EFEKTET NEGATIVE TË MASKËS JANË TË PAMJEKUESHME! (VIDEO)

Dy vjet më parë, më 18.10.2020 i kam thënë jo maskës, nuk të mbron – më shumë të dëmton!

Lexoni në vijim:

EFEKTET NEGATIVE TË MASKËS JANË TË PAMJEKUESHME!

Nga Sheradin Berisha

“Unë nuk mbaj maskë, më duhet që truri im të mendoj. Unë dua të kem një kokë të qartë kur kam të bëj me pacientët e mi dhe të mos jem nën anestezi të shkaktuar nga dioksidi i karbonit.” Dr.Margarite Griesz – Brisson.

***

Maska zvoglon Oksigjenin (O2) në gjak, dhe rrit nivelin e Dioksidit të Karbonit (CO2). Mungesa e O2 shkakton dëmtime të përhershme dhe të pamjekueshme në trurin tonë! 

Me maskë “Rifrymëmarrja e ajrit tonë të shfryrë pa dyshim do të krijojë një mungesë oksigjeni dhe një përmbytje të dioksidit të karbonit. Ne e dimë që truri i njeriut është shumë i ndjeshëm ndaj prishjes së oksigjenit. Ka qeliza nervore, për shembull, në hipokampus, të cilat nuk mund të zgjasin më shumë se 3 minuta pa oksigjen – ato nuk mund të mbijetojnë.” – kështu thotë në një ligjeratë,  Dr. Margarite Griesz – Brisson MD, PhD.

Dr. Margarite është një neurologe dhe neurofiziologe konsulente me një doktoraturë në farmakologji, me interes të veçantë në neurotoksikologji, mjekësi mjedisore, neuroregjenerim dhe neuroplastikësi. 

Dr. Margarite për efektet negative të maskës thotë: “Simptomat akute të paralajmërimit janë dhimbja e kokës, përgjumja, marramendja, problemet e përqendrimit, koha e ngadaltë e reagimit – reagimet e sistemit njohës.”

Dhe vazhdon:

“Sidoqoftë, kur keni shthurje kronike të oksigjenit, të gjitha këto simptoma zhduken sepse mësoheni. Por efikasiteti juaj do të mbetet i zvogëluar dhe furnizimi i pamjaftueshëm i oksigjenit në tru vazhdon të përparojë.

Ne e dimë që sëmundjet neurodegjenerative duan vite ose dekada për tu zhvilluar. Nëse harroni numrin tuaj të telefonit sot, prishja e trurit tuaj do të kishte filluar tashmë 20 ose 30 vjet më parë.

Ndërsa mendoni se jeni mësuar të vendosni maskën dhe të merrni frymë përsëri në ajrin tuaj të frymëmarrjes, proceset degjenerative në trurin tuaj amplifikohen ndërsa mungesa e oksigjenit vazhdon.

Problemi i dytë është se qelizat nervore në tru nuk janë në gjendje të ndahen normalisht.  Kështu që në rast se qeveritë tona me bujari na lejojnë të heqim qafe maskat dhe të kthehemi në frymëmarrje të oksigjenit lirshëm brenda disa muajsh, qelizat e humbura nervore nuk do të regjenerohen më. Ajo që ka shkuar është zhdukur.

–  Unë nuk mbaj maskë, më duhet që truri im të mendoj.

– Unë dua të kem një kokë të qartë kur kam të bëj me pacientët e mi dhe të mos jem nën anestezi të shkaktuar nga dioksidi i karbonit.

 –  Nuk ka përjashtim të pabazuar mjekësor për maskat e fytyrës, sepse privimi i oksigjenit është i rrezikshëm për çdo tru të vetëm.

Duhet të jetë vendimi i lirë i çdo qenie njerëzore nëse dëshiron të veshë një maskë absolutisht joefektive për të mbrojtur veten nga një virus.

– Për fëmijët dhe adoleshentët, maskat janë një JO – JO absolute.

Fëmijët dhe adoleshentët kanë sistem imunitar jashtëzakonisht aktiv dhe adaptues dhe kanë nevojë për ndërveprim të vazhdueshëm me mikrobiomën e Tokës.

Truri i tyre është gjithashtu tepër aktiv, pasi ata kanë kaq shumë për të mësuar. Truri i foshnjës, ose truri i të riut, është i etur për oksigjen.

Sa më shumë organi është metabolikisht aktiv, aq më shumë oksigjen kërkon. Tek fëmijët dhe adoleshentët, secili organ është metabolikisht aktiv. 

– Heqja e trurit të fëmijës ose adoleshentit nga oksigjeni, ose kufizimi i tij në një farë mënyre, nuk është vetëm i rrezikshëm për shëndetin e tij, por është absolutisht kriminal.

Mungesa e oksigjenit pengon zhvillimin e trurit dhe dëmtimi që ka ndodhur nuk mund të kthehet mbrapa.

– Ne mjekët jemi përgjegjës për atë që mendojmë, jo mediat.

– Ne jemi përgjegjës për atë që bëjmë, jo eprorët tanë.

– Ne jemi përgjegjës për shëndetin tonë, jo Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

– Dhe ne jemi përgjegjës për atë që ndodh në vendin tonë, jo qeveritë.” – thotë Dr. Margarite Griesz – Brisson MD, PhD.

***

 Dr.Margarite Griesz – Brisson MD, PhD:

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura