DR.sc.ILMI VELIU: REAGIM KUNDËR DEKLARATAVE SHOVENISTE TË SKENDER ASANIT PËR GZETËN SHQIPTARE – KOHA

Shkup, 17 shtator 2020: (Deklarata e Skender Asanit) Застрашувачки е антисемитскиот јазик на весникот КОХА!
За својата реализирана работа, Институтот за Dуховно и Културно Наследство на Албанците (ИDКНА) се чувствува загрозено и згрозено од говорот на омраза, кој се шири преку весникот КОХА (напис со наслов: „Институтот што ги посрамоти Албанците“, 28-ми август, стр. 2-3). За жал, овој весник наместо да остави повеќе простор за нашата обемна работа, која многу тесно е поврзана со истражувањето и проучувањето на настаните и процесите низ кои поминувало нашето општество, тој стана портпарол на една оркестрирана кампања, оставајќи и давајќи простор за многу проблематични изјави и содржини (од горенаведениот текст) во врска со функционирањето на Одделот за проучување и едукација за Холокаустот. Bесникот КОХА преку анонимни „научни работници“ дошол до апсурден заклучок дека ние како ИDКНА наводно сме ја напуштиле основната цел за која бевме основани – да се занимаваме само со албански теми, и сме направиле голема грешка што во рамките на нашиот Институт го отворивме исто така, Одделот за проучување и едукација за Холокаустот.
=========================
E nderuar gazeta Koha, të nderuar ju që punoni dhe mundoheni ta mbani gjallë gazetën Koha….! Një drejtor i një ,,Instituti i specave të Bitpazarit,, kishte reaguar aqë ashpër kundër gazetës shqiptare sa që këtë lloj reagimi shovenist të stilit komunist serbo-maqedonas të kohës Titos, po edhe më vonë e kimi degjuar vetëm nga serbomaqedonët dhe nga ndonjë ,,shiptarqiq,, që punonte e vepronte për atë pushtet.

Dhe ja sot, në fillim të sh.XXI, kur shumë shqiptarë, po edhe unë bashkë me ta, kaluam shumë vite me rradhë në Idrizovën famëkeqe, sepse kërkuam lirinë e të drejtat tona kombëtare, bashkë edhe me ata që dhanë edhe gjënë më të shtrenjtë – jetën e tyre; që të fitonim liri dhe mos tu bihet në qafë shqiptarëve për televizionet, shkrimet dhe gazetat e tyre; …vjen e paraqitet një ,,shiptarqiq,, taze, me diploma të blera në Bitpazarë dhe me postin e drejtorit, në të cilin post e emruan shitësit që punonin me te në tezgat e Bitpazarit, dhe reagon në gjuhën sllavomaqedone kundër një gazete iliroshqiptare.
Skender Asani nuk njeh asnjë gjuhë të huaj e as maqedonishten, dhe këtë reagim aqë shovenist, ja kanë bërë, drugarkat maqedonase me të cilat ai bashkëpunon për ti rrejtur të huajtë dhe për tu marrë fonde të shumta finansiare për budallakitë e rrenat që deklaron.
Skender Asani nuk ka aftësi shkencore që të merret me të kaluarën e lashtë shqiptare dhe nuk e din se e kaluara jonë ka qenë shumë më e hidhur dhe shumë më vdekjepruese e çfarosëse se Hollokausti. Hollokausti Ebrej zgjati vetëm disa vite kurse Hollokausti Shqiptarë zgjati shekuj me rradhë. Skender Asani dhe Instituti i tij le të merren me Hollokaustin por në rend të parë ata nuk kanë njohuri dhe nuk u intereson se sa popullatë shqiptare është zhdukur në kohën e Car Borisit; Kral Millutinit e Car Dushanit; Kral Nikollës e Nikolla Pashiqit.
Skender Asanoviq nuk din po edhe nuk ka guxim dhe shumë frikohet të merret me hulumtimin e masakrave të shumta ndaj shqiptarëve dhe zbulimin e varrezave masive të kryera nga sërbomaqedonasit ndaj popullatës shqiptare në vitet 1912-13-18-1939, sepse do ti hidhërohen maqedonët, bullgarët, grekët, serbët dhe të gjithë ata që vite me rradhë i masakkruan shqiptarët dhe tentuan ti zhdukin nga kjo faqe dheu, e që Instituti i Skenderit nuk ka asnjë informatë apo asnjë dokument.
Skenderoski bëri edhe një deklaratë tjetër trashallake; që nuk mund të besoj se mundet ta bejë ndonjë shqiptar i shëndoshë në kokë, se ,,Balli Kombëtar paska vrarë dhe likuiduar popullatë ebreje,, deklaratë kjo që mundet ta thotë vetëm një i shashtrisur si që janë; Mustafa Nano, Paskal Milo dhe tash u bashkohet edhe Skender Asanoviq. Thanë se ata i paguan Sërbia e Greqia dhe Ikesnderin nuk dimë se kush e paguan.
Kryetari i historianëve shqiptarë me diploma të blera në Bitpazar, duhet të ketë lexuar se në Maqedoni pas popullatës hebreje nuk shkonin ballistat shqiptarë por shkonte ushtria bullgare; në të cilën ushtri bënin pjesë edhe vëllezërit e bullgarëve që sot e quajnë veten maqedonas dhe ata i zinin e i dorzonin popullatën hebreje, por këta fakte Skenderi nuk i din ose nuk don ti hidhërojë shokët maqedonas me të cilët bashkëpunon aqë shumë, duke i rrejtur hebrejtë dhe duke u marrur para të majme për gënjeshtrat e tyre…
Poashtu, Instituti i Skenderoviqit nuk ka bërë asnjëfarë hulumtimi për mijëra shqiptarë të Kosovës që u zunë robër lufte nga ushtria bullgare, u sollën në Maqedoni për të ndërtuar hekurudhën e trenit të vogël nga Shkupi-Tetova e Gostivari e deri në Kërçovë e Ohër ku do duhej të dërgoheshin armë e ushtarë për të luftuar në Frontin e Selanikut. Mijëra e mijëra shqiptarë nga Kosova vdiqën nga uria e tifoja dhe u mbetën eshtrat përreth hekurudhës që vetë e kishin ndërtuar. Ka disa varre masive të tyre në malin Bukoçë (Gostivar-Kërçovë), në fshatrat Berikovë, Tuhin, Sërbicë e Kërçovë; por këtu nuk ka ndonjë fond dollarësh që do ti jepeshin Iskenderit dhe ai do të hulumtonte e lokalizonte këto varreza masive. Iskenderi dhe Instituti duhet të formojë një ekip hulumtuesish që do ta ecnin e kalonin rrugën fatëkeqe, të cilën rrugë e kaluan mijëra e mijëra rekrutë shqiptarë, nga Kosova e Maqedonia dhe u pushkatuan në Tivarë.
* (Ish drejtor i Muzeut të Kërçovës, Nënkryetar i Shoqatës së Historianëve Shqiptarë (por jo atyre që i kan blerë diplomat) dhe antar i Shoqatës së të Burgosurve Politik…)
_____________
KOHA: Skender Asani po gënjen paturpësisht për gjoja antisemitizmin e gazetës KOHA
https://medial.mk/2020/08/31/koha-skender-asani-po-genjen-paturpesisht-per-gjoja-antisemitizmin-e-gazetes-koha/

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura