GËZIM MEKULI: S’KA ‘MAQEDONI’ PA IDENTITET, PA KULTURË DHE PA HISTORTI SHQIPTARE

Oslo, 14. 05. 2015 – Maqedonia e korruptuar dhe e fashizuar u kthye në vitin zero. Nazismi dhe urrejtja ndaj elementeve shqiptare solli që kjo sajesë artificiale të gjindet para zhbërjes. Shumë thonë se Zajevi bëri për ta demokratizuar Maqedoninë dhe për ta demokratuzuar atë. Por unë mendoj ndryshe: Ashtu sikurse që sistemi politik fashist i Millosheviqit e pësoi nga luftëtarët trima të UҪK-së dhe nga rezistenca gjithëpopullore, edhe sot, po e pëson sisitemi fashist i Gruevskit nga luftëtarët trima të UҪK-së si dhe nga rezistenca gjithëpopullore.
Fashizmi sllav duhet ndëshkuar. Ndëshkimi më i madh i saj është që mos të këtë më “Maqedoni” pa identitet, pa kulturë dhe pa histori shqiptare. Duke filluar nga ikonat, simbolet, përdorimi i gjuhës shqipe në marrëdhënje ndërkombëtare, (paraqita e shtetit në masmedia e në marëdhënje ndërkombëtare të bëhet, jo vetëm me alfabetin cirilik sllav, por edhe në gjuhën shqipe dhe, me elemente identiteti të popullit shqiptar), emri i kryeqytetit – jo vetëm Skopje por edhe SHKUP-, përdorimi i flamurit – jo sipas asaj përqindjeje diskriminuese të popullsisë -, dhe më e rëndësihmja konfederatë me të drejta të barabarta shtetformuese brenda këtij shteti. Vetëm një sitem i tillë politik e demokratik mund të qëndrojë gjatë e i pakërcënuar.

Të gjitha këto do të realizohen nëse do të kemi politikanë që janë të pakorruptuar, të arsimuar, human dhe jolakmiqar. Fati i shteti artificial “Maqedoni” është në duar të shqiptarëve. Po se kapëm rastin historik, faji është i yni. Ata u fljuan për ideale kombëtare e demokrtike; të gjallët mbetën, eja ti realizojmë këto; tani nuk është e vështirë… Të pavdekurit na e dritësuan rrugëtimin. 

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura