FDA KA AUTORIZUAR MARRJEN E DOZËS SË KATËRT TË VAKSINËS!

Përkundër efekteve të rënda anësore, madje edhe me vdekje, në SHBA kërkohet përforcuesi i dytë i vaksinës!

FDA KA AUTORIZUAR MARRJEN E DOZËS SË KATËRT TË VAKSINËS!

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) ka autorizuar një dozë të katërt të vaksinave Pfizer dhe Moderna COVID-19 për njerëzit mbi 50 vjeç. Njerëzit që dëshirojnë vaksinën e katërt duhet ta bëjnë këtë të paktën katër muaj pas përforcuesit të mëparshëm, tha FDA të martën. Autorizimi i FDA vjen pasi rastet e COVID-19 në SHBA po bien pas një rritjeje dimërore të variantit omicron. Megjithatë, një nënvariant i ri, BA.2, po përhapet në Evropë dhe SHBA. (Ky nënvariant për herë të parë u shfaq në Izrael, ku popullata është plotësisht e vaksinuar). Afërsisht dy të tretat e amerikanëve janë plotësisht të vaksinuar, që do të thotë se ata kanë pasur dy doza të Pfizer ose Moderna ose një dozë të vaksinës Johnson & Johnson. Vetëm gjysma e atyre që kualifikohen kanë marrë një përforcues të parë. Qeveria po shqyrton gjithashtu autorizimin e një doze të katërt për të gjithë në vjeshtë, kur rastet mund të rriten përsëri.

***

FDA AUTORIZON PËRFORCUESIN E DYTË TË COVID-19 PËR NJERËZIT MBI 50 VJEÇ

Nga Sophie Mann, më 29 Mars 2022

Ofruesve do t’u jepet miratimi për të filluar administrimin e dozës së katërt sapo drejtoresha e CDC Rochelle Walensky të nënshkruajë masën.

Administrata e Ushqimit dhe Barnave autorizoi të martën një injeksion të dytë përforcues (dozë të katërt) të vaksinave të koronavirusit Pfizer dhe Moderna për individët e moshës mbi 50 vjeç.

Goditjet (dozat) janë krijuar për të funksionuar si përforcues afatshkurtër të imunitetit pasi virusi i ri vazhdon të shndërrohet në variante të reja dhe më ngjitëse. Goditja (doza) synon gjithashtu të mbrojë kundër sëmundjeve të rënda.

Ofruesve do t’u jepet miratimi për të filluar administrimin e goditjes (dozës) së katërt sapo Drejtoresha e Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve Rochelle Walensky të nënshkruajë masën.

Njerëzit me imunitet të kompromentuar tashmë kanë të drejtë për injektimin e katërt.

“Bazuar në një analizë të të dhënave në zhvillim, një dozë e dytë përforcuese e vaksinës Pfizer-BioNTech ose Moderna COVID-19 mund të ndihmojë në rritjen e niveleve të mbrojtjes për këta individë me rrezik më të lartë,” tha Peter Marks, drejtor i Qendrës së FDA për Vlerësimin Biologjik dhe Hulumtimi.

“Për më tepër, të dhënat tregojnë se një dozë përforcuese fillestare është kritike për të ndihmuar në mbrojtjen e të gjithë të rriturve nga rezultatet potencialisht të rënda të COVID-19. Pra, ata që nuk kanë marrë dozën e tyre fillestare përforcuese inkurajohen fuqimisht ta bëjnë këtë.”

Është e paqartë se sa do të zgjasë mbrojtja nga një goditje (dozë) e dytë përforcuese.

(Përshtati në shqip, Sheradin Berisha, Facebook 29 Mars 2022)

—–

Burimet:

FDA Authorizes Second Vaccine Booster for Those 50 and Older / March 29, 2022 12:58 / VOA News

https://www.voanews.com/a/fda-authorizes-second-vaccine-booster-for-those-50-and-older-/6506446.html

***

FDA authorizes second COVID-19 booster for people 50 and older

https://justthenews.com/politics-policy/coronavirus/fda-authorizes-second-covid-19-booster-people-50-and

***

Older adults can get second coronavirus booster to strengthen waning protection / By Carolyn Y. Johnson and Lena H. Sun

https://www.washingtonpost.com/health/2022/03/29/fda-authorizes-second-booster-shot/

***

US FDA approves second Covid booster for Americans 50 and older

Martin Pengelly in New York and agencie

Tue 29 Mar 2022 16.30 BST

https://amp.theguardian.com/world/2022/mar/29/us-fda-second-covid-booster-pfizer-moderna

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura