GËZIM MEKULI: DIALOG ME NOKËN

Pashtriku.org, 19. 11. 2014 – /Gëzim Mekuli lindi në Pejë. Studioi në Universitetin e Prishtinës gjuhën dhe letërsinë angleze. Në Mainz të Gjermanisë ka studiuar shkencat politike. Në Norvegji (Oslo) studioi shkencat e Filmit, Mediave dhe Komunikimit. Magjistroj në shkencat e Mediave (Në drejtimin e Retorikës) në Universitetin e Bergenit, (Norvegji). Është kritik i mediave dhe është i gjallë në debatet publike. Në rrethin intelektual rrespektohet si kritik i paanshëm i mediave shqipe në Ballkan./
***
DIALOG ME NOKËN

E tani, çfarë t’i them atijë?
Përgjigje pret ai!
Fëmi e shqiptar në Norvegji.
E ai më pyet për histori,

Babi, cilët janë ata bijë, që ndërtuan Shqipëri?

Ai pret, e unë përgjigje “s’di”
Ata trima e heronjë që bënë histori,

Babi, të lutem mi rrëfe tani!

Heshti unë, i trishtuar e i pafund…
Skenderbeun ma vizatove,
përnat në mbrëmje ma madhërove, babi,
Nënë Terezen në shtëpi, këtu e kemi.
Pse lavire dikush e thiri, o babi?
Isë Boletini ka punuar për Serbi,
kështu e tha njëri!?

Babi më gënjeve tani?!

Çfarë t’i them unë atijë?
“Nuk kemi” histori…?

Babi, po pres të mësoj nga ty,
përse akoma s’kemi Shqipëri?

Unë ngurroj, i pafuqi, i vogël deri në imtësi.
Në mendime kam varfëri,
lot në sy,
e pa burrëri.

Nokë!
“Ti s’ke kombësi”,
“ti je diçka i ri!”
Kush jam unë babi?
Shqip, pse flas unë tani?
Flamurin Shqiponjë, pse e kemi në Shtëpi?
Me të u rrita babi!

I vogël Noka shumë;
Fjala e tijë po më gërryen si plumb;
Po më vret e më then në gjunjë-

“Ti s’je shqiptar, je kosovar”,
kështu e thonë politikanët bukëshkalë.
“Je shiftarë,
pa identitet e pa varr”.

Si ta burrnoj Nokën tani?
Na i vodhën heronjë e histori.

Shekulli njëzet e një
Noka përgjigje nuk di!
I pashpresë unë,
Sa çudi!

Shqipëri,
Më ndihmo tani!

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura