DR.LUFTULLA PEZA: DOKTORANTURË E PA MERITUAR!

Golem, 15 Korrik 2019: (Rreth doktoranturës:„ELEMENTËT GREKË NË GJUHËN SHQIPE DHE STATUSI I TYRE NË SHQIPEN MODERNE“ – përgatitur nga Juliana Kume, 2011, me të cilën ka fituar gradën shkencore „Doktor“ në Universitetin e Tiranës). Udhëheqës shkencor: Prof. Dr. Seit Mancaku.
Është bërë e zakonshme nga gjuhtarët në vendin tonë – ndërmarrja e studimeve të ndikimit të gjuhëve të huaja mbi gjuhën shqipe. Të tillë daktorantura janë kryer për ndikimet e greqishtes, latinishtes, persishtes, turqishtes, sllavishtes etj., mbi gjuhën shqipe. Ata janë njohtës profesionistë të gjuhës shqipe dhe për këtë punojnë, por dëshira i shtyn të hulumtojnë fjalë të ardhura nga gjuhët e huaja në gjuhën shqipe ose fjalët e huaja siç quhen ndryshe. Por, ndër kohë, asnjë studim nuk është ndërmarrë në Qendrën Albanologjike dhe katedrën e gjuhës shqipe në Fakultetin e Filologjisë mbi ndikimin e gjuhës shqipe në formimin e gjuhëve të tjera Indo-Europiane, megjithse këtë e njoftojnë mjaft dijetarë shqiptarë dhe të huaj.

_______________
Më gjerësisht lexoni këtu:
https://pashtriku.org/ngarkimet/dokumentet/luftulla%20peza%20doktoranture%20e%20pamerituar.pdf

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura