashtrimi ordiner me publikun, nga ana qeverisë aktuale, është DËSHTIMI I PLOTË I SOTËM I ANËTARËSIMIT të Kosovës në INTERPOL…;
6. Kësaj kur t’i shtohen edhe dështimet tjera në planin e jashtÄ“m; liberalizimin e vizave (një dekadë e tërë hargjim i kohÄ“s dhe parave të taksapaguesve!); inkuadrimin e institucioneve tjera rajonale e kontinentale;
7. Ato në planin e brendshëm; luftimin e krimit dhe korrupsionit (asnjë zyrtarë i lartë qeveritar i padenoncuar!?); sundimit të ligjit (asnjë dëshmi kohezive qeveritare, për rregullin dhe rendin publik!?); (zbutjes së papunësisë dhe reduktimit të varfërisë së skajshme (23% të qytetarëve mbijetojnë me nga 80cent ditën!?). Çka po mendoni Ju, se “Europa plakÄ“, e lavire”, nuk i ka adresu gjitha këto “lojëra” djallÄ“zore Tueja,a!?

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura