FEHMI LLADROVCI: „MBI TË GJITHA ATDHEU“

Në 24 vjetorin e rënies!

FEHMI LLADROVCI: „MBI TË GJITHA ATDHEU“

– “Mbi të gjitha Atdheu”, ka thënë në gjyq, Fehmi Lladrovci!

– U burgos në fillim të nëntorit 1985, pastaj u dënua me 10 vjet burg!

– Më 20 shtator 1985 fejohet me Xhevën, vetëm 45 ditë para arrestimit nga UDB-a famëkeqe!

– 13 vjet më vonë, më 22 shtator 1998, të dy ranë dëshmorë në vijën e parë të frontit!

Qoftë i përjetshëm kujtimi dhe lavdia për Fehmi e Xhevë Lladrovcin!

Përgatiti: Sheradin Berisha, 22. 09. 2022

Total
0
Shares
1 comments
 1. MBI TË GJITHA ËSHTË ATDHU!” KA THENË NË GJYQ PARA TERRORISTËVE ANTISHQIPTARË VETË KRYELGJENDA FEHMIU DHE XHEVA! SI DHE, KOMANDANTI FEHMI LADROCI N’FRONTIN E LUTËS
  NGA CNN KUR PYETEJ: A JENI N’GJENDJE ME VDEKUR PËR LIRINË E KOSOVES?! AI PËRGJIGJET:
  – OU, VDEKJA PËR LIRINË E KOSOVES DO T’ISHTE FATI IM MË I MADH JETËSOR!” ËËH, MOMENTIN
  E RRETHIMIT NË GRADINA TEK SHKRITORJA FERONIKËLIT, NË ZEMËR TË DRENICES U PLAGOSEJ
  AI, UA KTHEU PUSHKEN LUFTËTARËVE QË TË LARGOHËN, DUKE U TREGUAR RRUGËDALJEN O, QË
  TË SHPETOJNË SE, AI VETË DO TA MBAJË FRONTIN A, ATA QË TË SHPETOJNË! OH, KUR BASHKË-
  LUTËTARI I TIJ MU ASLLAN FAZLIU KËMBËNGULI QË TË MOS LARGOHEJ; FEHMIU E PËRBEN NË
  KOKAT E FEMIJËVE TË TIJ TË VEGJËL: PASH ATA FËMIJË TUAJ TË VEGJEL AUH, DHASHTË ZOTI
  QË BILE ATA TË NA SHPETOJNË, IK EDHE TI E SHPETO, SE I DUHEJ KOSOVES LUFTETARËT PËR
  ÇLIRIM DHE LIRI MBARË SHQIPTARE!” ASLLAN FAZLIU LAGROHET DUKE QAJTUR; A, KUR XHEVËS
  PO I THOT: EDHE TI XHEVË MUNDESH ME U LARGUAR POR, NUK E KERCËNON N’ARMË; A, XHEVA
  PO IA KTHEN: JO FEHMI, UNË DUA ME VDEK ME TY DUKE LUFTUAR DERI N’FRYMEN E FUNDIT TË
  JETËS SONË!!” DHE, KUR FEHMIU GODET TANKUN E ARMIKUT DHE E DJEG TIM E FLAKË A, EDHE
  NJËKOHËSISHT JEP SHPIRT O, XHEVA E THERRET DHE KËRCET ME GJITHA ARMET ÇA POSEDON
  DHE SIKUR PAS AZEMIT SI SHOTA EDHE XHEVA KOMANDNATE, KOMANDON EDHE KËNDON: AH,
  SNAJPERKË TA PUTHSHA ÇARKUN, PO Q’MA KËNAQE ZEMREN E BARKUN; HEJ DRENICË ZEMËR
  ZEMRË E ARBERISË; ME SAKRIFICË TI ËMER E PËRMER GJERË SHQIPTARISË!! TË FALA MANI USA

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura