ELIFE LUZHA: TË PAGJETURIT

Prishtinë, 27 prill 2016 :

 

 

 

 

TË PAGJETURIT
Copa kristali sytë e mi
Det dhembja parzmën godet
Lot e mall maratonomak
Nga dhimbje nënash
Tremben çakejt
Amanetet stinët copëtojnë
Eshtrat t’ua mbjellin sërish

 

Fosfori xixe stralli
Feniksin rizgjon
Dheu i ngrohët
Hapet si plagë zemre
Një pëllëmbë toke
Për ty ooo vëlla

 

Në makth
Retë u mplaken
Mbi kokën time
Pjalm bryme zbardhon
Duke i gdhendur kujtimet në gur
Që sa kohë
Në lajthitje ëndrrat
Bimojnë dhembje
Netëve pafund
Varg lumi
Në syrin e nënave
Pa gjumë

▼▼▼▼▼▼▼▼▼
Autore: Elife Luzha
Prishtinë – 27. 04. 2016

___________
ELIFE LUZHA: KTHIMI DHE TINGËLLIMË VETMIE
https://pashtriku.org/index.php?kat=47&shkrimi=5153

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura